Şoc în Turul Franţei! Vicenzo Nibali a abandonat după ce a căzut Alpe d‘Huez. Trei mari favoriţi sunt deja out

20 iul 2018 2669 afişări Ciclism

Etapa a 12-a a Turului Franţei din acest an, cea mai aşteptată din actuala ediţie având în vedere că finişul a fost pe Alpe d‘Huez, s-a încheiat trist pentru Vicenzo Nibali. Italianul a fost nevoit să abandoneze după ce s-a ales cu o fractură de vertebră.

Vicenzo Nibali a căzut cu 3,8 km pe legendara căţărare, în timp ce încerca să-l urmeze pe Romain Bardet într-un atac. Accidentul a fost cauzat de spectatorii aflaţi pe margine, care au limitat spaţiul de acces al rutierilor şi al oficialilor cursei. După căzătură, ciclistul de la Bahrain Merida a reuşit să se ridice şi să continue, reuşind să vină la final cu o întârziere de 13 secunde faţă de Geraint Thomas, câştigătorul etapei. De asemenea, el era pe locul 4 în clasamentul general.

După etapă, Nibali a fost transportat cu ambulanţa la spitalul din Grenoble, unde a efectuat mai multe investigaţii, în urma cărora a primit şi verdictul. Astfel, Nibali a fost nevoit să-şi anunţe retragerea din Turul Franţei.

Italianului, învingător în 2014, este al treilea mare favorit care a fost nevoit să abandoneze în Turul Franţei, după Richie Porte şi Rigoberto Uran, care la rândul lor au căzut.