Revine Ronaldo! Allegri a făcut marele anunţ, chiar înaintea meciului cu Ajax din sferturile Ligii Campionilor. Nicio zi liberă pentru campionii Italiei

7 apr 2019 1269 afişări Italia

Tehnicianul lui Juventus, Massimiliano Allegri, nu a oferit nicio zi liberă jucătorilor săi. După ce au câştigat sâmbătă seara, contra echipei AC Milan, scor 2-1, campionii Italiei au început antrenamentele pentru meciul tur din sferturile Ligii Campionilor, cu formaţia Ajax Amsterdam.

Duminică dimineaţă (7 aprilie), pe terenul de antrenament de la Continassa echipa lui Allegri a fost împărţită, în timp ce fotbaliştii care au jucat în ultima etapă din Serie A au făcut exerciţii de relaxare a muşchilor, restul lotului s-a antrenat pe teren, jucătorii au fost efectuat exerciţii fizice, dar şi tehnice, cu mingea.

Printre aceştia a fost văzut şi Cristiano Ronaldo, care, în prima parte a antrenamentului s-a pregătit singur, după care s-a alăturat grupului. Această veste este una bună pentru antrenorul Allegri, care, la finalul partidei cu AC Milan, a spus că sunt şanse mari ca atacantul în vârstă de 34 de ani să fie pe teren în manşa tur din sferturile Ligii Campionilor, contra lui Ajax Amsterdam, de miercuri, 10 aprilie, de la ora 22:00.

Jucătorul lusitan s-a accidentat pe 25 martie cu echipa naţională a Portugaliei, în partida cu selecţionata Serbiei, scor 1-1, în preliminariile Campionatului European din 2020. Cristiano Ronaldo (34 de ani) a părăsit terenul în minutul 30, după ce s-a ales cu nasul spart şi cu o accidentare la coapsa dreaptă.

Juventus este lider în clasamentul din Serie A, cu 84 de puncte şi s-ar putea declara campioana Italiei încă din această seară, dacă Napoli va pierde, pe teren propriu, cu Genoa, formaţie la care evoluează şi căpitanul echipei naţionale Under 21 a României, Ionuţ Radu. Gruparea pregătită de Carlo Ancelotti este pe poziţia a doua în clasament cu 63 de puncte, la 21 de lungimi de Juventus.