Donald Trump e președintele SUA, dar continuă să facă bani cu nemiluita. A dat două lovituri în avans pentru 2026
Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, continuă să facă bani cu nemiluita, după loviturile date în avans pentru 2026.
Pentru prima dată de la ascensiunea circuitului de golf susținut de Arabia Saudită, LIV Golf și PGA Tour vor face opriri pe terenuri deținute de Trump.
Trump a dat două lovituri în avans pentru 2026 și face bani cu nemiluita
În așteptarea veștilor privind candidatura de a readuce Open Championship la Turnberry, președintele Donald Trump va găzdui atât PGA Tour, cât și LIV Golf pe terenurile sale în 2026.
Președintele Statelor Unite ale Americii a dat o nouă lovitură pe plan sportiv, deoarece PGA Tour și LIV Golf vor fi organizate, în 2026, pe terenurile lui de golf din resortul Turnberry.
Speranțele lui Trump de a găzdui Open Championship în același loc sunt infime, după ce Mark Darbon, directorul executiv al societății care organizează întrecerea, R&A, a insistat că există bariere logistice. Turnberry nu a mai găzduit concursul din 2009, iar în luna martie a acestui an a fost vandalizat de protestatari pro-palestinieni.
R&A a transmis că Turnberry a avut aproximativ 120.000 de spectatori în 2009, în timp ce Portrush a găzduit aproape 280.000 în acest an. Acesta poate fi un obstacol prea mare pentru Trump, scrie Irish Star.
Președintele SUA a achiziționat terenul în 2014 pentru 60 de milioane de dolari
Pentru prima dată de la ascensiunea circuitului susținut de Arabia Saudită care a cauzat o divizare în golf, LIV Golf și PGA Tour vor face opriri pe terenuri deținute de Trump în același sezon.
LIV Golf a anunțat că se întoarce la Trump National Golf Club Washington DC din Sterling, Virginia, în luna mai, ca parte a unui program de opt evenimente pentru 2026. Ultima dată când terenul a găzduit un turneu LIV a fost în 2023.
„Sunt încântat să primesc înapoi LIV Golf la Trump National Golf Club Washington, DC. Ultima dată când am găzduit evenimentul la Trump DC am stabilit recorduri de prezență – iar anul acesta va fi și mai mare.
Aștept cu nerăbdare să prezint unul dintre cele mai emblematice terenuri de golf ale națiunii și să-i primesc înapoi pe mulți dintre cei mai mari jucători de golf din lume”, a declarat Eric Trump, vicepreședintele executiv al Trump Organization.
Se pare că PGA Tour va reveni la Trump National Doral Golf Course (Miami) cu o săptămână înainte de evenimentul LIV Golf. Actualul președinte al Statelor Unite a achiziționat terenul în 2014 pentru 60 de milioane de dolari, iar The Open s-a jucat ultima dată acolo în 2009.
Royal Birkdale în 2026 și St. Andrew’s în 2027 sunt următoarele două locații Open, ceea ce înseamnă următorul loc disponibil în care legendarul major s-ar putea întoarce la Turnberry este 2028, ultimul an complet în care Trump este la putere.