CLASAMENT final Liga Naţională de baschet masculin şi rezultatele complete, sezon regular şi play-off

29 mai 2016 133343 afişări Comentează şi tu Baschet
CLASAMENT final Liga Naţională de baschet masculin şi rezultatele complete, sezon regular şi play-off

ProSport îţi oferă clasamentul la zi al Ligii Naţionale de Baschet masculin şi rezultatele complete ale campionatului.

Ediţia din acest an a Ligii Naţionale de Baschet Masculin (LNBM) se desfăşoară cu 12 echipe la start. Campioana CSU Asesoft nu îşi poate apăra titlul, după ce a decis să se retragă din campionat. Astfel, după 5 ani, baschetul românesc va avea la sfârşitul sezonului o nouă campioană.

Ultimele rezultate din LNBM

Play-off, finala mare

CSM CSU Oradea - BC Mureş Tg. Mureş 85-79, 71-77, 81-72

Play-off, finala mică

Steaua CSM - UBT Cluj 82-75, 63-61

Play-off, semifinale, meciurile 1-2

BC Mureş - Steaua CSM 75-82, 75-72

U BT Cluj - CSM CSU Oradea 79-70, 56-76

Play-off, semifinale, meciurile 1-2

Steaua CSM - BC Mureş 71-90, 66-78

CSM CSU Oradea - "U" BT Cluj 72-71, 67-61

Play-off, sferturi

Meciul 4

Dinamo Bucureşti - Steaua CSM 77-79

Phoenix Galaţi - CSM CSU Oradea 62-81

Atlassib Sibiu - UBT Cluj 69-80

Meciul 3

Dinamo Bucureşti - Steaua CSM 63-84

Phoenix Galaţi - CSM CSU Oradea 98-92

BC Mureş Tg. Mureş - SCMU Craiova 72-62

Atlassib Sibiu - UBT Cluj 93-91

Meciul 2

Steaua CSM - Dinamo Bucureşti 82-85

CSM Oradea - Phoenix Galaţi 103-79

SCMU Craiova - BC Mureş Tg. Mureş 96-99 după prelungiri

UBT Cluj - Atlassib Sibiu 72-67

Meciul 1

Steaua CSM - Dinamo Bucureşti 72-68

CSM Oradea - Phoenix Galaţi 93-86

SCMU Craiova - BC Mureş Tg. Mureş 95-98 după prelungiri

UBT Cluj - Atlassib Sibiu 85-77

CLASAMENT PLAY-OFF ŞI PLAY-OUT LIGA NAŢIONALĂ DE BASCHET MASCULIN, 2015-2016

LocEchipaMVÎPMPPPuncte
1Steaua CSM322392575242755
2CSM CSU Oradea322392613239755
3U BT Cluj3220122495236552
4SCMU Craiova3220122584251252
5BC Mureş3216162594256848
6Atlassib Sibiu3216162494252748
1Phoenix Galaţi3216162588268448
2Dinamo Bucureşti3215172586253247
3BCMU Piteşti3215172570239044
4BC Timişoara3212202410255144
5Energia Tg. Jiu3211212379258943
6Gaz Metan Mediaş325272458280437

BCMU Piteşti a fost penalizată cu 3 puncte

Galben: Grupa 1-6; Roşu: Grupa 7-12

Regulile campionatului naţional de baschet masculin

  • La finalul sezonului regular s-au format forma două grupe: 1-6 şi 7-12.
  • În aceste grupe, toate echipele iau ntrat cu punctele acumulate în sezonul regular si se vor mai disputa alte 10 meciuri, după sistemul fiecare cu fiecare, tur şi retur.
  • Primele două echipe din grupa 7-12 se alătură echipelor din grupa 1-6 şi se va forma play-off-ul, unde se vor juca trei tururi (sferturi, semifinale şi finala), după regula ":cel mai bun din 5 partide".
  • În play-off-ul Ligii Naţionale de baschet masculin, echipele se vor împerechea după cum urmează: Locul 1 - Locul 8, Locul 2 vs Locul 7, Locul 3 vs Locul 6 şi Locul 4 vs Locul 5
  • Echipele rămase pe locurile 9-12 nu vor mai juca, păstrându-şi poziţiile din clasamentul grupei 7-12.
  • Ultimele două echipe, clasate pe locurile 11 şi 12, vor retrograda în Liga I

Rezultate Liga Naţională de baschet masculin. Etapele disputate până în prezent

Etapa 1

  • Steaua CSM Eximbank - CSM CSU Oradea 68-72
  • BC Mureş Tg. Mureş - CS Gaz Metan Mediaş 96-65
  • "U" Banca Transilvania Cluj - CS Dinamo Bucureşti 78-79
  • CS Energia Tg. Jiu - Phoenix Galaţi 72-62
  • BCMU Piteşti - SCMU Craiova 58-64
  • BC Timişoara - CSU Atlassib Sibiu 53-61

Etapa a 2-a

  • SCMU Craiova -  CS Energia Tg. Jiu 78-77
  • Phoenix Galaţi - BCMU Piteşti 88-100
  • CS Gaz Metan Mediaş - "U" Banca Transilvania Cluj 72-87
  • CSM CSU Oradea - BC Timişoara 89-60
  • CS Dinamo Bucureşti - BC Mureş Tg. Mureş 81-69
  • CSU Atlassib Sibiu - Steaua CSM Eximbank 60-76

Etapa a 3-a

  • BC Mureş Tg. Mureş - CSM CSU Oradea 76-85
  • "U" Banca Transilvania Cluj - CSU Atlassib Sibiu 77-74
  • Steaua CSM Eximbank - Phoenix Galaţi 86-81
  • BCMU Piteşti - CS Dinamo Bucureşti 72-60
  • BC Timişoara  - SCMU Craiova 63-74
  • CS Energia Tg. Jiu - CS Gaz Metan Mediaş 68-75

Etapa a 4-a

  • SCMU Craiova - Steaua CSM Eximbank 64-75
  • CSU Atlassib Sibiu - BC Mureş Tg. Mureş 98-99
  • CS Gaz Metan Mediaş - BCMU Piteşti 92-114
  • Phoenix Galaţi - BC Timişoara 76-65
  • CS Dinamo Bucureşti -  CS Energia Tg. Jiu 83-77
  • CSM CSU Oradea - "U" Banca Transilvania Cluj 67-68

Etapa a 5-a

  • BCMU Piteşti - CSU Atlassib Sibiu 76-80
  • SCMU Craiova - Gaz Metan Mediaş 103-83
  • BC Timişoara - BC Mureş Tg. Mureş 66-78
  • Phoenix Galaţi - Dinamo 90-76
  • Energia Tg Jiu - CSM CSU Oradea 70-75
  • Steaua CSM Eximbank - U BT Cluj 59-77

Etapa a 6-a

  • BC Mureş Tg. Mureş - Steaua CSM 94-97
  • Atlassib Sibiu - Energia Tg. Jiu 98-80
  • BC Timişoara - U BT Cluj 67-77
  • CSM CSU Oradea - BCMU Piteşti 62-60
  • Gaz Metan Mediaş - Phoenix Galaţi 71-74
  • Dinamo Bucureşti - SCMU Craiova 83-71

Etapa a 7-a

  • BCMU Piteşti - BC Mureş Tg. Mureş 70-62
  • BC Timişoara - Gaz Metan Mediaş 92-86
  • Phoenix Galaţi - Atlassib Sibiu 64-78
  • Energia Tg. Jiu - UBT Cluj 74-63
  • Dinamo - Steaua 60-76
  • SCMU Craiova - CSU CSM Oradea 73-68

Etapa a 8-a

  • U BT Cluj - BCMU Piteşti 81-77
  • CSM CSU Oradea - Phoenix Galaţi 87-78
  • CSU Atlassib Sibiu - SCMU Craiova 85-78
  • Gaz Metan Mediaş - Steaua CSM Eximbank 75-93
  • Dinamo Bucureşti - BC Timişoara 88-78
  • BC Mureş Tg. Mureş - Energia Tg. Jiu 90-74

Etapa a 9-a

  • Phoenix Galaţi - U BT Cluj 85-79
  • Gaz Metan - CSU Atlassib Sibiu 74-84
  • BC Timişoara - Energia Tg. Jiu 70-84
  • Steaua CSM - BCMU Piteşti 78-65
  • Dinamo - CSM CSU Oradea 75-93
  • SCM Craiova - BC Mureş Tg. Mureş 82-90

Etapa a 10-a

  • BC Mureş Tg. Mureş - Phoenix Galaţi 109-79
  • BCMU Piteşti - BC Timişoara 69-57 
  • Energia Tg. Jiu - Steaua CSM 79-76
  • CSM CSU Oradea - Gaz Metan Mediaş 79-72
  • UBT Cluj - SCMU Craiova 81-63
  • Atlassib Sibiu - Dinamo 86-82

Etapa a 11-a

  • BC Mureş Tg Mureş - U BT Cluj 66-65
  • SCMU Craiova - Phoenix Galaţi 108-94
  • Steaua CSM - BC Timişoara 85-64
  • Dinamo Bucureşti - Gaz Metan 101-74
  • CSU Atlassib Sibiu - CSM CSU Oradea 68-89
  • BCMU Piteşti - Energia Tg. Jiu 80-87

Etapa a 12-a

  • Dinamo Bucureşti - U BT Cluj 75-85
  • Gaz Metan - BC Mureş 81-90
  • Atalssib Sibiu - BC Timişoara 77-67
  • Phoenix Galaţi - Energia Tg. Jiu 64-68
  • CSM CSU Oradea - Steaua CSM 77-79
  • SCMU Craiova - BCMU Piteşti 77-75

Etapa a 13-a

  • U BT Cluj - Gaz Metan Mediaş 78-62
  • BC Mureş - Dinamo 80-72
  • BC Timişoara - CSU CSM Oradea 89-84
  • BCMU Piteşti - Phoenix Galaţi 89-77
  • Energia Tg. Jiu - SCM Craiova 86-82
  • Steaua CSM - Atlassib Sibiu 86-77

Etapa a 14-a

  • CSM CSU Oradea - BC Mureş 88-87
  • Dinamo Bucureşti - BCMU Piteşti 93-68
  • Gaz Metan Mediaş - Energia Tg. Jiu 82-71
  • SCMU Craiova - BC Timişoara 96-75
  • Atlassib Sibiu - U BT Cluj 66-65
  • Phoenix Galaţi - Steaua CSM 71-65

Etapa a 15-a

  • Steaua - SCMU Craiova 72-76
  • BC Timişoara - Phoenix Galaţi 75-79
  • Energia Tg. Jiu - Dinamo 93-96
  • U BT Cluj - CSM CSU Oradea 75-62
  • BC Mureş - CSU Atlassib Sibiu 84-78
  • BCMU Piteşti - Gaz Metan Mediaş 97-74

Etapa a 16-a

  • CSU Atlassib Sibiu - BCMU Piteşti 74-71
  • UBT Cluj - Steaua CSM 83-71
  • Gaz Metan - SCMU Craiova 77-91
  • CSM CSU Oradea - Energia Tg. Jiu 65-62
  • Dinamo - Phoenix Galaţi 92-68
  • BC Mureş - BC Timişoara 92-88

Etapa a 17-a

  • BCMU Piteşti - CSM CSU Oradea 69-70
  • Phoenix Galaţi - Gaz Metan Mediaş 80-72
  • SCMU Craiova - Dinamo 86-76
  • Steaua CSM - BC Mureş Tg. Mureş 77-78
  • Energia Tg. Jiu - CSU Atlassib Sibiu 70-72 
  • ”U” BT Cluj - BC Timişoara 94-69

Etapa a 18-a

  • CSM CSU Oradea - SCMU Craiova 70-75
  • UBT Cluj - Energia Tg. Jiu 82-75
  • BC Mureş - BCMU Piteşti 85-73
  • Gaz Metan Mediaş - BC Timişoara 87-99
  • CSU Atalassib Sibiu - Phoenix Galaţi 85-80
  • Steaua CSM - Dinamo 85-83

Etapa a 19-a

  • Energia Tg. Jiu - BC Mureş 88-80
  • SCMU Craiova - Atlassib Sibiu 94-83
  • BCMU Piteşti - UBT Cluj 72-68
  • BC SCM Timişoara - Dinamo Bucureşti 82-77
  • Steaua CSM - Gaz Metan Mediaş 85-80
  • Phoenix Galaţi - CSM CSU Oradea 106-110 

Etapa a 20-a

  • CSM CSU Oradea - Dinamo Bucureşti 92-81
  • BC Mureş - SCMU Craiova 88-79
  • Energia Tg. Jiu - BC Timişoara 85-77
  • UBT Cluj - Phoenix Galaţi 87-73
  • CSU Atlassib Sibiu - Gaz Metan Mediaş 78-65
  • BCMU Piteşti - Steaua CSM 77-84

Etapa a 21-a

  • Dinamo Bucureşti - CSU Atlassib Sibiu 90-78
  • Phoenix Galaţi - BC Mureş Tg. Mureş 83-74
  • SCMU Craiova - UBT Cluj 91-81
  • Gaz Metan Mediaş - CSM CSU Oradea 76-93
  • Steaua CSM - Energia Tg. Jiu 75-62
  • BC Timişoara - BCMU Piteşti 85-69

Etapa a 22-a

  • CSM CSU Oradea - CSU Atlassib Sibiu 91-77
  • Gaz Metan Mediaş - Dinamo 75-84
  • Phoenix Galaţi - SCMU Craiova 62-90
  • BC Timişoara - Staeaua CSM 65-78
  • UBT Cluj - BC Mureş 80-72
  • Energia Tg. Jiu - BCMU Piteşti 84-72

Etapa a 23-a

  • Play-off
  • SCM Craiova - "U" BT Cluj 61-74
  • Atlassib Sibiu - CSM CSU Oradea 79-83
  • Steaua CSM - BC Mureş Tg. Mureş 83-66
  • Play-out
  • Phoenix Galaţi - BC Timişoara 80-76
  • Gaz Metan Mediaş - Dinamo 84-78
  • BCMU Piteşti - Energia Tg. Jiu 108-40

Etapa a 24-a

  • Play-off
  • "U" BT Cluj - Steaua 72-76
  • CSM CSU Oradea - SCMU Craiova 98-76
  • BC Mureş - CSU Atlassib Sibiu 72-66
  • Play-out
  • Dinamo - BCMU Piteşti 67-61
  • Energia Tg. Jiu - Phoenix Galaţi 81-89
  • BC Timişoara - Gaz Metan Mediaş 86-84

Etapa a 25-a

  • Play-off
  • BC Mureş Tg. Mureş - CSM CSU Oradea 80-92
  • Steaua CSM - SCMU Craiova 81-68
  • CSU Atlassib Sibiu - UBT Cluj 65-76
  • Play-out
  • BC Timişoara - Dinamo 91-85
  • Gaz Metan Mediaş - Energia Tg. Jiu 81-76
  • Phoenix Galaţi - BCMU Piteşti 88-86

Etapa a 26-a

  • Play-off
  • BC Mureş Tg. Mureş - UBT Cluj 87-80
  • SCMU Craiova - Atlassib Sibiu 84-80
  • CSM CSU Oradea - Steaua CSM 82-84
  • Play-out
  • Dinamo Bucureşti - Phoenix Galaţi 70-73
  • BCMU Piteşti - Gaz Metan Mediaş 84-60
  • Energia Tg. Jiu - BC Timişoara 53-81

Etapa a 27-a

  • Play-off
  • UBT Cluj -- CSM CSU Oradea 87-85
  • SCMU Craiova - BC Mureş Tg. Mureş 98-91
  • Atlassib Sibiu - Steaua CSM 106-79
  • Play-out
  • Energia Tg. Jiu - Dinamo Bucureşti 84-79
  • BC Timişoara - BCMU Piteşti 86-79
  • Gaz Metan Mediaş - Phoenix Galaţi 79-85

Etapa a 28-a

  • Play-off
  • UBT Cluj - SCMU Craiova 76-74
  • CSM CSU Oradea - CSU Atlassib Sibiu 100-62
  • BC Mureş - Steaua CSM 86-90
  • Play-out
  • Energia Tg. Jiu -  BCMU Piteşti 72-98
  • Dinamo Bucureşti - Gaz Metan Mediaş 94-58
  • BC Timişoara - Phoenix Galaţi 88-75

Etapa a 29-a

  • Play-off
  • CSU Atlassib Sibiu - BC Mureş 86-76
  • SCM Craiova - CSM CSU Oradea 81-77
  • Steaua CSM - "U" BT Cluj 100-82
  • Play-out
  • BCMU Piteşti - Dinamo Bucureşti 90-71
  • Gaz Metan Mediaş - BC Timişoara 73-81
  • Phoenix Galaţi - Energia Tg. Jiu 99-72

Etapa a 30-a

  • Play-off
  • SCM Craiova - Steaua CSM 95-88
  • UBT Cluj - Atlassib Sibiu 74-81
  • CSM CSU Oradea - BC Mureş 73-64
  • Play-out
  • Dinamo Bucureşti - BC Timişoara 80-77
  • SCMU Piteşti - Phoenix Galaţi 106-87
  • Energia Tg. Jiu - Gaz Metan Mediaş 77-91

Etapa a 31-a

  • Play-off
  • Atlassib Sibiu - SCMU Craiova 78-82
  • Steaua CSM - CSM CSU Oradea 78-76
  • UBT Cluj - BC Mureş 86-81
  • Play-out
  • Phoenix Galaţi - Dinamo Bucureşti 93-90
  • Gaz Metan Mediaş - BCMU Piteşti 80-101
  • BC Timişoara - Energia Tg. Jiu 81-73

Etapa a 32-a

  • Play-off
  • BC Mureş - SCMU Craiova 62-75
  • Steaua CSM - Atlassib Sibiu 90-74
  • CSM CSU Oradea - UBT Cluj 84-77
  • Play-out
  • Dinamo Bucureşti - Energia Tg. Jiu 85-65
  • Phoenix Galaţi - Gaz Metan Mediaş 105-98
  • BCMU Piteşti - BC Timişoara 84-57
Versiune selectata: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.