Wimbledon, ziua a 7-a. La simplu, ultima tricoloră a pierdut în optimi: Niculescu, un set autoritar cu Bacsinszky, replică palidă în decisiv. Timea: "am alergat ca un iepure". Mergea şi Tecău, în sferturi la dublu. Victorie la mixt pentru Olaru

6 iul 2015 12213 afişări Tenis
  • Monica Niculescu, ultima reprezentantă a României în competiţie la simplu,a părăsit luni turneul de la Wimbledon, în optimi de finală, fiind învinsă de elveţianca Timea Bacsinszky (a 15-a favorită la All England Club), scor 6-1, 5-7, 2-6.
  • Doi români continuă lupta pe tabloul de dublu, masculin, şi sunt la un meci distanţă de un duel direct în semifinale.
  • Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, învingând în minimum de seturi perechea australiană Lleyton Hewitt / Thanasi Kokkinakis, scor 7-6(7), 6-3, 7-6(1).
  • Florin Mergea şi Rohan Bopanna (perechea favorită 9) şi-au asigurat biletele pentru sferturi, cu o victorie în patru seturi în faţa cuplului Lukasz Kubot / Max Mirnîi (Polonia / Belarus), scor 7-6(4), 6-7(5), 7-6(5), 7-6(8).
  • O victorie şi o înfrângere la dublu mixt, în turul doi: Florin Mergea şi olandeza Michaella Krajicek, favoriţi 13 au pierdut duelul cu perechea Robert Lindstedt / Anabel Medina Garrigues (Suedia / Spania), în decisiv. În schimb, Raluca Olaru şi Michael Venus au trecut în 61 de minute de perechea Henri Kontinen / Jie Zheng (Finlanda / China), scor 6-4, 6-2.
  • În concursul junioarelor, Ioana Mincă a ratat calificarea în turul doi al probei de simplu de la Wimbledon, fiind învinsă, cu scorul de 2-6, 7-5, 0-6, după o oră şi 29 de minute, de Anna Blinkova (Rusia, cap de serie numărul 12).
  • Meciurile pot fi urmărite în format LIVE BLOG pe www.prosport.ro şi în transmisiune directă pe Digi Sport.

Ziua a 7-a a turneului de la Wimbledon a ajuns la final. România a pierdut ultima reprezentantă pe tabloul feminin de simplu, dar continuă lupta la dublu, prin doi combatanţi care sunt la un meci distanţă de un duel direct uriaş în semifinale: nu îi desparte un ocean, ci în primul rând un duel Mergea / Bopanna - Bob&Mike Bryan. Florin ştie însă cum se construieşte şi cum se trăieşte un succes cu liderii mondiali ai tenisului de dublu, a demonstrat de două ori în 2015 că o poate face şi ne forţează să gândim departe: "ce-ar fi dacă?". Răspunsul vine mâine, după ora 18:00. Horia Tecău şi Jean Julien Rojer au propriul examen, cu Nenad Zimonjic şi Marcin Matkowski, favoriţii şapte ai probei, care nu pot fi subestimaţi.

Luni, în prima zi a săptămânii a doua a turneului de la Wimbledon, ne-am luat la revedere de la Monica Niculescu: cea care a pătruns cel mai adânc pe tabloul de simplu la ediţia 2015, cea care a adus a patra "optime la un turneu de Mare Şlem" a sezonului pentru România. Un set şi jumătate a fost jucătoarea mai bună în meciul cu Timea Bacsinszky, dar elveţianca a trecut testul presiunii, a dibuit din mers antidotul pentru jocul neconvenţional practicat de "Moni" şi s-a impus net, autoritar şi fără echivoc în decisiv. Parisul nu i-a rezistat jucătoarei din Elveţia şi se pare că nici iarba de la Londra nu îi rezistă în acest an.

Nu în ultimul rând, Raluca Olaru a mers mai departe la dublu mixt şi alături de al ei Venus, Michael Venus, are duel de foc cu Mike Bryan şi Bethanie Mattek-Sands, campioni de Grand Slam ai probei.

Iar tenisul spectacol pe cea mai rapidă suprafaţă a sportului alb continuă cu dueluri precum Serena Williams - Vika Azarenka, Wawrinka - Gasquet şi Federer - Simon. Tenis, marca Wimbledon.

Aşa am trăit împreună, în format LIVE BLOG ziua a 7-a a turneului de la Wimbledon, la şapte ani de la meciul-meciurilor în tenis

UPDATE 23:20 Va urma! Novak Djokovic a revenit, a egalat la seturi în partida cu sud-africanul Kevin Anderson, dar întunericul îi obligă pe jucători, arbitri, oficiali şi spectatori să spună "pas" şi să se pregătească pentru un meci-pe-repede-înainte de un set, marţi, în ziua a 8-a a Wimbledon-ului. Anderson poate suspina că nu a reuşit ca Nadal, în urmă cu şapte ani, să răpună "bestia" cu câteva minute înainte de a fi trimis la cabine, Djokovic răsuflă uşurat dar în acelaşi timp îşi vede puţin încurcate planurile şi ritmul dat peste cap în eventualitatea în care va reuşi totuşi a patra revenire de la 0-2 la seturi a carierei. Finalul îl vom afla pe www.prosport.ro mâine, atunci când vom fi din nou pe frecvenţele Londrei, pe frecvenţele All England Club. Noapte bună, Wimbledon!

UPDATE 22:35 Ziua de marţi programează sferturile tabloului feminin de simplu, cu meciul vedetă Serena Williams - Vika Azarenka. Lipsesc meciurile de la simplu ale băieţilor, iar noi vom avea emoţii la dublu masculin, pentru Florin Mergea şi Horia Tecău - pe tabloul de opt. Horia va intra pe Terenul 3 alături de Juls Rojer pentru duelul cu perechea Matkowski / Zimonjic, în al treilea meci, după ora 17:00, iar Florin Mergea şi Rohan Bopanna îi înfruntă pe Mike şi Bob Bryan de la ora 18:00, pe un teren care va anunţat în cursul zilei de mâine. De asemenea, mâine este o zi plină pentru juniori.

UPDATE 22:25"Manic Monday" mai are de dat un singur nume pe tabloul optimilor de finală, la simplu: Kevin Anderson, cap de serie numărul 14 l-a condus cu 2-0 la seturi pe liderul mondial Novak Djokovic, dar sârbul a redus din diferenţă, la 2-1 cu un set câştigat categoric, 6-1, după ce primele două s-au încheiat la tiebreak. Partida de pe Terenul 1 este de altfel singura care se mai dispută la această oră.

UPDATE 22:05 Raluca Olaru şi Michael Venus s-au calficat  în optimile probei de dublu mixt, graţie victoriei 6-4, 6-2 în 61 de minute în faţa perechii Henri Kontinen / Jie Zheng (Finlanda / China).

UPDATE 21:50 "This is the end": Departe de Centralul pe care a câştigat titlul în 2002, Lleyton Hewitt a făcut ultima plecăciune pe iarba de la Wimbledon din postura de jucător profesionist, după ce a părăsit şi tabloul de dublu mixt, învins alături de conaţionala Casey Dellacqua, cu 6-0, 3-6, 3-6 de perechea cap de serie numărul nouă Cabal / Black.

UPDATE 21:40 Raluca Olaru câştigă alături de Michael Venus primul set al partidei cu perechea Henri Kontinen / Jie Zheng (Finlanda / China), 6-4, în 33 de minute.

UPDATE 21:36 Roger Federer este într-o formă de zile mari şi a făcut spectacol în cele 86 de minute petrecute pe teren. Roberto Bautista Agut  a fost victimă sigură, mai ales din momentul în care s-a accidentat la tendonul călcâiului drept. 6-2, 6-2, 6-3

UPDATE 21:15 Florin Mergea părăseşte competiţia de dublu mixt după primul meci şi continuă lupta la Wimbledon pe un singur front. Mergea şi Krajicek, favoriţi 13, intraţi în concurs în turul doi, au cedat într-o oră şi 21 de minute în faţa cuplului Lindstedt / Garrigues, scor 3-6, 6-3, 6-2.

UPDATE 21:05 Si, Simon. Gilles Simon a reuşit surpriza zilei pe tabloul masculin, învingându-l categoric pe Tomas Berdych, 6-3, 6-3, 6-2. Poate duce până la capăt o misiune similară şi Kevin Anderson pe Terenul 1? Sud-africanul îl face pe Djokovic să transpire după ce a câştigat primul set, la tiebreak.

UPDATE 21:00 Mergea şi Krajicek au început cu serviciu pierdut setul decisiv şi sunt conduşi cu 3-2 plus serviciu de Lindtedt şi Garrigues.

UPDATE 20:55 Raluca Olaru intră pe Terenul 2, alături de Michael Venus (Noua Zeelandă) pentru duelul din turul doi cu perechea Henri Kontinen / Jie Zheng (Finlanda / China).

UPDATE 20:50 Florin Mergea şi Krajicek ajung în set decisiv pe Terenul 11. Lindstedt şi Garrigues au reuşit să egaleze, după 29 de minute joc, 6-3 în setul doi, după ce favoriţii 13 câştigaseră primul break al manşei, la 1-1. Cuplul iberico-suedez a răspuns prompt cu rebreak şi a reuşit ruperea de ritm decisivă în game-ul opt.

UPDATE 20:25 Meciul cu Monica Niculescu, prin ochii învingătoarei Bacsinszky: "Multă vreme am crezut că iarba este o suprafaţă care nu se potriveşte jocului meu. Să câştig astăzi, mai ales împotriva Monicăi Niculescu - o jucătoare pe care, să fim serioşi, nimeni nu şi-o doreşte de partea cealaltă a fileului, este o senzaţie foarte plăcută. Astăzi, în ciuda tuturor difcultăţilor, am ştiut să îmi ridic nivelul concentrării şi al jocului pentru a trece linia de finiş. Este o victorie frumoasă. Să fiu cinstită, am avut aşa nişte emoţii înainte de meci. Ştiam că eu am crescut mult ca nivel, iar ultimele noastre meciuri erau vechi, de prin 2011. Monica a început excelent, iar eu am alergat ca un iepure. Am făcut doar câteva alegeri greşite pe ici pe colo, dar mi-au lipsit reuşitele. Dar am ştiut că ea joacă de şase săptămâni fără pauză şi am m-am gândit că pe final de meci nu are cum să mai fie proaspătă. Aşa că am încercat să fac lucrurile cât mai dur cu putinţă pentru ea. m-am mobilizat. Câştigarea setului doi mi-a făcut mult bine. Dar dreapta slice a Monicăi vine complet incontrolabil. Nu trebuie să judeci. Este o dreaptă care îţi dă multe bătăi de cap şi teme de reflecţie. Are un joc solid. Are un rever în cros deosebit de solid. Cu dreapta, variază mult jocul, poate scurta unghiurile, poate trimite lung. Jocul ei poate fi devastator pentru multe fete din circuit. Are un slice extraordinar, extrem de eficient", o citează publicaţia elveţiană 24 heures.

UPDATE 20:12 Florin Mergea şi Krajicek au câştigat un prim set fulger în startul evoluţiei lor pe tabloul de dublu mixt: 6-3 în 25 de minute în faţa perechii formate din Robert Lindstedt şi Anabel Medina Garrigues. Break-ul din game-ul şapte a fost suficient pentru a prelua conducerea la general.

UPDATE 20:00 18 prezenţe consecutive în sferturile de finală ale turneelor de Mare Şlem a strâns Andy Murray. Recordul absolut îi aparţine lui Roger Federer, cu 36 de sferturi legate.

UPDATE 19:50 Andy Murray îi supravieţuieşte maşinii de trimis aşi Ivo Karlovic, cedând doar un set, într-o victorie cu scorul 7-6, 6-4, 5-7, 6-4, de trei ore şi două minute. Doar 12 aşi a reuşit croatul în patru seturi, un record subţire de tot faţă de cei 45 de aşi care l-au făcut recordmen absolut la categoria aşi serviţi într-un meci de trei seturi.

UPDATE 19:40 Florin Mergea, faţă în faţă cu fraţii Bryan pentru a treia oară în 2015! Americanii au trecut în minimum de seturi de perechea partenerului de la dublu mixt al Ralucăi Olaru, Michael Venus, alături de croatul Pavic, scor 7-6, 6-3, 6-1, şi vor juca în sferturi împotriva perechii Florin Mergea / Rohan Bopanna. "Dodo" are două victorii în faţa liderilor mondiali în acest sezon, dar cu fostul partener - britanicul Dominic Inglot. Americanii au cedat un set în turul doi, iar cei doi au fost protagoniştii unui moment dureros: Mike şi-a lovit în plin fratele la un serviciu greşit.

UPDATE 19:28 Şapte. "Îţi mai aduci aminte?" întreabă hitul trupei Bere Gratis. Cupa de la Wimbledon îi revine campionului, la simplu, după exact şapte victorii. La secţiunea "remember", astăzi ne aducem aminte de finala finalelor de la Wimbledon, meciul considerat de mulţi cel mai frumos şi mai dramatic din toate timpurile, în sportul alb. În urmă cu exact şapte ani, pe 6 iulie 2008, Rafael Nadal îi lua coroana Regelui absolut al Wimbledonului, Roger Federer, într-un meci întrerupt de ploaie şi câştigat cu 9-7 în decisiv de iberic, atunci când deja elveţianul dorea să ceară întreruperea meciului din cauza întunericului. Să ne amintim.

UPDATE 19:15 Prim duel: Horia Tecău şi Jean Julien Rojer vor juca în sferturi împotriva perechii cotate cu şansa a şaptea la trofeu, formată din Nenad Zimonjic şi Marcin Matkowski (Serbia / Polonia). Este primul duel direct în această formulă din 2015, Horia şi Juls învingându-l de trei ori pe Matkowski alături de fostul partener, Robert Lindsedt, şi o dată pe Zimonjic, alături de Qureshi.

UPDATE 19:00 Aşteptăm distribuirea celor trei meciuri de dublu mixt, dintre care două cu prezenţă românească: Florin Mergea şi Raluca Olaru ţintesc biletele pentru optimi. La fel şi australianul Lleyton Hewitt, cel care deja a părăsit competiţiile la simplu şi dublu masculin iar mixt-ul îi va aduce ultimul meci la All England Club.

UPDATE 18:45 Umor britanic: "doar 64 de titluri de Mare Şlem la expoziţie astăzi pe terenuri", scriu administratorii contului oficial de Twitter. Nu ne-au anunţat însă şi care este recordul din toate timpurile, pentru a vedea cât de "săracă" este ziua. Iar lista arată aşa: Serena Williams - 20 titluri, Federer - 17 titluri, Djokovic - 8 titluri, Venus Williams - 7 titluri, Şarapova - 5 titluri, Azarenka - 2 titluri, Murray - 2 titluri, Wawrinka - 2 titluri, Cilic - 1 titlu.

UPDATE 18:35 Opt pentru un trofeu. Optimile de pe tabloul de simplu feminin s-au terminat, iar distribuţia, fără românce dar cu multe americance, este una spectaculoasă. Un singur sfert de finală este sută-la-sută european: Muguruza - Bacsinszky. Mai trebuie oare spus că meciul care nu trebuie ratat sub nici o formă este Serena Williams - Vika Azarenka?

UPDATE 18:25 Aşa se sărbătoreşte o calificare în sferturi. Florin Mergea s-a dus direct la echipa sa, cu soţia Daiana şi antrenorul Alex Pop-Moldovan în prim-plan. Rohan Bopanna l-a urmat, după câteva momente. Pentru Florin însă, ziua nu s-a terminat, el fiind programat să intre şi la dublu mixt.

UPDATE 18:10 Chiar dacă am pierdut ultima reprezentantă pe tabloul de simplu, tricolorii încă luptă pe două fronturi la dublu (masculin şi mixt), iar Wimbledon-ul este în continuare cu ochii pe români: Ilie Năstase a ajuns în tribune la All England Club  şi a făcut din nou senzaţie cu uniforma sa, de data aceasta în top cu foarte strictul cod vestimentar "alb-alb-alb" al britanicilor! Primul număr unu din istoria tenisului masculin anunţa încă din urmă cu două săptămâni, la ProSport Live, această apariţie.

UPDATE 18:00 Statistica meciului Niculescu - Bacsinszky: elveţianca a întors meciul pe final de set doi, dând drumul unei avalanşe de lovituri câştigărtoare (16, faţă de 6 Monica), în timp ce românca şi-a pierdut pas cu pas cumpătul, serviciul şi precizia în execuţie. Sportiva antrenată de Călin Ciorbagiu a alergat mai mult pe teren, dar cu din ce în ce mai puţină reuşită în final de confruntare.

UPDATE 17:49 Monica Niculescu părăseşte turneul de la Wimbledon în optimi, învinsă 6-1, 5-7, 2-6 de favorita 15 a turneului de la All England Club. Timea Bacsinszky a închis meciul fără emoţii, cu game alb pe serviciu, în faţa unei adversare care a avut prima şansă, aflându-se la cârma partidei pentru un set şi jumătate.

UPDATE 17:44 Timea, la un game distanţă de sferturi. Monica nu mai reuşeşte break-ul la 1-4, iar elveţianca îşi câştigă primul dintre cele două game-uri necesare unui succes. Niculescu amână deznodământul cu un game pe lansare, într-un game în care arbitra a sancţionat-o pentru depăşirea timpului la serviciu, cu avertisment. Jucătoarea din Ţara Cantoanelor va servi la 5-2 pentru meci.

UPDATE 17:37Monica alunecă, apoi cade şi cedează al treilea break. nu la zero, dar la fel de usturător pe tabelă. 4-1 pentru Timea Bacsinszky. Aşa cum scria Steve tignor la final de set doi, a 15-a favorită a turneului pare că a rezolvat complet "ghicitoarea Niculescu".

UPDATE 17:30 Monica luptă şi recuperează unul dintre cele două break-uri:1-3, după ce se auto-flagelează şi îşi spune "nu pot să pierd cu asta"! Jocul ei a părut că se dezintegrează la început de set doi, cu patru duble greşeli şi şapte erori neforţate în total, dar mobilizarea este încă la cote maxime.

UPDATE 17:25 Start ratat pentru Monica Niculescu în debut de set decisiv: Timea s-a împrietenit cu liniile, iar Monica pare complet debusolată, ratând mingi relativ facile, care îi ieşeau la început de meci. Favorita 15 are nu unul, ci două break-uri câştigate la zero, pentru 3-0.

UPDATE 17:18 Bacsinszky împinge meciul într-un set decisiv, câştigând actul secund cu 7-5. Elveţianca nu mai ratează şi a doua oară finalizarea, seria de break-uri consecutive oprindu-se la cinci.

UPDATE 17:05 VICTORIE PENTRU FLORIN MERGEA ŞI ROHAN BOPANNA ŞI CALIFICARE ÎN SFERTURI: 7-6(4), 6-7(5), 7-6(5), 7-6(8) cu perechea - Kubot / Mirnîi. "Dodo" şi "Robs" au trăit periculos în final de set patru, salvând minge de set în game-ul al 12-lea, în game-ul lui Rohan, apoi având probleme la finalizare, în tiebreak. Desprinşi la 4-0, favoriţii nouă ai tabloului au tremurat, fiind egalaţi la cinci şi conduşi cu 6-5, plus serviciu pentru Kubot. Polonezul a ratat, Florin a fost la câţiva milimetri de a închide meciul la 8-7, Bopanna a făcut dublă greşeală, s-au trimis de o parte şi de alta a fileului retururi magnifice, dar Mergea şi Bopanna au reuşit să închidă în patru seturi, evitând emoţiile unui decisiv, "Dodo" găsind serviciul câştigător, spre deosebire de Rohan.

UPDATE 17:00Schimb incredibil de break-uri: Monica Niculescu îi refuză elveţiencei Timea Bacsinszky setul secund, reuşind un break fabulos la 4-5 şi game de 6-4. Niculescu a convertit a doua minge de break, după un raliu în care a făcut atletsim la metri buni în spatele liniei de fund, fără a reuşi să îşi adjudece punctul. Şi-a reglat însă rapid respiraţia şi a câştigat al doilea punct de rebreak, pentru 5-5.

UPDATE 16:54 Monica are replica la ea, scurt şi tăios: elveţiencei îi tremură mâna pe rachetă la serviciu, ratează de puţin ţinta în raliu iar Monica finalează în game, după ce vine la fileu mult mai hotărâtă. Îşi ia înapoi break-ul cu o lovitură în forţă, din apropierea plasei. 4-4.

UPDATE 16:48 BreakBacsinszky. Elveţianca este la controlul partidei, pentru că a redus simţitor numărul de erori şi a ajuns la o raţie pozitivă de lovituri câştigătoare faţă de erorile neforţate. Monica trebuie să reacţioneze, pentru că ceea ce a făcut în primul set nu mai pare de ajuns.

UPDATE 16:40 Timea Bacsinszky îşi regăseşte jocul, minge cu minge iar meciul a căpătat un alt ritm, mult mai echilibrat. Se merge cap la cap în setul secund, pe serviciu. 3-3.

UPDATE 16:15 SET FLORIN MERGEA ŞI ROHAN BOPANNA, 7-5 în tiebreak-ul setului trei. Cei doi preiau conducerea, 2-1 la seturi şi mai au nevoie de o manşă pentru a li se alătura lui Tecău şi Rojer.

UPDATE 16:10 SET MONICA NICULESCU, 6-1! Românca o terorizează pe elveţiancă cu loviturile sale tăiate, dar şi cu scurtele fără vlagă în careul de serviciu. Favorita 15 greşeşte la greu, de 14 ori în şapte game-uri, în timp ce Monica i-a oferit doar patru puncte. Iar moni are avantaj şi la loviturile câştigătoare.

UPDATE 16:05 Victorie şi calificare în sferturile de finală ale tabloului de dublu pentru Horia Tecău şi Jean Julien Rojer: 7-6(7), 6-3, 7-6(1) în faţa perechii australienilor Hewitt / Kokkinakis. Favoriţii patru ai tabloului l-au făcut pe Hewitt să îşi ia al doilea adio pe iarba de la Wimbledon în 2015. Două ore şi 21 de minute a durat partida de pe Terenul 17.

UPDATE 16:02 Monica păstrează break-ul şi se desprinde la 3-1 după un game de mare luptă: cu serviciul întâi ratându-şi ţinta, Monica este în dificultate şi îi oferă adversarei prima minge de break cu o dublă greşeală - oportunitate anulată cu un joc îndrăzneţ, Niculescu proptindu-se la fileu şi finalizând cu a treia lovitură, în terenul lăsat liber de startul luat devreme spre stânga de elveţiencă. Timea este însă surprinsă de Monica şi rămâne fără break.

UPDATE 15:55 Scenarii similare pe Terenurile 8 şi 17: se merge cap la cap, pe serviciu în cele două meciuri ale românilor, la dublu în setul trei, acolo unde bat la uşă prelungirile. Tecău şi Rojer sunt la egalitate, 5-5 cu australienii Hewitt / Kokkinakis, iar Mergea şi Bopanna sunt la 4-4 cu Mirnîi / Kubot.

UPDATE 15:48 Monica şi scurtele. Monica şi asul. Aşa se scrie istoria game-ului al al optimii de finală de pe Terenul 18. Monica îşi face serviciul şi se desprinde la 2-0. Start bun de meci pentru tricoloră, care se poate inspira de CoCo. Nu Channel, ci Vandeweghe, cea care a semnat prima surpriză a zilei: a eliminat-o pe Lucie Safarova, cap de serie 8.

UPDATE 15:45 Startul îi aparţine Monicăi Niculescu. Timea se aventurează la fileu, joacă pe cartea atacului dar Niculescu punctează în defensivă. Break în deschidere pentru jucătoarea antrenată de Călin Ciorbagiu, 1-0.

UPDATE 15:40 Timea Bacsinszky începe partida la serviciu pe Terenul 18 care, fără tribune laterale, ne aduce aminte puţin de terenurile din Bucureşti... Doar puţin.

UPDATE 15:35 "Unica Monica" vizează prima prezenţă în sferturile unui turneu de Grand Slam. Iată ce a spus Mats Wilander.

UPDATE 15:25 Undă verde pentru duelul Niculescu - Bacsinszky, pe Terenul 18. Keys are cheia succesului şi stăpâneşte bine secretul revenirilor şi este prima jucătoare calificată în sferturi.

UPDATE 15:20 Saga Williams la Wimbledon: Serena, "beast mode" sau "surviver mode"? Îşi regăseşte forma liderul mondial, după un meci clar nereuşit? Va ţine publicul cu Venus, aşa  cum a anticipat mezina Williams? Cel puţin startul de meci, pe central îi aparţine Serenei, care are deja 2-0 în faţa lui Venus Williams.

UPDATE 15:15 SET TECĂU / ROJER, 6-3. Favoriţii patru preiau conducerea meciului, cu 2-0 la seturi, după un game alb reuşit la serviciu de Juls. 31 de minute a durat primul set, iar perechea româno-olandeză a intrat în ritm mai rapid decât în turul 2, când au cedat primele două manşe.

UPDATE 15:12 Lleyton Hewitt ratează complet game-ul de serviciu, le oferă trei mingi consecutive de break "alor noştri", iar Rojer serveşte la 5-3 pentru 2-0 la seturi.

UPDATE 15:10 Deja-vu. Florin Mergea ratează închiderea setului doi, cedându-şi în prermieră serviciul în acest meci. Kubot îşi imită colegul sărbătorit şi îşi ia înapoi game-ul abia cedat cu un retur de backhand spectaculos, care prinde tuşa terenului. 5-5.

UPDATE 15:00 BREAK Mergea / Bopanna. Kubot greşeşte de această dată la serviciu şi îi pune pe şine pentru un al doilea set câştigat pe favoriţii nouă ai turneului. Rohan confirmă ferm break-ul la serviciu, pentru 5-3.

UPDATE 14:50  Cu ochii pe terenul 18, unde va evolua Monica Niculescu: duelul Olga Govortsova - Madison Keys se decide într-un set trei, după ce americanca a revenit, egalând la seturi, cu 6-4, după pierderea primului act, 3-6.

UPDATE 14:45 Prim set câştigat de Tecău şi Rojer, cu  9-7 în tiebreak. Favoriţii patru ai tabloului de dublu au întors soarta setului, de la break avantaj pentru australieni, au întors şi tiebreak-ul, primul punct făcut la retur în decisiv aparţinându-le jucătorilor de la Antipozi , desprinşi astfel la 2-0. Cu mult calm, Horia şi Juls au aşteptat momentul favorabil, Hewitt salvând cu as o primă minge de set,  au salvat la rândul lor o oportunitate de 1-0 a adversarilor şi au închis, după 58 de minute de la primul serviciu actul inaugural.

UPDATE 14:30 Set Mergea / Bopanna, 7-4 în tiebreak. Favoriţii nouă punct punct primului act după un tiebreak cu schimbare de curs, început ca şi meciul, la turaţie maximă, cu o revenire parţială, la 6-1, a perechii Kubot / Mirnîi, stopată însă de o lovitură de trecere în culoarul de dublu superbă marcă înregistrată a reverului lui "Dodo" Mergea. 46 de minute a duract primul set.

UPDATE 14:25 O singură reprezentantă rămâne în concursul junioarelor, pentru România: Ioana Mincă nu i se alătură junioarei Jaqueline Cristian, după ce a ratat calificarea în turul doi al probei de simplu junioare de la Wimbledon, fiind învinsă, cu scorul de 2-6, 7-5, 0-6, după o oră şi 29 de minute, de Anna Blinkova (Rusia), cap de serie numărul 12.

UPDATE 14:17 S-au inversat parcă scenriile pe cele două terenuri pe care evoluează românii: Mergea şi Bopanna au ratat minge de set la retur, pe serviciul lui Mirnîi, fiind egalaţi la 5-5, în timp ce Horia Tecău şi Jean Julien Rojer punctează consecutiv, recuperând break-ul pe serviciul lui Hewitt, la primul game complicat al fostului lider mondial.

UPDATE 14:13 Rohan ratează închiderea setului, la 5-3. Indianul a servit pentru câştigarea primului act, dar Mirnîi se revanşează în acest game pentru serviciul cedat şi reechilibrează partida. 5-4, după aproape o jumătate de oră de joc.

UPDATE 14:03 Din nou, cu frâna de mână trasă. Horia Tecău şi Jean Julien Rojer încep din nou slab partida lor de dublu, ca şi în turul precedent: Horia şi-a cedat serviciul, la 15, a forţat apoi la retur, pe lansarea lui Kokkinakis, dar Rojer nu este inspirat la intercepţie, iar de partea cealaltă, până şi serviciul al doilea al lui kokkinakis funcţionează super-eficient la mingile importante. Iar atunci când Thanasi este în încurcătură, rezolvă problema şi anulează mingea de break bătrânul Hewitt, cel care şi-a spus deja adio-ul pe tabloul de simplu, la ultima ediţie de Wimbledon jucată în carieră. Cum să nu aplauzi în picioare lobul superb marcă a campionului din 2002? În total, trei mingi de rebreak au irosit Tecău şi Rojer, iar scorul este 4-1.

UPDATE 13:50 Start lansat pentru "Dodo" şi "Robs": cei doi arată o dată în plus faptul că sunt într-o formă de zile mari pe iarbă şi reuşesc break-ul, pe serviciul uriaşului din Belarus, Max Mirnîi. Jocul celor doi merge uns: Bopanna impresionează la fileu, cu intercepţii, Florin - la retur.

UPDATE 13:45 Tecău şi Rojer încep partida la retur, pe lansarea tânărului Kokkinakis, iar Florin Mergea şi Rohan Bopanna la serviciu, pe lansarea indianului.

UPDATE 13:40 Mergea, determinat. Ştim că în ziua liberă a turneului, spectatorii şi jucătorii nu şi-au luat liber de tot: locurile s-au păstrat în celebra coadă şi în zona de camping aferentă, iar Florin Mergea s-a antrenat "cu multă determinare", pe teren acoperit, din cauza ploii. la fel de determinat vrem să îl vedem şi astăzi, până în finală dacă se poate.

UPDATE 13:35 Ne pregătim de startul meciurilor cu Tecău şi Mergea în prim-plan, dar ne uităm şi la junioara noastră: veştile de pe Terenul 5 nu sunt deloc bune - Ioana Mincă a cedat primul set, 2-6, în faţa rusoaicei Blinkova, în puţin peste 20 de minute.

UPDATE 13:30 Wimbledon-ul este gata de start pe arenele exterioare, la meciurile seniorilor. Iată şi programul de pe primele două arene, acolo unde jocul începe la ora 15:00. Meciul meciurilor? Serena Williams - Venus Williams. 16 titluri la Wimbledon adunate de cele două, la startul meciului direct cu numărul 26.

UPDATE 13:20 "Manic Monday" la Wimbledon: 16 optimi de finală la simplu feminin şi masculin, 7 campioni de Grand Slam înghesuiţi în programul principalelor două arene - Marin Cilic negăsind loc decât pe Terenul 3 în aceste condiţii. La băieţi, primii patru capi de serie sunt toţi prezenţi în această fază, la fete însă deranjul în prima săptămână a fost mai mare şi doar Şarapova şi Serena Williams au supravieţuit.

UPDATE 13:10 Salutare! Wimbledon-ul îşi reia povestea, după tradiţionala duminică liberă de la mijlocul celor două săptămâni de concurs. Avem o zi încărcată cu multe emoţii: să-i ţinem pumnii Monicăi şi să sperăm că ea va duce pe teren determinarea eroilor principali din filmul său favorit, "Gladiatorul" - câştigător a cinci premii Oscar. Ne vom face încălzirea cu duelurile purtate în paralel de Florin Mergea şi Horia Tecău. Sunt Cezara Paraschiv şi vă învit să rămânem împreună conectaţi la întreaga acţiune de la All England Club. Şi pentru că Wimbledon-ul, de la Kippling citire, stă sub semnul lui "if", să ne întrebăm "what if they all win?" - cum ar fi ca toţi tricolorii de astăzi să câştige? Următoarele 10-12 ore ne vor aduce răspunsul...

Monica Niculescu (48 WTA) revine pe teren în ziua care programează toate cele opt dueluri pentru accederea în faza sferturilor de finală de pe tabloul feminin de simplu. Misiunea sa în săptămâna a doua devine mai complicată, după un culoar favorabil care i-a scos în primele trei meciuri adversare dinafara Top 90 WTA, sportiva antrenată de Călin Ciorbagiu având acum de trecut testul unei jucătoare de Top 15, aflată într-o creştere evidentă şi fulminantă în circuit, uşor de subestimat în condiţiile în care prezenţa sa în top este clădită în ultimele două-trei luni.

Monica Niculescu are avantaj la întâlnirile directe, dar jucătoarea pe care o va avea în faţă pe teren va fi mult diferită faţă de 2011

Semifinalista surpriză de la Paris a gestionat perfect statutul de nouă-stea a circuitului, Bacsinszky lăsând impresia că nu poartă nicio povară pe umeri, ca presiune post-Roland Garros. Monica, de partea cealaltă, este jucătoarea despre care se vorbeşte la superlativ în cercurile înalte din tenis, graţie stilului unic în circuit, jucătorii care aduc o pată de culoare pe teren, prin nonconformismul execuţiilor sau a tacticii abordate având un impact important la această ediţie a Wimbledonului - Dustin Brown fiind un exemplu extrem.

Parcursul Monicăi Niculescu (49 WTA) la Londra

•    primul tur: victorie cu portoricana Monica Puig (91 WTA), scor 5-7, 6-3, 6-1
•    turul doi: victorie cu slovaca Jana Cepelova (106 WTA), scor 6-3, 6-3
•    turul trei: victorie cu cehoaica Cristyna Pliskova (134 WTA), scor 6-3, 7-5

Parcursul elveţiencei Timea Bacsinszky (15 WTA) la Londra

•    primul tur: victorie cu nemţoaica Julia Goerges (56 WTA), scor 6-2, 7-5
•    turul doi: victorie cu iberica Silvia Soler Espinosa (102 WTA), scor 6-2, 6-1
•    turul trei: victorie cu nemţoaica Sabine Lisicki (18 WTA), scor 6-3, 6-2