Cătălin Moroşanu, transportat de urgenţă la spital, după lupta cu Daniel Sam! Care e starea de sănătate a luptătorului

7 iun 2019 92055 afişări Alte sporturi

UPDATE Cătălin Moroşanu a fost transportat de urgenţă la spitalul din Cluj, imediat după ce a câştigat meciul cu Daniel Sam. Luptătorul a fost supect de fracturi costale şi a fost supus investigaţiilor medicale până la ora 4:00 dimineaţa. Din fericire, coastele sale nu au fost afectate, aşa cum s-a crezut imediat după plecarea din arenă.

Moroşanu a început lupta cu stângul. În prima repriză a fost pus la podea, după o lovitură de genunchi din partea britanicului, care i-a şi provocat teama că ar putea avea coastele fisurate.

Cătălin Moroşanu şi-a luat revanşa în faţa lui Daniel Sam. Românul a câştigat meciul din cadrul galei Dynamite de la Cluj, însă nu a fost uşor.

În repriza a doua, Cătălin Moroşanu, în vârstă de 34 de ani, a reuşit să-l trimită şi el la podea pe Daniel Sam, după ce în prima fusese doborât de adversar.  Totul s-a decis în ultima rundă, unde Cătălin Moroşanu a ieşit învingător.

"Îmi vine să plâng. Este ultimul meu meci în România, mă bucur că am luptat aici în Ardeal alături de voi. Felicitări lui Daniel Sam, un adevărat luptător", a spus Moroşanu, la finalul meciului, potrivit sport.ro.

După acest succes, Moroşanu a ajuns la 48 de victorii, dintre care 28 obţinute înainte de limită şi 11 înfrângeri. De cealaltă parte, britanicul a suferit a 17-a înfrângere din carieră.

"Felicitări lui Moroşanu, am avut două războaie de-a lungul timpului! Am promis amândoi că venim la război şi asta am făcut. Este un respect reciproc între noi", a spus Daniel Sam, conform aceleiaşi surse.

În aceeaşi gală, Benny Adegbuyi l-a învins la puncte pe croatul Mihajlevic, după o rundă de prelungiri.