BRD Bucharest Open | Irina Begu luptă pentru calificarea în sferturi şi pentru revenirea în Top 100. Programul complet al meciurilor de miercuri, cu nouă reprezentante ale României implicate în dueluri la dublu

17 iul 2019 1274 afişări Tenis

BRD Bucharest Open programează, miercuri, pe Terenul Central, primele patru optimi de finală de pe tabloul de simplu şi decisivul restant al unui duel din primul tur, amânat de marţi din cauza întunericului, plus dueluri interesante de la dublu, pe Semicentral şi pe Terenul 4. Irina Begu este singura reprezentantă a României care va lupta astăzi pentru un loc în sferturi la simplu, Patricia Ţig şi Jaqueline Cristian urmând să evolueze joi.

Irina Begu, locul 112 WTA în clasamentul mondial, se reapropie de prima sută mondială. După un start complicat, Irina a demarat o revenire impresionantă, marţi, în partida din primul tur cu Aleksandra Krunic, câştigând 11 dintre ultimele 13 game-uri disputate pe Terenul Central, iar o nouă victorie, miercuri, în faţa vecinei din clasament, Kaja Juvan (111 WTA, Slovenia), i-ar asigura în proporţie de 99% un loc în prima sută mondială. Begu înfruntă în premieră cea mai tânără reprezentantă a Sloveniei din clasamentul mondial. La 18 ani, învinsa Serenei Williams din turul doi de la Wimbledon încă ia pulsul circuitului, însă setul smuls campioanei americane spune câte ceva despre potenţialul fostului număr 5 mondial în clasamentul junioarelor, campioană în 2017 în proba de dublu fete la Wimbledon. Anul trecut, Kaia Juvan câştiga aurul probei de simplu la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, într-o finală contra Clarei Burel (Franţa).

Lara Arruabarrena a reuşit, în primul tur la BRD Bucharest Open, prima victorie după accidentarea care a făcut-o să rateze turneele de la Roland Garros şi Wimbledon. Laura Siegemund, o veche cunoştinţă a publicului român după victoriile sale de la Stuttgart, a câştigat singurul meci direct de până acum cu iberica.

Jaimee Fourlis nu va uita niciodată turneul de la Bucureşti: la 19 ani, ea a reuşit prima sa victorie WTA departe de ţara natală, Australia (victorie în faţa Irinei Bara). De asemenea, Fourlis nu avea victorie pe un tablou principal WTA când nu a primit invitaţie pe tablou. Miercuri, în cazul unei surprize în faţa Kuzmovei, va bifa prima victorie a carierei în faţa unei jucătoare din Top 100 WTA.

30 de lei costă biletul de acces, miercuri, la BRD Bucharest Open 2019

Programul de miercuri, pe Terenul Central:

• Irina Begu (România) - Kaia Juvan (Slovenia), de la ora 14:00
  • Varvara Lepchenko (SUA) - Martina di Giuseppe (Italia), meci din turul 1, de terminat, 6-3, 1-6, 0-0
  • Lara Arruabarrena (Spania) - Laura Siegemund (cap de serie 6, Germania)
  • Ysaline Bonaventure (Belgia) - Kristyna Pliskova (cap de serie 8, Cehia)
  • Jaimee Fourlis (Australia) - Viktoria Kuzmova (cap de serie 2, Slovacia) - nu înainte de ora 20:00

Programul de miercuri, pe Grandstand (Semicentral):

• Irina Bara / Patricia Ţig (România / România) - Cristina Bucşa / Prarthana Thombare (Spania / India) - de la ora 14:00
  • Elena Bogdan / Alexandra Cadanţu (România / România) - Jaqueline Cristian / Gabriela Ruse (România / România)
  • Irina Begu / Raluca Olaru (România / România) - Giorgia Marchetti / Laura Pigossi (Italia / Brazilia)

Dacă va putea juca după problemele la palma dreaptă avute marţi seară, Ana Bogdan face pereche cu reprezentanta Bulgariei, Isabella Shinikova, adversarele lor rămânând a fi stabilite. Partida este programată provizoriu pe Terenul 4, de la ora 15:00.