Manchester City este campioana Angliei, după o luptă incredibilă cu Liverpool! Echipa lui Klopp a sperat doar 10 minute şi se mulţumeşte cu finala Ligii Campionilor. Cum arată clasamentul final din Premier League

12 mai 2019 16743 afişări Anglia

Manchester City a câştigat titlul de campioană în Premier League, după ce s-a impus cu 4-1 pe terenul lui Brighton. Rezultatul lui Liverpool, 2-0 contra lui Wolverhampton, nu a mai reprezentat nimic, iar cetăţenii sărbătoresc al şaselea titlu din istorie.

După cele 38 de partide disputate în acest sezon, Manchester City are 98 de puncte, cu unul mai mult faţă de Liverpool. Echipa lui Jurgen Klopp a avut un avantaj considerabil faţă de locul secund în pauza de iarnă, însă l-a pierdut destul de uşor şi a sperat până în ultima clipă pentru un pas greşit al lui Manchester City.

Astfel, Manchester City câştigă al doilea trofeu al sezonului, după Cupa Ligii Angliei, şi se consolează după eliminarea dramatică din Liga Campionilor, contra lui Tottenham. De partea cealaltă, Liverpool se va mulţumi cu finala Ligii Campionilor, unde o va întâlni pe Tottenham, pe 1 iunie, la Madrid.

• Watford - West Brom 1-4

Manchester City, Liverpool, Chelsea, Tottenham sunt echipele care vor reprezenta Anglia în sezonul viitor din Liga Campionilor. În cazul în care Arsenal, ocupanta locului cinci, o va învinge pe Chelsea în finala Europa League, trupa lui Unai Emery va merge şi ea în cea mai importantă competiţie europeană. Manchester United a încheiat sezonul pe locul şase şi va merge în Europa League. De asemenea, Wolverhampton a încheiat pe locul şapte, iar în cazul în care se va impune în finala Cupei Angliei, contra lui Manchester City, pe 18 mai, va obţine calificarea în Europa League.

În partea de jos a clasamentului, Cardiff, Fulham şi Huddersfield sunt echipele care au retrogradat în Championship.
Standings provided by Sofascore LiveScore

Brighton - Manchester City 1-4 (Murray 27 / Aguero 28, Laporte 38, Mahrez 64, Gundogan 72)

• Brighton (4-4-1-1): Ryan - Saltor (83' Montoya), Duffy, Dunk, Bernardo - Knockaert, Kayal, Bissouma, Jakanbakhsh (67' Locadia) - Gross, Murray (67' Andone)
  • Rezerve: Button, Bong, Burn, Molumby,
  • Manchester City (4-3-3): Ederson - Walker, Kompany (86' Otamendi), Laporte, Zinchenko - B. Silva, Gundogan, D. Silva (78' De Bruyne) - Mahrez, Aguero, Sterling
  • Rezerve: Muric, Danilo, Jesus, Sane, Stones

Minutul 72: GOL MANCHESTER CITY! Gundogan înscrie din lovitură liberă şi cetăţenii se distanţează la 4-1. Petrecerea poate începe pentru echipa lui Pep Guardiola, care se află la 20 de minute de câştigarea titlului.

Minutul 68: Florin Andone îşi face apariţia pe teren! Românul îi ia locul lui Glenn Murray, cel care a deschis scorul şi a pus-o în dificultate pe Manchester City.

Minutul 64: GOL MANCHESTER CITY!Cetăţenii fac 3-1 prin Riyad Mahrez, care a şutat puternic de la marginea careului, iar titul este foarte aproape să ajungă la formaţia lui Pep Guardiola.

Minutul 60: În primul sfert de oră din repriza secundă, Manchester City a abordat un stil de joc similar cu cel din prima repriză, de până să încaseze golul de la Brighton. Elevii lui Pep Guardiola se mulţumesc cu posesia şi aşteaptă momentul potrivit pentru a încerca să-şi majoreze avantajul.

Minutul 46: A început repriza secundă!

PAUZĂ: Repriză plină de emoţii pentru Manchester City, care intră în avantaj la pauză, scor 2-1. Brighton a deschis scorul după 27 de minute, după un joc ofensiv slab al adversarilor, însă City a revenit imediat la cârma jocului. 45 de minute o separ de câştigarea titlului în Premier League.

Minutul 38: GOL MANCHESTER CITY!"Cetăţenii" fac 2-1 şi titlul este pe Etihad la acest scor. Laporte se demarcă bine şi înscrie cu capul în urma unui corner.

Minutul 28: GOL MANCHESTER CITY! Echipa lui Guardiola egalează imediat prin Kun Aguero. Golgheterul argentinian primeşte balonul după un călcâi al lui David Silva şi readuce speranţele pe Etihad.

Minutul 27: GOL BRIGHTON!Gazdele deschid scorul prin veteranul Murray, în urma unei lovituri de colţ. Manchester City este în corzi şi are nevoie de o revenire de scor rapidă.

Minutul 15: Un prim sfert de oră fără ocazii pentru Manchester City. Brighton s-a închis foarte bine, în stilul caracteristic, şi nu i-a permis trupei lui Guardiola să aibă vreo şansă reală de a înscrie.

Minutul 1: A început meciul!

Liverpool - Wolves 2-0 (Mane 17, 82)

• Liverpool (4-3-3): Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson (84' Gomez)- Henderson, Fabinho, Wijnaldum - Salah, Origi (64' Milner), Mane
  • Rezerve: Mignolet, Gomez, Lovren, Oxlade-Chamberlain, Shaqiri, Sturridge
  • Wolves (3-5-2): Patricio - Bennett, Coady, Boly - Doherty (81' Traore), Dendoncker, Neves, Moutinho (84' Gibbs-White) , Jonny (84' Vinagre) - Jimenez, Jota
  • Rezerve: Ruddy, Cavaleiro, Costa, Kilman

Minutul 82: GOL LIVERPOOL! "Cormoranii" înscriu un gol de consolare prin Sadio Mane, care îşi trece în cont "dubla".

PAUZĂ: Liverpool conduce după 45 de minute, însă este insuficient. Manchester City a revenit în meciul cu Brighton şi se afla în avantaj la pauză. Titlul din Premier League se decide în a doua repriză a celor două partide.

Minutul 44: Ocazie uriaşă pentru Wolverhampton. Diogo Jota primeşte o minge bună la marginea careului şi şutează în transversala lui Alisson, Liverpool scăpând cu faţa curată.

Minutul 17:GOL LIVERPOOL! Sadio Mane înscrie, iar la aceste scoruri, echipa lui Jurgen Klopp este campioana Angliei. Alexander-Arnold a realizat un un-doi cu Fabinho, tânărul fundaş dreapta a centrat în careu, iar Mane a trimis în plasă pentru golul cu numărul 21 din Premier League.

Antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola, nu vrea să afle în timpul meciului echipei sale cu Brighton, hotărâtor pentru titlu, ce se petrece la Liverpool, acolo unde "cormoranii" evoluează împotriva celor de la Wolverhampton.

Tehnicianul lui City a avut un mesaj clar pentru toţi cei din staff. "Pep a fost foarte clar, el nu vrea să ştie ce face Liverpool. Vrea ca toată lumea să fie concentrată pe propria performanţă şi să câştige meciul. A fost foarte strict şi a spus: 'Nu vom vorbi de ei!'", au anunţat surse din club pentru The Sun.