Dănuț Dumbravă, killerul Timișoarei. Stelistul a marcat 26 de puncte în victoria „militarilor” (31-18) din etapa a 6-a a Superligii. Dinamo s-a impus la Cluj (17-14), cu o penalitate marcată în ultimele două minute

Redactor:
Marius Hutu
Dănuț Dumbravă, killerul Timișoarei. Stelistul a marcat 26 de puncte în victoria

Etapa a 6-a a Superligii CEC Bank (prima din retur) a programat două partide. Jocul CSM Olimpia București – CSM Știința Baia Mare a fost amânat pentru luna octombrie.

În Capitală, Steaua a obținut o victorie mare în fața liderului neînvins până la acea oră, Timișoara Saracens RCM, scor 31-18 (15-10). Cu o apărare bună și cu un jucător în zi mare, Dănuț Dumbravă, „militarii” și-au consolidat poziția a doua în clasamentul Superligii (16 puncte). Dumbravă (33 de ani) a marcat nu mai puțin de 26 de puncte (7 lovituri de pedeapsă, un drop-gol și o transformare) și a dat și pasa decisivă la eseul marcat de Robert Dascălu. Timișoara, care a făcut destule erori în acest joc, a marcat prin Căpățână și Burcea, câte un eseu, precum și prin Calafeteanu – două lovituri de pedeapsă și o transformare.

Victorie la indigo a „buldogilor”

În cel de-al doilea joc al etapei, Dinamo a obținut o victorie importantă la Cluj, scor 17-14 (14-6). Succesul de sâmbătă pare tras la indigou cu cel din tur, de la București, când dinamoviștii s-au impus cu 16-14, în urma unei penalități concretizate în ultimul minut. Și acum desprinderea s-a făcut tot prin același procedeu, cu două minute înainte de final. Prin acest succes, Dinamo urcă pe locul trei în clasament, cu 13 puncte.

Meciul de la Cluj s-a desfășurat în condiții de ploaie, astfel că în dese momente calitatea jocului a avut de suferit. Gazdele au controlat debutul partidei, desprinzându-se la 6-0 prin două lovituri de pedeapsă (Dimofte și Ignea), dar Dinamo a avut un final de repriză debordant, cu două eseuri marcate de Lomani și Bărbuliceanu. Ambele au fost transformate de Janties, astfel că scorul la pauză a fost favorabil roș-albilor: 6-14.

Repriza secundă a fost similară cu prima. Clujenii au început mai bine și au egalat după o lovitură de pedeapsă (Dimofte) și un eseu (Csobi Gal). Din minutul 60, s-a jucat însă numai în jumătatea gazdelor. Dinamo a presat pe înaintare (a fost superioară în grămada ordonată), dar n-a găsit soluția de ultim moment. Desprinderea a venit pe final, când mai erau două minute de joc, printr-o penalitate concretizată de Janties (14-17). Clujenii s-au ales numai cu punctul bonus defensiv.

În etapa următoare, Dinamo și Steaua se vor întâlni în „Șoseaua Ștefan cel Mare”.

Clasament Superliga CEC Bank: 1. Timișoara 20 p (6j), 2. Steaua 16p (5j). 3. Dinamo 13 p (6j), 4. CSM Olimpia 9p (5j), 5. U Cluj 7p (5j), 6. Baia Mare 6p (3j).