Motivul pentru care Florentin Pera a luat „foc” în finalul partidei SCM Rm. Vâlcea – CSM București. „Merităm titlul de campioană, CSM București nu ne-a bătut niciodată, golul din ultima secundă de la Vâlcea a fost marcat incorect”

Redactor:
Marius Hutu
Motivul pentru care Florentin Pera a luat „foc
  • Publicat:
  • Actualizat:

Finala Cupei României, CSM București – SCM Rm. Vâlcea, decisă după prelungiri, scor 30-29, a avut multă tenisune. În finalul partidei, antrenorul Florentin Pera a explodat pe margine, cu greu fiind ținut în frâu de jucătoare și de oficialii echipei. Tehnicianul a reacționat vehement după ce timpul de joc de pe tabela de marcaj s-a modificat de la 59:57 la 59:56.

„Îmi pare rău că am luat acea eliminare, este bine să se știe, au fost trei secunde pe tabela de marcaj și a fost dat cronometrul la patru secunde. Practic, CSM București să aibă o secundă în plus pentru un eventual gol. În patru secunde au și pasat, au făcut și blocaj la poartă și le-au mai dat și aruncare de la 9 metri. Și normal că am reacționat. În acel moment am vizualizat și acel gol primit incorect în ultima secundă, la meciul de pe teren propriu, în Liga Națională. Dragana Cvijic a fost un metru și jumătate în terenul nostru, în momentul în care Radicevic a aruncat la poartă. Acolo s-a lăsat golul așa cum s-a lăsat, iar aici s-a mai dat și o secundă în plus timp de joc pentru ca adversara să aibă timp pentru a înscrie.

Îmi pare rău pentru eliminare, la fel și Ines Khouildi a primit 2 minute la un fault în atac al echipei CSM București cât se poate de clar. Am luat două eliminări pe prelungiri, dar nu cred că am fost cu nimic mai prejos în teren”, a explicat antrenorul Florentin Pera.

Tehnicianul echipei SCM Rm. Vâlcea a evidențiat că echipa lui a fost cel puțin egală cu CSM București în acest sezon: „Dacă este să luăm în calcul faptul că adversara a marcat un gol incorect la Vâlcea în ultima secundă, Practic a fost un rezultat de egalitate și atunci. În Supercupă a fost egalitate, apoi am câștigat noi după prelungiri, acum a fost rezultat de egalitate după 60 de minute, iar la ele acasă în campionat am obținut victoria. Practic, dacă luăm în considerare că Radicevic nu a marcat un gol corect, CSM București nu ne-a bătut niciodată în acest sezon. Asta este situația, trebuie să știi să și pierzi. Noi am încercat cu 30% din bugetul echipei CSM să ținem piept și cred că am făcut-o foarte bine în acest an. Consider că merităm cu prisosiță titlul de campioană. Ele au câștigat șase puncte cu Buzău și Vâlcea în ultima secundă. Dacă nu ar fi obținut victoria într-una din cele două partide, campionatul era încheiat”.

CE A MAI SPUS FLORENTIN PERA:

• „Am pierdut finala cu capul sus și consider că fetele mele sunt câștigătoarele morale, ținând cont de situația din teren”.
  • „Sper să nu intervină factori colateriali pe finalul sezonului, am muncit un an de zile pentru a ajunge aici, merităm titlul de campioană”.
  • „Am plecat cu un mare handicap. La încălzire, Raluca Băcăoanu a simțit dureri la spate și nu am putut să risc, nu era în deplinătatea forțelor. Am avut ghionionul să o pierdem pe Vasileuskaya după vreo 15 minute, avea degetul fracturat. A mai venit și accidentarea portarului Yulia Dumanska, practic am pierdut trei jucătoare”.
  • „Am fost echipa care s-a luptat indiferent de situații, chiar dacă am fost dezavantajați în anumite momente”.