Robert Glinţă, a doua medalie la Guangzhou: argint la 50 de metri spate, cu un nou record naţional. Înotătorul de la CS Dinamo – premii de 14.000 de dolari

28 apr 2019 800 afişări Alte sporturi

Înotătorul român Robert Glinţă (22 de ani) a cucerit a doua medalie la prima etapă a FINA Champions Swim Series, circuitul de 3 milioane de dolari al federaţiei internaţionale e nataţie. După bronzul de sâmbătă de la 100 m spate, care i-a adus calificarea la JO 2020, dinamovistul s-a clasat pe locul 2 (medalie de argint) la 50 m spate, probă desfăşurată duminică.

Valorosul înotător român a încheiat lungimea de bazin în 24,59 secunde, nou record naţional! Aurul a fost câştigat de rusul Kliment Koleşnikov, cu 24,58 (o sutime de secundă diferenţă!). Robert i-a întrecut pe Michael Andrew (SUA) 24.95 şi pe Vladimir Morozov (Rusia) 25,50.

Pentru cele două medalii, Robert Glinţă va încasa premii de 14000 de dolari (6000 pentru bronz şi 8000 pentru argint).