Naţionala de polo, victorie în cel de-al doilea meci la Campionatul European de la Barcelona: 9-5 cu Slovacia

18 iul 2018 1571 afişări Polo

Naţionala de polo a României a făcut un meci bun în cea de a doua rundă a Grupei D din cadrul Campionatului European de la Barcelona. După eşecul cu Serbia din prima etapă (5-11), tricolorii antrenaţi de Dejan Stanojevic s-au impus miercuri în faţa Slovaciei cu scorul de 9-5 (4-1, 2-0, 2-1, 1-3).

Tricolorii au început tare, iar timp de trei reprize au făcut legea în bazin. Înainte de ultimul sfert, poloiştii români înscriseseră opt goluri, primind doar două. Portarul Marius Ţic a avut o prestaţie solidă (15 intervenţii din 20 de şuturi / procentaj de 75%), iar apărarea din faţa sa a fost una agresivă şi eficientă.

România: Marius Ţic, Şerban Abrudan – portari; Mihnea Gheorghe 3 goluri, Tudor Fulea 2, Vlad Georgescu 2, Cosmin Radu 1, Nicolae Oanţă 1, Tiberiu Negrean, Andrei Prioteasa, Mihnea Chioveanu, Robert Gergelyfi, Alexandru Ghiban, Victor Antipa.

Pentru Slovacia au marcat: J. Zatovic, M. Uradnik, L. Durik, M. Kolarik, S. Balaz – toţi câte un gol.

În celălalt meci din grupă, Rusia – Serbia 9-11. Clasament grupă: 1. Serbia 9p, 2. Rusia 3p, 3. România 3p, 4. Slovacia 0p.

Prin acest succes, naţionala României şi-a asigurat prezenţa în barajul pentru sferturile de finală. În funcţie de rezultatul cu Rusia, tricolorii vor întâlni fie echipa de pe locul 2 din Grupa B (cel mai probabil Muntenegru sau Spania), fie echipa de pe locul trei din aceeaşi grupă (Franţa).