Begu şi-a regăsit atingerea magică la Melbourne. Românca a fost protagonista primului maraton veritabil pe acest an: trei ore de luptă, o replică fantastică după 6 game-uri pierdute la rând şi un game de 26 de puncte DECISIV. Cine îi va fi adversară în turul doi

15 ian 2018 6208 afişări Tenis

Irina Begu (40 WTA) a câştigat de o manieră impresionantă meciul cu numărul 45 din carieră disputat pe tabloul principal la turneele de Mare Şlem, revenind de la 3-6, 0-4 şi apoi de la 2-5 în setul decisiv pentru a se impune cu 3-6, 6-4, 8-6 în faţa rusoaicei Ekaterina Makarova (31 WTA), în primul tur de la Australian Open 2018.

Românca şi-a croit parcă meciul pe un tipar care i-a adus succes, încredere şi mulţumire pe aceleaşi terenuri în 2015, cu determinare, încrâncenare şi o tărie din care, în următorii doi ani, când s-a aflat pe lista capilor de serie la Melbourne, i-a tot lipsit câte un strop. Begu a trimis-o acasă pe favorita 31 a turneului, Ekaterina Makarova, sportiva care, de şapte ani, a fost abonată la faza optimilor de finală de la Open-ul Australian.

Primul meci feminin de la Australian Open 2018 care a trecut de graniţa a trei ore de joc, dar şi primul meci WTA care a depăşit scorul de 6-6 în decisiv în acest sezon a avut parte de multe erori. Irina a început ezitant, irosind puncte într-o zi cu mult vânt. În game-ul cinci al partidei, Makarova a reuşit primul break, dar meciul a părut cu adevărat rupt în două abia în momentul în care s-au schimbat mingile: semifinalista din 2015 a pus pe tabelă şase game-uri consecutive, prelungind în setul doi şirul câştigător.

A fost momentul în care toate mingile care i-au zburat Irinei zeci de centimetri afară în primul set au început să se întoarcă la ea, zburând acum din racheta Makarovei. Irina a închis robinetul de erori în manşa secundă, a început să joace mai economicos, păstrând raţia lovituri câştigătoare / erori neforţate la zero (7 cu 7) şi a lăsat-o pe rusoaică să se enerveze, să facă gălăgie, să se lamenteze. Alergată din stânga în dreapta de mingile trimise brutal cu stânga, Irina a dereglat reglajele fine ale Makarovei forţând defensiva şi cerând mereu câte o lovitură în plus. Pentru Makarova, au început să se înşire game-urile pierdute: pentru fiecare game reuşit în seria aparent decisivă din finalul manşei întâi, a trecut câte un game în contul Irinei, iar la final, s-a adăugat unul în plus - până la şapte. Din nou, o serie de game-uri nu a fost însă suficientă.

Begu a trebuit să repete isprava în decisiv. Per total, un meci care a durat trei ore s-a decis, practic, la un singur game-maraton, de 26 de schimburi de mingi, cu zece egalităţi şi o a şasea minge de break cu noroc pentru tricolora care, în 2015, la singura ediţie precedentă de Australian Open la care a jucat în primul tur împotriva unei favorite, a bătut-o pe Angelique Kerber, tot la capătul unui meci cu evoluţie bizară - 6-4, 0-6, 6-1. Deşi a condus cu set şi 4-0, apoi cu 4-1, 5-2 şi 6-5 în decisiv, Makarova nu a avut nicio minge de meci. Irina a gestionat perfect şi pauza prelungită dintre seturile doi şi trei, şi răgazul oferit de ploaie chiar înaintea jocului de serviciu de la 2-5. Begu a revenit pe teren cu 12 puncte câştigate din 13 şi s-a agăţat de fiecare minge până la victorie.

În turul doi, Irina Begu va juca împotriva croatei de pe poziţia 81 WTA - Petra Martic, într-un prim meci direct.