Zi neagră pentru CSM Bucureşti! După înfrângerea fetelor la Craiova şi băieţii au pierdut clar derby-ul cu Potaissa. Omul de titlu adus de Turda. Încă o echipă s-a retras din campionat, la masculin nu mai retrogradează nimeni

7 mar 2018 6961 afişări Comentează şi tu Handbal

La mai puţin de 3 ore după înfrângerea Dream Team-ului de la CSM Bucureşti la SCM Craiova (21-23), în Liga Naţională de handbal feminin, şi echipa masculină a clubului din Capitală a suferit o înfrângere grea. Vicecampioana la masculin a pierdut cu 28-24 pe terenul echipei Potaissa Turda, într-un meci din etapa a 22-a, iar lupta pentru titlu s-a complicat şi mai mult.

Înaintea partidei de la Turda, CSM Bucureşti nu avea decât varianta victoriei, pentru a mai spera să prindă măcar locul 2 la sfârşitul sezonului regulat. Sau să-şi securizeze măcar locul 3. Este adevărat, formaţia ardeleană, la rândul ei, avea nevoie de victorie pentru a ţine pasul cu Steaua în bătălia pentru locul 1.

Cu excepţia primelor minute, Potaissa Turda a dominat cu autoritate partida, iar la final s-a impus mai clar decât a arătat scorul final, 28-24. Diferenţa a făcut-o în primul rând portarul Ionuţ Irimuş, care a făcut adevărate minuni, în special în prima repriză. Trupa lui Horaţiu Gal şi-a adus practic un om de titlu la Turda. De la venirea lui Irimuş, transferat în iarnă de la Dinamo, formaţia ardeleană a căpătat şi mai multă siguranţă. Prin intervenţile avute, portarul şi-a ajutat echipa să se deprindă la 5 goluri încă din prima repriză, 10-5 (min. 21), diferenţă care avea să se consemneze de mai multe ori până la final. Mai mut, Potaissa a ajuns la o diferenţă de 8 goluri în minutul 52, scor 26-18, moment în care a decis să oprească şi motoarele. La final, gazdele s-au impus cu 28-24 şi au urcat pe locul 1 provizoriu, cel puţin până la partida de mâine Steaua – Dunărea Călăraşi. În schimb, CSM Bucureşti şi-a făcut ziua şi mai amară, şocul cel mare fiind produs însă de fete.

Politehnica Iaşi este a doua echipă care s-a retras din campionat

Pentru CSM Bucureşti a fost o zi neagră, dar şi pentru handbalul masculin. O a doua echipă din Liga Naţională a abandonat competiţia! Politehnica Iaşi a anunţat azi că se retrage din campionat, astfel că nu se va prezenta la meciul de joi cu Dinamo. Poli Iaşi este a doua echipă după HC Odorhei care s-a retras în această iarnă. Pe cale de consecinţă, din Liga Naţională nu va mai retrograda nimeni în acest sezon! Şi acel baraj de menţinere / promovare din vară se va juca până la urmă degeabă, având în vedere faptul că în liga secundă nu sunt echipe care pot emite pretenţii că ar putea măcar încurca formaţiile din prima ligă, Valoric, diferenţa este foarte mare.

• Situaţia la vârf după 22 de etape arată astfel: 1. Potaissa – 51 p, 2. Steaua – 49 p (21 j), 3. Poli Timişoara – 44p, 4. Dinamo – 44p, 5. CSM Bucureşti – 43p, 6. HCDS Constanţa – 40p (21j)
  • Într-o altă partidă disputată azi la masculin, Poli Timişoara a învins pe CSM Focşani în deplasare cu 30-25. Bănăţenii au obţinut o victorie după o perioadă grea, în care a pierdut acasă cu toate echipele din Capitală
  • Tot azi, dar la feminin, Danubius Galaţi a câştigat derby-ul suferinţei cu Rapid Bucureşti, 24-20, într-o restanţă din etapa a 18-a. Într-un joc din runda a 19-a, CSM Bistriţa a învins HC Zalău cu 22-19, iar echipa lui Horaţiu Paşca a ajuns la 4 puncte de locul 3.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?