Lecţie de fotbal către "La Decima". Bayern - Real Madrid 0-4. Ronaldo şi Ramos au spulberat-o pe Bayern cu câte o dublă

29 apr 2014 21404 afişări Campionate Externe

În doar 15 minute, visul unei noi finale a Ligii pentru Bayern Munchen a fost spulberat de maşinăria de fotbal a lui Real Madrid. Madrilenii au câştigat cu 4-0 pe ”Allianz Arena”, iar cu scorul de 5-0 merg în finala de pe 24 mai de pe ”Da Luz” din Lisabona

• Cu golurile marcat marţi seară, Cristiano Ronaldo a devenit primul jucător din istoria Ligii care marchează minimum 16 goluri într-un singur sezon al Ligii
  • Este abia a treia dublă din carieră pentru Sergio Ramos, care mai marcase două goluri într-un meci împotriva naţionalei statului San Marino (2005) şi contra lui Levante (2008)
  • Xabi Alonso, avertizat în minutul 36 al partidei cu Bayern, nu va putea evolua în finala de la Lisabona, fiind suspendat
  • Bayern nu pierduse niciodată pe teren propriu în Ligă la patru goluri diferenţă

Guardiola nu a putut să privească umilinţa încasată de Bayern în această seară

”Fotbalul înseamnă echilibru”, spunea Jose Mourinho în conferinţa de presă ce a precedat meciul de miercuri dintre Chelsea şi Atletico Madrid, chiar înaintea returului semifinalei dintre Bayern şi Real Madrid. Un retur care pornea de la 1-0 în favoarea lui Real, una dintre cele mai bune echipe de contraatac din Europa la ora actuală, contraatac învăţat în era Mourinho şi perfecţionat de Carlo Ancelotti, după ce Gareth Bale a sosit pe ”Bernabeu”. Şi-a însuşit Guardiola sfatul lui Mourinho? Se părea că da, având în vedere că spaniolul şi-a betonat defensiva, punctul nevralgic al echipei, prin retragerea lui Lahm. Însă primele cinci minute i-au găsit pe Lahm şi Alaba mai aproape de careul advers decât de propria poartă. Semn clar că Bayern urma să se arunce în atac şi că va încerca să şteargă deficitul cât se poate de repede.

Eşecul de marţi seară, scor 0-4, a fost cel mai mare din cariera de antrenor a lui Pep Guardiola, aflat la al 300-lea meci ca tehnician

Două faze fixe, sfârşitul pentru Bayern

Însă echilibrul invocat de Mourinho, care poate părea, uneori, plictisitor a lipsit cu desăvârşire în jocul bavarezilor. Echipa care construia meticulos şi care dezlănţuia un adevărat uragan spre poarta adversă din doar câteva pase gândite de Robben, Ribery sau Kroos a dispărut în doar câteva minute. Şi a fost nevoie de un singur corner, bătut excelent de Modric pentru Ramos pentru ca madrilenii să înscrie golul atât de necesar pe teren străin (15). De aici, echilibrul s-a rupt total. Trei faze mai târziu, o altă fază fixă jucată perfect de madrileni i-a pus mingea pe frunte lui Ramos, care nu a iertat (20). A fost a treia ”dublă” din carieră pentru fundaşul de 28 de ani, după cele marcate împotriva naţionalei statului San Marino (2005) şi contra lui Levante (2008).

Ronaldo a sărbătorit al 15-lea gol marcat în acest sezon al Ligii, cu care a devenit primul jucător care atinge o astfel de performanţă în istoria competiţiei

Iar cum Cristiano Ronaldo iubeşte un meci dezechilibrat, lusitanul a doborât recordul numărului de goluri marcate într-un singur sezon al Ligii chiar împotriva lui Bayern. Un contraatac superb dezvoltat de Benzema şi Bale a fost finalizat excelent de CR7 (30), care a reuşit al 15-lea gol din acest sezon al Ligii, cu unul peste recordul deţinut până în acest an de Messi şi Altafini. Iar Realul, cu al 36-lea gol în 12 partide, şi-a doborât recordul de goluri marcate într-un singur sezon al Ligii, reuşit în sezonul precedent. Ora rămasă de joc a trecut greu, foarte greu. De fapt, imposibil pentru suporterii lui Bayern, care n-au mai rezistat să fie martorii unui eşec al unei echipe impotente, care şi-a atins mult prea devreme vârful de formă, plecând cu mult înainte de golul lui Ronaldo din minutul 90. O echipă dezechilibrată, care a pierdut pentru prima dată pe teren propriu în Ligă la patru goluri diferenţă! Spre deosebire de Real, care visează la ”Decima”, trofeu pe care echipa de pe ”Bernabeu” îl vrea de 12 ani. Şi pentru care trebuie să se lupte într-o finală care se anunţă epică. Fie va fi vorba de un duel cu fostul antrenor, Jose Mourinho, fie de un derby 100% madrilen pe ”Da Luz” din Lisabona.

Bayern – Real Madrid 0-4 (Ramos 16 şi 20, Ronaldo 30 şi 90)

Bayern: Neuer – Lahm, Dante, Boateng, Alaba – Schweinsteiger – Robben, Kroos, Muller (Pizzaro 72), Ribery (Gotze 72) – Mandzukic (Javi Martinez 46)

Real Madrid: Casillas – Carvajal, Sergio Ramos (Varane 75), Pepe, Coentrao – Xabi Alonso, Modric, di Maria (Casemiro 84) - Bale, Benzema, Cr. Ronaldo

23:40 Record negativ pentru Guardiola! Bayern nu pierduse niciodată în Europa la patru goluri diferenţă pe teren propriu!

23:40 Final de meci! Real se impune cu 4-0 pe ”Allianz Arena” şi cu 5-0 la general, după un meci pe care l-a dominat clar!

23:35 GOOOOL REAL! Umilinţă maximă, Ronaldo face 4-0 dintr-o lovitură liberă executată pe jos, cu al 16-lea gol din acest sezon al Ligii!

23:31 Ancelotti devine al patrulea antrenor din istorie care ajunge în finala Ligii Campionilor de patru ori, după Miguel Munoz, Marcelo Lippi şi Sir Alex Ferguson.

23:26 E abia minutul 80 al partidei, dar fanii bavarzilor încep să plece în număr mare de pe arenă.

23:24 În 2000, Iker Casillas câştiga Liga Campionilor cu Real Madrid la doar 19 ani, devenind cel mai tânăr portar titular din istorie care cucereşte acest trofeu. 14 ani mai târziu, ”San Iker” nu mai e titular la echipa ”blanco” decât în Ligă şi în Cupa Spaniei. Dar poate câştiga din nou Liga cu Real!

23:17 Fluierături pentru Pep Guardiola, după ce antrenorul lui Bayern îl schimbă pe Ribery cu Gotze. S-au săturat fanii bavarezilor de tiki-taka tehnicianului spaniol?