Incă două medalii la Campionatele Mondiale de seniori U23 de la Bucureşti. Alexandra Anghel s-a calificat în finala categoriei 72 kg, iar Ştefania Priceputu a cucerit bronzul la 50 kg

15 nov 2018 353 afişări Comentează şi tu Alte sporturi

Luptele româneşti şi-au asigurat încă două medalii la Campionatele Mondiale de seniori U23 de la Bucureşti. După băieţii de la greco-romane, pe saltelele de la Sala Polivalentă din Bucureşti au intrat fetele de la libere, iar două dintre tricolore şi-au asigurat un loc pe podiumul de premiere.

La categoria 72 kg, Alexandra Anghel s-a calificat în finala mare şi se va lupta vineri pentru medalia de aur. Sportiva tricoloră şi-au asigurat cel puţin medalia de argint după ce s-a impus în semifinale împotriva chineazoaicei Xiaoqian Wang, scor 5-3. În finală, Alexandra Anghel se va lupta cu turcoaica Buse Tosun.

La 50 kg, Ştefania Priceputu a cucerit medalia de bronz, după ce a învins-o în finala mică pe Lisa Ersel din Germania. Sportiva tricoloră legitimată la CSA Steaua fusese învinsă în semifinale de japoneza Miho Igarashi, cea care a câştigat titlul mondial.

La greco-romane, România a obţinut două medalii: argint prin Nicu Ojog (82 kg) şi bronz prin Mihai Mihuţ (63 kg).