Ca la tenis. U Cluj a învins Brăila cu 6-1, în unul dintre cele mai dezechilibrate jocuri ale sezonului în Liga 2

13 oct 2018 1665 afişări Liga2

Pentru U Cluj, meciul cu Dacia Unirea Brăila era acea partidă ce trebuia bifată şi câştigată, dar care nu avea cum să trezească vreo emoţie asupra rezultatului. Echipa lui Falub îşi mai relaxase vestiarul după 4 meciuri la rând fără eşec şi prima victorie în deplasare, 3-0 cu Farul. În schimb, Brăila lui Florentin Petre trage să “moară” şi pare că nu există leac care să o salveze. Conducătorii tocmai au anunţat insolvenţa banii constituie subiect sensibil, iar clasamentul nu ajută deloc, dacă ne gândim că acesta arăta 4 puncte în 11 partide pentru formaţia de pe ultimul loc.

Goga a dat startul “petrecerii”

În acest context, U Cluj a aşteptat doar 11 minute până să marcheze golul care apropia “şepcile roşii” la 4 puncte de locurile promovabile. Goga a marcat cu multă lejeritate, după o pasă a lui Coman (11). A fost şi scorul reprizei, dar clujenii aveau să se distanţeze după pauză şi să privească detaşaţi finalul. Acelaşi Coman a găsit culoarul perfect unde Ursu a pătruns şi a marcat pe lângă portarul Brăilei (48), pentru ca apoi Goga să-i ofere un “cadou” perfect lui Coman şi omul cu pasele decisive a marcat şi el primul gol la Universitatea.

“Duble” pentru Ursu şi Coman, assisturi pentru Goga

Florentin Petre privea neputincios de pe bancă. Brăila era din alt “film” şi şi-a arătat limitele chiar şi când a beneficiat de un penalty. Tânărul Calu a tras prea slab, iar Dur-Bozoancă a respins (58) şi echipa lui Florentin Petre a rămas cu 7 goluri marcate în acest sezon. Coşmarul nu se terminase însă pentru fostul căpitan dinamovist. Defensiva “varză” a brăilenilor era bucuria atacanţilor lui U Cluj. Un alt spaţiu gigant în apărare şi un nou gol a venit, tot din partea lui Coman, găsit în faţa porţii de Gavra (72). A fost timp şi pentru portarul Dur-Bozoancă să se mai afirme, la două şuturi ale lui Bertrand, iar apoi clujenii au dat noi proporţii scorului. Din nou defensiva Brăilei a fost depăşită, iar Goga şi-a mai arătat o dată clasa mult superioară Ligii 2. Pasă perfectă pentru Ursu şi gol cu latul, din 8 metri (79). Au marcat şi brăilenii. Mai precis un olandez introdus pe final, Van der Driest, care a plasat o minge sub transversală de la 16 metri (86). Clujenii au reluat repede jocul şi au refăcut însă diferenţa la faza următoare. Greu a marcat golul 6 al Universităţii.

S-a încheiat 6-1 la partida dintre două echipe care parcă nu evoluează în aceeaşi ligă. U Cluj îşi consolidează moralul şi rămâne aproape de primele clasate, în timp ce pentru Brăila ar fi mare lucru să termine acest campionat şi să nu se retragă pe parcurs.