24 feb 2019 9955 afişări Handbal
SCM Rm. Vâlcea mai are un singur hop de trecut, CSM Bucureşti, pentru a produce cea mai surpriză internă din ultimii 30 de ani în handbalul feminin! Echipa lui Florentin Pera a învins şi la Zalău, într-o deplasare grea PAUL URSACHI / MEDIAFAX FOTO

SCM Rm. Vâlcea continuă să adune victorii în Liga Naţională de handbal feminin. Echipa pregătită de Florentin Pera s-a impus cu 29-24 pe terenul echipei HC Zalău, într-un meci din etapa a 17-a, şi a ajuns la 16 victorii din tot atâtea posibile. După acest meci, şansele echipei din Vâlcea de a câştiga în premieră titlul au ajuns la cel puţin 50%.

CSM Bucureşti nu se simte deloc confortabil în această perioadă. Din contră, tremură serios inclusiv pentru câştigarea Ligii Naţionale, nu numai pentru calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor. SCM Rm. Vâlcea a avut un parcurs perfect până acum în întrecerea internă şi a pus deja o mare presiune pe campioana en-titre.

Formaţia din capitală şi-a pus mari speranţe în această rundă, că HC Zalău va reuşi să încurce SCM Rm. Vâlcea, însă ardelencele au făcut faţă cu greu iureşului oltean. Gazdele au intrat destul de nervoase în joc, în timp ce SCM a fost extrem de montată, conştientă de importanţa întâlnirii. Linia de 9 metri Glibko – Fraga Fernandesz – Vasileuskaya a jucat fără ezitare încă de la început, astfel că şi-a ajutat echipa să se desprindă după primele minute şi să-şi facă, aşadar, un meci uşor. După 20 de minute, Vâlcea avea deja un avans de şase goluri, 12-6, suficient pentru o echipă care joacă la titlu să gestioneze favorabil o astfel de situaţie.

Valentina Panici a fost un argint viu pentru trupa lui Gheorghe Tadici, dar handbalista Zalăului nu a avut suficientă susţinere în a sparge defensiva adversă, astfel că echipa gazdă nu s-a mai putut apropia de adversară decât la două goluri, 13-15 şi 14-16 în debutul reprizei a doua.

Partida HC Zalău – Vâlcea a semănat pe undeva cu partida de ieri CSM Bucureşti – Gyor, în sensul că echipa mai valoroasă a avut permanent controlul asuăra jocului şi a accelerat atunci când a trebuit. Fetele lui Florentin Pera s-au desprins spre finalul partidei la 7 goluri, iar terminarea celor 60 de minute au obţinut o victorie mai uşoară decât ar fi crezut, cu 29-24. SCM a gestionat perfect hopul numit Zalău, iar în acest moment mai are un singur val de trecut pentru a câştiga în premieră titlul de campioană, partida retur cu CSM Bucureşti din 13 martie.

Calculele arată faptul că meciurile directe vor decide în cele din urmă campioana. Vâlcea a câştigat în tur cu 22-19, astfel că în acest moment ar avea ca variantă şi o înfrângere la două goluri. La partida retur, trupa din Zăvoi va aştepta CSM Bucureşti cu o sală arhiplină. De asemenea, campioana va sosi la Vâlcea după şase meciuri în plus jucate în această perioadă în Liga Campionilor, dar şi cu un lot incomplet, din cazua problemelor medicale.