CALCULE | Vipers a zdrobit Thuringer în Liga Campionilor, dar CSM Bucureşti mai speră la locul 2 în grupă, fiind ajutată şi de echipele maghiare Gyor şi FTC. Trei scenarii pentru „tigroaice”: ideal, probabil şi horror

3 mar 2019 8565 afişări Handbal

CSM Bucureşti a dezamăgit din nou în Liga Campionilor, fiind învinsă de Krim Ljubljana cu 23-22 într-un meci disputat sâmbătă. În ciuda faptului că principala adversară, Vipers Kristiansand, s-a impus clar în deplasare cu Thuringer, scor 29-21, campioana României mai are încă şanse la locul 2 în Grupa 2 principală, fiind ajutată, culmea, de un rezultat de egalitate dintre formaţiile din Ungaria, Gyor şi FTC Rail Cargo, scor 32-32.

Înaintea ultimei etape, campioana României are trei scenarii în ceea ce priveşte clasamentul final. În două situaţii ar urma să joace manşa retur din sferturile de finală în deplasare, aşa cum a făcut-o, de altfel, şi în precedentele trei ocazii.

Clasamentul la zi după cinci runde în Grupa 2, în partea superioară, se prezintă astfel: 1. Gyor – 16 puncte, 2. Vipers – 12 puncte, 3. CSM Bucureşti – 10 puncte, 4. FTC Rail Cargo – 10 puncte. Calculele pentru locurile 2-3 erau ceva mai simple până la rezultatul dintre Gyor şi FTC (32-32).

SCENARIU 1 - IDEAL: CSM Bucureşti termină pe locul 2

Campioana României mai poate ajunge pe locul 2 printr-un concurs al rezultatelor indirecte, caz în care va juca pe teren propriu manşa retur din sferturile de finală. Pe lângă victoria cu Thuringer, CSM are nevoie în continuare de ajutorul echipelor maghiare: Gyor să ia două puncte în deplasarea de la Kristiansand, iar FTC să se impună în jocul de pe teren propriu cu Krim Ljubljana. CSM, Vipers şi FTC ar avea toate câte 12 puncte, iar „tigroaicele” ar avea cel mai bun clasament în jocurile directe cu cele două adversare.

SCENARIU 2 – PROBABIL: CSM Bucureşti termină pe locul 3

CSM Bucureşti va câştiga cu Thuringer, dar Gyor sau FTC nu obţin toate punctele în ultima etapă. La egalitate de puncte doar cu Vipers, campioana României pierde la meciuri directe, la egalitate de puncte doar cu FTC, CSM câştigă la meciuri directe.

SCENARIU 3 – HORROR: CSM Bucureşti ajunge pe locul 4

CSM Bucureşti nu învinge nici Thuringer în ultima etapă, în timp ce FTC va lua punctele cu Krim Ljubljana. În acest caz, trupa lui Dragan Djukic ar termina pe locul 4 şi ar urma să înfrunte Metz în sferturile de finală.

În ultimele două cazuri, returul din „sferturi” ar fi în deplasare. De remarcat faptul că partida CSM Bucureşti – Thuringer este prima dintre cele trei programate în Grupa 2 în ultima etapă. Jocul se va desfăşura vineri, de la ora 18:00, în Sala Polivalentă.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?