TENIS DE MASĂ | Trei medalii pentru România la Campionatul European de Tineret: zi intensă pentru Cristi Pletea, cu semifinală şi finală încheiate în set decisiv

11 mar 2018 1019 afişări Comentează şi tu Tenis de masa
TENIS DE MASĂ | Trei medalii pentru România la Campionatul European de Tineret: zi intensă pentru Cristi Pletea, cu semifinală şi finală încheiate în set decisiv Juniorii adună, din nou, medalii. Foto: Facebook, Federaţia Română de Tenis de Masă 3 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/28346/17057673/2/pletea.jpg

Tenisul de masă a adus României trei medalii la Campionatul European Individual de Tineret (U21), duminică, la Minsk.

Cristi Pletea a câştigat cea mai strălucitoare medalie - argint - în proba individuală. Constănţeanul, deja încoronat în România campion naţional al seniorilor în 2017, a jucat două partide extrem de intense duminică, în capitala republicii Belarus. Mai întâi, a câştigat o semifinală incredibilă în faţa slovenului Darko Jorgic: românul a luat startul mai bun, a condus cu 1-0 şi 2-1 la seturi şi a găsit apoi răspunsul perfect după o revenire furibundă a adversarului, care l-a egalat şi l-a depăşit cu manşe câştigate la scor identic. De la 2-3, românul care va împlini 18 ani pe data de 28 mai a împins semifinala într-un set decisiv, pe care l-a şi tranşat în favoarea sa, pentru a se impune cu scorul general de 4-3 (11-9, 7-11, 12-10, 5-11, 5-11, 11-7, 11-9).

Trei ore mai târziu, Cristi Pletea a pierdut la limită finala, tot în set decisiv, în faţa cehului Tomas Polanski (va împlini 20 de ani în luna iulie). Românul a fost aproape de o revenire fantastică în meciul pentru aur, forţând decisivul de la 1-3, însă nu a reuşit să se impună în faţa celui care îl învinsese în semifinala a doua pe Rareş Şipoş cu scorul de 4-1. Tomas Polanski, principalul favorit al tabloului, şi-a adjudecat trofeul cu scorul de 4-3 (11-6, 5-11, 12-10, 11-5, 5-11, 7-11, 12-10).

Rareş Şipoş - la individual masculin şi perechea formată din Adina Diaconu şi Andreea Dragoman - la dublu fete au completat zestrea de medalii a delegaţiei coordonate de antrenorul Andrei Filimon, cu câte un bronz. Adina Diaconu şi Andreea Dragoman au fost învinse de perechea Solomiya Brateyko / Natalia Bajor (Ucraina / Polonia), în semifinalele probei, scor 2-3.