Adio, Totti! Legenda Romei s-a retras după un meci NEBUN. AS Roma – Genoa 3-2. Trupa lui Spalletti a fost la un pas să rateze calificarea directă în Liga Campionilor. Napoli și Chiricheș vor juca în preliminarii

Adio, Totti! Legenda Romei s-a retras după un meci NEBUN. AS Roma - Genoa 3-2. Trupa lui Spalletti a fost la un pas să rateze calificarea directă în Liga Campionilor. Napoli și Chiricheș vor juca în preliminarii

AS Roma – Genoa 3-2 (Dzeko 10, De Rossi 74, Perotti 90/ Pellegri 3, Lazovic 79)
  • AS Roma: Szczesny – Rudiger, Manolas, Fazio, Emerson (Mario Rui 16) – De Rossi (c), Strootman – Salah (Totti 54), Nainggolan, El Shaarawy (Perotti 69s)- Dzekos
  • Genoa: Lamanna – Biraschi, Munoz, Gentiletti – Lazovic, Cofie, Hiljemark (Cataldi 56), Laxalt –  Veloso – Pellegri (Ntcham 70), Palladino (Ninkovic 50)
Sampdoria – Napoli 2-4 (Quagliarella 51, Alvarez 90/ Mertens 36, Insigne 42, Hamsik 49, Callejon 65)
  • Sampdoria: Puggioni – Bereszynski, Silvestre, Skriniars, Regini – Barreto, Torreira (Palombo 66), Linetty – Fernandes (Praet 53) – Quagliarella, Schick
  • Napoli: Reina – Hysaj, Chiricheș, Koulibaly, Ghoulam – Zielinski (Rog 67), Jorginho (Diawara 71), Hamsik (Giaccherini 84) – Callejon, Mertens, Insigne

FINAL! Napoli s-a impus cu 4-2 la Sampdoria, însă victoria Romei de pe teren propriu, 3-2, îl trimite pe Vlad Chiricheș în preliminariile Ligii Campionilor. Francesco Totti se retrage en-fanfare și sezonul viitor va putea să-și vadă echipa iubită în cea mai importantă competiție de pe continent.

Minutul 90: GOOOL ROMA! Diego Perotti își duce echipa în grupele Ligii Campionilor în prelungirile partidei. Dzeko a oferit o nouă pasă decisivă iar Totti se va despărți în stil de mare campion de echipa pentru care a jucat toată viața.

Minutul 79: GOL GENOA! Olimpico a amuțit. Lazovic egalează în minutul 79 și o readuce pe Napoli pe locul secund. Szczesny nu a ieșit pe centrarea lui Laxalt iar Lazovic a marcat cu capul din șase metri.

Minutul 74: GOL ROMA! De Rossi întoarce scorul în favoarea echipei sale care revine pe locul secund în acest moment. Dzeko i-a pasat lui De Rossi în fața porții care a marcat fără probleme pentru 2-1.

Minutul 54: Francesco Totti e introdus în teren în locul lui Salah! Specatorii „au sărit în aer” în momentul în care decarul Romei a pășit pe gazon.

Minutul 51: GOL SAMPDORIA! Quagliarella marchează golul de onoare pentru gazde. Atacantul în vârstă de 34 de ani a evoluat pentru Napoli în sezonul 2009-2010.

Minutul 49: GOL NAPOLI! Hamsik duce scorul la 3-0 la prima șansă importantă a părții secunde.

Minutul 42: GOL NAPOLI! Lorenzo Insigne a majorat diferența pentru oaspeți și a risipit momentan orice emoție cu privire la soarta partidei. Chiricheș & Co. așteaptă un pas greșit din partea Romei pentru a merge direct în Liga Campionilor.

Minutul 10: GOL ROMA! Dzeko a egalat după numai opt minute. Bosniacul a reluat în bară după care a revenit și a marcat pentru 1-1.

Minutul 2: GOL GENOA! Puștiul de doar 16 ani Pietro Pellegri primește o pasă foarte bună, scapă de la limita offside-ului, finalizează pe lângă Szczesny și Olimpico e luat prin surprindere!

19:00 A început meciul de pe Olimpico, iar fanii Romei i-au dedicat o coregrafie specială lenendei Francesco Totti.

AS Roma și Napoli se luptă de la distanță pentru locul secund din Serie A. Capitolinii au un punct avans cu o etapă înainte de final. Genoa se va deplasa pe Stadio Olimpico, în timp ce echipa lui Vlad Chiricheș va juca în deplasare cu Sampdoria. Pentru Francesco Totti va fi ultimul meci al carierei, dar având în vedere miza partidei, Luciano Spaletti a ales să-l lase pe banca de rezerve pe decarul italian. Ocupanta locului secund va merge direct în grupele Ligii Campionilor, în timp ce locul al treilea va juca în preliminariile competiției continentale.