Rezultat perfect pentru CSM Bucureşti: Savehof a dat lovitura, 32-24 cu Midtjylland. Dacă o învinge marţi pe Vardar, echipa Capitalei are locul asigurat în sferturile Ligii Campionilor

12 feb 2016 4756 afişări Comentează şi tu Highlight

CSM Bucureşti are drumul liber spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Echipa antrenată de Kim Rasmussen a primit o mână de ajutor din Suedia, vineri seară: Savehof a învins surprinzător pe Midtjylland (Danemarca), scor 32-24, obţinând primele două puncte în Grupa 2 Principală a Ligii Campionilor. FCM are în acest moment 5 puncte, iar CSM Bucureşti - 7 puncte. Dacă echipa Capitalei învinge marţi pe Vardar Skopje, la Bucureşti (Sala Polivalentă, ora 19:00), atunci CSMB are locul ca şi asigurat în sferturile de finală. Tigroaicele s-ar desprinde la patru puncte în faţa echipei daneze Midtjylland şi ţinând cont de programul următoarelor două meciuri n-ar mai putea teoretic să piardă locul patru.

Cu o victorie marţi, la cel puţin două goluri, CSMB ar avea prima şansă chiar şi la locul trei în Grupa a 2-a, pentru că ar pune un punct peste Vardar. Echipa macedoneană are 8 puncte în acest moment şi ar urma să joace în următoarele două etape cu Savehof (deplasare) şi cu Buducnost (acasă). În mod normal, Vardar ar putea miza numai pe două puncte, ceea ce ar însemna că CSMB ar putea rămâne pe trei cu un singur punct obţinut în utimele două jocuri: cu Midtjylland (deplasare) şi cu Gyor (acasă).