Juventus poate sărbători cel de-al optulea titlu consecutiv în Serie A. Ce îi lipseşte campioanei Italiei pentru a înregistra primul obiectiv al sezonului

6 apr 2019 2128 afişări Italia

Juventus se poate încorona campioană în Serie A cu şapte etape înaintea finalului sezonului. "Bătrâna Doamnă" a câştigat în runda cu numărul 30, în faţa lui AC Milan, scor 2-1.

Meciul nu a fost unul uşor pentru gruparea lui Massimiliano Allegri. Torinezii au fost conduşi începând cu minutul 40, atunci când golgheterul grupării din Milano, Piatek, a marcat cu un şut din interiorul careului de 16 metri.

În a doua repriză, Juventus a reuşit să restabilească egalitatea. În minutul 60, Dybala a transformat o lovitură de la 11 metri, pe care tot el a scos-o.

Cu şase minute înainte de finalul partidei, Moise Kean l-a învins pe Reina cu un şut la colţul lung şi a dus scorul la 2-1.

Juventus a obţinut cele trei puncte şi s-a distanţat la 21 de puncte de a doua clasată, Napoli. Echipa din Torino poate sărbători la finalul acestei etape câştigarea celui de-al optulea titlu consecutiv în campionatul Italiei, dacă Napoli va pierde, pe teren propriu, în faţa echipei lui Ionuţ Radu, Genoa, în meciul de duminică, 7 aprilie, de la ora 21:30.