ŞTIRILE PROSPORT | Becali s-a supărat în ziua în care a mai investit 2,7 milioane €: "Dacă jucăm aşa, adios campionatos". Showul făcut de Neymar la antrenamentele PSG-ului

10 aug 2017 1548 afişări Comentează şi tu ProSport Live

Mihaela Măncilă vă aşteaptă în fiecare zi de luni până vineri, cu începere de la ora 11:30, la Ştirile ProSport.

• Una caldă, una rece pentru FCSB. S-a întărit în atac cu Golofca şi în apărare cu Nedelcu şi Benzar, dar nu a câştigat în etapa cu numărul 5. CSM Poli Iaşi le-a stricat bucuria roş-albaştrilor. În minutul 9 Platini l-a învins pe Niţă şi a deschis tabela de marcaj. Bălaşa şi Alibec au încercat să aducă egalarea, dar fără noroc. La reluarea partidei, Gnohere a marcat din nou pentru FCSB. Scorul a arătat 1-1 după ce Bizonul a înscris cel de-al treilea gol din 5 meciuri. Titular în meciul cu Iaşi, Golofca nu a nimerit poarta. Daniel Benzar s-a înscris şi el pe lista ocaziilor risipite. Partida s-a încheiat 1-1, iar FCSB are 11 puncte în clasament, în timp ce Botoşani conduce Liga I cu 13 puncte.
  • ”Dacă mai jucăm aşa, adios campionatos”, a spus Becali la finalul partidei cu CSM Poli Iaşi. Finanţatorul a avut însă o bucurie ieri. I s-a împlinit visul. Dragoş Nedelcu a ajuns la FCSB. Nu a venit singur. Şi-a mai luat un coleg cu el. Romario Benzar a semnat şi el cu echipa roş-albastră. Acum are echipă de Champions League. OFF De la Viitorul l-a transferat pe Nedelcu, un fotbalist poate nu mai bun ca jucătorul celor de la Real Madrid, Casemiro, dar sigur mai bun decât catalanul Pique. Campioana României a primit 2,7 milioane de euro pe cei doi fotbalişti. Nedelcu şi Benzar au semnat pe 5 sezoane. Dragoş Nedelcu are o clauză de reziliere de 50 de milioane de euro, în timp ce Romario Benzar de 10 milioane.
  • Brazilianul Gustavo a fost înger şi demon pentru CS U Craiova. În etapa cu numărul 5, echipa lui Mangia s-a impus pe stadionul din Ploieşti în faţa celor de la Juventus Bucureşti cu 1-0. Singurul gol al partidei a venit în minutul 44. Sud-americanul a punctat în poarta lui Stoian după o pasă oferită de Mitriţă. În repriza a doua, acelaşi atacant a putut dubla avantajul oltenilor, dar, spre disperarea antrenorului italian, a ratat un penalty. A alunecat. “Terenul era foarte moale şi am greşit, dar sunt foarte fericit pentru gol şi mai ales pentru această victorie. A fost foarte importantă pentru noi”, a spus brazilianul la finalul meciului. CS U Craiova are 9 puncte în clasament, în timp ce Juventus s-a înscris la retrogradare. Are un singur punct.
  • Şi Astra a reuşit să obţină 3 puncte în etapa cu numărul 5. În partida cu Concordia Chiajna, pe o căldură infernală şi pe un stadion mai mult gol, decât plin, Alex Ioniţă a reuşit un gol superb. În minutul 21 l-a redus la tăcere pe Bălgrădean. A marcat la colţul lung, după o pasă impecabilă a lui Balaure. Astra – Chiajna s-a încheiat 1-0, iar echipa lui Edi Iordănescu are 10 puncte în Liga I, în timp ce formaţia pregătită de Miriuţă a rămas în zona fierbinte a clasamentului, cu un singur punct.
  • Astăzi se încheie etapa cu numărul 5. Prima partidă a zilei se joacă la Mediaş, Gaz Metan se întâlneşte cu Sepsi Sfântu Gheorghe de la ora 18:30. De la ora 21:00, pe stadionul din Gruia, CFR Cluj are derby cu Dinamo.
  • “Anunţ către suporterii dinamovişti: aveţi încredere, vom avea stadion”. Aceasta a fost declaraţia lui Adrian Mutu după întâlnirea de la sediul Minsterului Afacerilor Interne, unde alături de patronul clubului, Ionuţ Negoiţă, au avut o discuţie cu ministrul Carmen Dan. Tema întâlnirii a fost situaţia stadionului Dinamo. Concluzia: gruparea din Ştefan cel Mare va avea din nou casă. Marele absent al discuţiilor a fost chiar fostul şef al dinamoviştilor, Nicolae Badea.
  • Neymar a început în forţă noua aventură la PSG. La antrenamente brazilianul a făcut spectacol. A driblat, a şutat la poartă şi a înscris şi primul gol în tricoul vicecampioanei Franţei. Atacantul pare că este de o viaţă la PSG. A uitat complet de Barcelona şi se simte în largul lui la Paris. Neymar a devenit cel mai scump transfer din istoria fotbalului. 222 de milioane de euro a costat mutarea verii de la Barcelona la PSG.
  • Start perfect pentru Simona Halep la Rogers Cup. A doua jucătoare a lumii s-a calificat în optimile turneului de la Toronto după ce a învins-o în două seturi 6-3, 6-4 pe o semifinalistă de la Wimbledon. Meciul cu Magdalena Ribarikova a durat o oră şi 40 de minute, iar Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 28 de mii de dolari. În optimile de finala se va confrunta cu jucătoarea din Cehia, Barbara Stryţova, numărul 26 WTA.