FOTO & VIDEO | Incidente la Panathinaikos - Olympiakos. OFICIAL: Ultraşii au făcut haos, derby-ul Greciei nu se mai reia din cauza incidentelor violente. Prima ipoteză: 0-3 la masa verde şi şase puncte depunctare

17 mar 2019 13788 afişări Campionate Externe
  • Derby-ul Panathinaikos - Olympiakos a avut parte de incidente, după ce suporterii de la Panathinaikos au intrat pe teren şi s-au dus către banca celor de la Olympiakos. Partida a fost întreruptă, în minutul 5, iar după 10 minute meciul s-a reluat pentru a fi oprit, din nou, în minutul 70, la scorul de 1-0 pentru oaspeţi. După o jumătate de oră de incertitudine, s-a luat decizia ca meciul să nu mai continue duminică seară şi, cel mai probabil, Panathinaikos va pierde meciul la masa verde şi va fi depunctată în clasament.
  • Răzvan Lucescu are zece puncte avans şi un meci în plus, iar un pas greşit al lui Olympiakos i-ar aduce, practic, titlul de campion al Greciei.

UPDATE: Marco Fritz, arbitrul german al meciului delegat după ce Olympiakos a transmis că nu joacă partida cu un arbitru grec la centru, a luat decizia că derby-ul nu va mai putea continua în această seară, după ce incidentele violente între fanii lui Panathinaikos şi forţele de ordine au continuat şi în afara stadionului. Cel mai probabil, Panathinaikos va pierde meciul fie cu 1-0, fie la masa verde, apoi va mai suferi şi alte consecinţe. Presa din Grecia vorbeşte despre trei puncte care le vor fi luate cu siguranţă, dar se poate ajunge până în punctul în care echipa din Atena va fi sancţionată cu şase puncte în clasament.

Astăzi trebuia să se joace Panathinaikos - Olympiakos şi la baschet, dar meciul nu a mai avut loc, iar echipa din Pireu a câştigat prin neprezentare, scor 20-0.

Momentul în care fanii lui Panathinaikos întrerup pentru a doua oară meciul, în minutul 70:

UPDATE: Dioudis, portarul gazdelor, surprins într-o cafenea din preajma stadionului alături de prieteni, în echipamentul de joc. Presa din Grecia nu are informaţii noi, aşteptând decizia arbitrului.

UPDATE: Olympiakos a deschis scorul, în minutul 53, dar derby-ul Greciei a fost întrerupt din nou. Fanii lui Panathinaikos îşi fac de cap, poliţia a intervenit cu gaze lacrimogene, iar stadionul a fost evacuat în totalitate până la calmarea situaţiei. Jucătorii celor două echipe au mers la vestiare şi aşteaptă decizia finală a arbitrului.

Mai mulţi fani ai echipei gazdă au intrat pe teren la cinci minute de la startul derby-ului Panathinaikos - Olympiakos, iar forţele de ordine s-au grăbit să-i oprească, înainte să ajungă la banca tehnică a oaspeţilor, acolo unde se îndreptau. Astfel, orice incidente au fost oprite la timp, iar după ce suporterii au intrat înapoi în tribune, partida s-a reluat.

VIDEO AICI

Rezultatul din acest derby o interesează în "mod direct" pe PAOK Salonic. Formaţia lui Răzvan Lucescu este aproape de a câştiga un titlu istoric. Înaintea derby-ului, formaţia antrenată de Răzvan Lucescu avea un avans de 10 puncte faţă de Olympiakos, principala urmăritoare.

Cu cinci etape înainte de final, PAOK conduce clasamentul din Grecia, cu 67 de puncte şi fără nicio înfrângere în 25 de meciuri. Trupa fiului lui Mircea Lucescu a învins-o în deplasare pe Panetolikos, scor 2-1, şi e tot mai aproape de al treilea titlu din istorie, primul după 34 de ani.