Solskjaer şi-a câştigat vestiarul cu acest discurs. Vorbele norvegianului după insuccesul cu Wolves + clasamentul Premier League

3 apr 2019 4701 afişări Anglia

Manchester United a cedat în deplasarea de la Wolverhampton, scor 1-2, şi a ratat şansa să treacă pe locul 3 în Premier League. ”Diavolii” au început foarte bine meciul şi după 13 minute au deschis scorul prin Scott McTominay. Au presat, au mai ratat câteva şanse foarte bune, dar câteva minute mai târziu s-a văzut egalată, după reuşita lui Diogo Jota. După pauză, Ashley Young a primit două cartonaşe galbene în câteva minute şi a fost eliminat, aspect care a costat-o scump pe United. Wolves a atacat, iar Chris Smalling şi-a marcat un autogol, în minutul 13.

Ole Gunnar Solskjaer nu s-a arătat nemulţumit de evoluţia jucătorilor, ba chiar i-a felicitat. Neşansa a fost singura care a făcut ca Manchester United să piardă un meci pe care îl avea în mână. ”A fost una din acele zile în care am făcut mai mult decât suficient să marcăm 3-4 goluri, dar nu am reuşit să câştigăm. Am avut ocazii foarte bune, dar şi portarul lor a avut intervenţii fantastice. Normal, au meritat victoria pentru că au profitat de greşelile noastre şi au punctat.

Ne-am creat şanse şi după ce am jucat în 10, dar aşa a fost să fie. Băieţii au făcut ce le-am cerut”, a declarat norvegianul, care este conştient că nu mai e nevoie de paşi greşiţi pentru a termina în primele 4 la finalul sezonului: ”Avem nevoie de 15 puncte în ultimele 7 partide, aşa că nu trebuie să mai pierdem”.