Gherghel, campion naţional la 50m spate! Vezi alţi campioni la CN în bazin scurt!

20 nov 2011 143 afişări Comentează şi tu Alte sporturi
Gherghel, campion naţional la 50m spate! Vezi alţi campioni la CN în bazin scurt! Gherghel, campion naţional la 50m spate! Vezi alţi campioni la Naţionalele în bazin scurt!

Revenit în sportul de performanţă pentru a prinde Jocurile Olimpice de la Londra 2012, Ioan Ştefan Gherghel (foto) repetă pentru competiţiile în care va lua startul din 2012 pentru a realiza baremul olimpic. Participant la Naţionalele în bazin scurt de la Hunedoara, sportivul legitimat la CSM Braşov s-a impus ieri, la 50m spate, după ce în seriile eliminatorii a venit pe locul secund. Gherghel a mai luat startul şi la 100 m mixt, însă a terminat pe locul 4, atât în serii, cât şi în finală.

La fel ca în primele zile, şi ieri, la feminin, vedeta a fost Ionela Cozma. Sportiva legitimată la Dinamo a cucerit încă trei titluri naţionale. Ea a dominat categoric două dintre probe, şi s-a impus atât în serii, cât şi în ultimul act, la 50m liber şi 100m fluture. Deşi la 200m liber a prins finala de pe penultimul loc, cinci, Ionela Cozma şi-a luat revanşa în ultimul act, când a învins-o chiar pe Camelia Potec. Vezi mai jos campionii României din finalele de ieri. Competiţia programează astăzi ultimele finale.