Dublă pentru România la Europenele de gimnastică. AUR pentru Andreea Munteanu la bârnă şi ARGINT pentru Berbecar la paralele

19 apr 2015 7794 afişări Gimnastica

România a cucerit primele medalii la Campionatul European de gimnastică de la Montepellier, aur prin Andreea Munteanu la bârnă şi argint prin Marius Berbecar la paralele. Andreea Munteanu a devenit campioană europeană la bârnă, după ce a obţinut nota 14,366. Diferenţa dintre ea şi cea de-a doua clasată, Beckie Downie a fost de 66 de miimi. Finala la bârnă a fost una cu multe ratări şi căderi de pe aparat, Munti reuşind să facă cel mai curat şi mai precis exerciţiu.

A doua medalie continentală a fost cucerită de Marius Berbecar la paralele. Bistriţeanul a cucerit medalia de argint la finalul unui exerciţiu care i-a adus nota 15,300. Aceasta esta prima medalie la acest aparat pentru România, după 28 de ani.

Festivitatea de premiere cu Andreea Munteanu pe primul loc la bârnă

18:10 Festivitatea de premiere cu Andreea Munteanu pe primul loc la bârnă

18:00 Festivitatea de premiere cu Marius Berbecar pe locul doi la paralele

17:51 S-a terminat şi ultima finală a zilei, la bară fixă. Titlul european a fost cucerit, în premieră de croatul Marijo Moznik. Intrat primul în concurs, acesta a stabilit cel mai mare punctaj, după care a aşteptat să evolueze ceilalţi şapte finalişti

17:47 Afanaseva este campioană europeană la sol, după ce a obţinut 14,733 (dificultate 6.3). Ea este urmată de Fragapane şi Steingruber. Andreea Munteanu a terminat pe locul 8.

17:36 Fragapane obţine 14,633 (dificultate 6.3) şi trece pe primul loc. Intră în concurs ultima finalistă, rusoaica Ksenia Afanaseva

17:35 Pe covorul de la sol a evoluat britanica Amy Tinker. Ea obţine 14,000. Andreea Munteanu coboară o poziţie, pe locul 6. Urmează o altă britanică, Claudia Fragapane.

17:25 Andreea Munteanu îşi termină evoluţia la sol şi obţine 13,866 . Este a în clasamentul provizoriu pe locul 5

17:15 Italianca Erika Fasana primeşte 14,300, iar  poloneza Marta Pihan -Kulesza a luat 14,233. Cea mai mare notă o are elveţianca Giulia Steingruber,  14,466

17:02 Andreea Munteanu va concura a cincea. Finala este deschisă de Maria Kharenkova. Rusoiaca nu reuşeşte să se adune după ratarea de la bârnă şi obţine 13,933 (dificultate 5.8)

17:01 Începn ultimele două finale ale Europenelor, bară fixă, băieţi şi sol, fete.

16:52 Ultimul finalist la paralele, Pakhnyuk obţine 14,966. Berbecar rămâne astfel cu medalia de argint.

16:49 Elveţianul Baumann a obţinut 15,300 şi este la egalitate cu Marius. Urmează Andrei Muntean, care obţine 15,133 şi este momentan pe locul 5.

16:44 Verniaiev, singurul gimnast care a obţinut nota 16,000 în calificări la acest aparat reuşeşte un exerciţiu bun pentru care obţine 15,866 (dificultate 6.9). Trece astfel în faţa lui Marius Berbecar.

16:40 Berbecar rămâne pe primul loc şi priveşte concursul de pe margine. Stepko primeşte 15,266 (dificultate 6.5), Tsarevich obţine 12,722 (dificultate 4.0), iar turcul Arican 13,833 (dificultate 6.2)

16:35 Berbecar şi-a încheiat evoluţia la paralele. Un exerciţiu bun, la care nu a reuşit însă să fixeze aterizarea. Bistriţeanul a primit 15,300 (dificultate 6.7) şi este momentan pe primul loc

16:32 Ne mutăm privirea la finala la paralele unde Marius Berbecar va concura pentru medalie.

16:30 Munteanu a câştigat medalia de aur la 66 de miimi faţă de britanica Beckie Downie

16:27Aur pentru România! Andreea Munteanu este campioană europeană  la bârnă!