Am bătut pe nimeni: Ivan, Alibec și Răduț s-au distrat cu ocupanta locului 10 din Georgia. România – Torpedo Kutaisi 5-1

Redactor:
Andrei Pal
Am bătut pe nimeni: Ivan, Alibec și Răduț s-au distrat cu ocupanta locului 10 din Georgia. România - Torpedo Kutaisi 5-1

România a câștigat primul meci de verificare din cantonamentul din Turicia, scor 5-1, contra lui Torpedo Kutaisi, locul 10 în clasamentul campionatului din Georgia. Condusă de pe bancă de Anghel Iordănescu, selecționată divizionară, așa cum chiar el a numit-o, a început furibund partida.

2 goluri în 7 minute

Tricolorii au deschis rapid scorul, prin Enache, cel care, după o pasă a lui Andrei Ivan, a șutat puternic în cross, iar mingea a intrat în poartă. La nici două minute distanță, același Ivan, scapă singur cu portarul georgienilor și majorează avantajul. După golul secund, componenții selecționatei divizionare au ridicat piciorul de pe accelerație, la adăpostul avantajului de pe tabelă, iar Torpedo Kutaisi a prins curaj și a ieșit la atac. După 30 de minute, a apărut și primul șut spre poarta apărată de Silviu Lung.

Sclipirea lui Alibec

În ultimul minut la primei părți a ieșit la rampă cel mai bun număr 9 din campionatul intern. Denis Alibec a reușit o execuție de senzație, după pasă excelentă a lui Steliano Filip. Alibec a mângâiat mingea, cu stângul său de excepție, iar aceasta a luat altitudine și a trecut peste portarul georgian. Lucrurile deveneau din ce în ce mai clare.

Repriza secundă la fel ca prima. În viteză. Răduț i-a luat la rost pe fundașii celor de la Kutaisi, în maginea careului, iar după câteva driblinguri a intrat în careu, a mai fentat un jucător, și a tras în diagonala portarului. Mingea s-a scurs în poartă, iar tricolorii își continuau defilare. Tănase a marcat, la rândul său, în minutul 57, după ce intrase cu doar 2 minute înainte pe teren. Singura zvâcnire de orgoliu a georgienilor a venit târziu, în minutul 87, atunci când Purtshkvanidze a reușit golul care mai spală rușinea scorului scris pe tabelă.

România – Torpedo Kutaisi 5-1 (Enache 5, Ivan 7, Alibec 44, Răduț 48, Tănase 57 / Purtshkvanidze 87)

Echipa de start:

• Silviu Lung – Enache (Benzar 61), Găman, Săpunaru, Steliano Filip (Vătăjelu 46) – Mateiu (Nedelcearu 61), Nedelcu (Ropotan 46), Răduț – Ivan (Rotariu 61), Tănase, Alibec
  • Rezerve: Balauru, Buzbuchi, Hora

20:53 FINAL de partidă în Turcia. Selecționata divizionară s-a impus fără nici cea mai mică emoție în țara locului 10 de campionatul Georgiei.

20:46 Gol Torpedo Kutaisi. Purtshkvanidze reduce din diferență pe finalul partidei. Acesta a reușit să se debaraseze de marcajul lui Vătăjelu și înscrie din interiorul careului.

20:21 Iordănescu face din nou schimbări. Au ieșit Ivan, Mateiu, Tănase și Enache, au intrat Nedelcearu, Benzar, Rotariu și Păun.

20:17 Gol Florin Tănase! Puștiul lui Gheorghe Hagi a reușit, la rândul său, să marcheze în poarta celor de la Torpedo Kutaisi. Ropotan și Mateiu au colaborat perfect și l-au găsit perfect pe Tănase, iar acesta a scăpat spre poartă și l-a executat pe portart cu un șut pe lângă acesta.

20:08 Gol Răduț! Mijlocașul celor de la Pandurii Tg. Jiu a reușit o acțiune personală de toată frumusețea în marginea careului echipe din Georgia, acesta a driblat doi adversari, a rămas singur cu portarul, undeva în unghi, și a găsit totuși drumul spre gol. A tras, iar mingea a intrat în poartă.

20:03 A început repriza secundă! Bogdan Vătăjelu și Adrian Ropotan și-au făcut loc în echipa lui Iordănescu. Au ieșit Steliano Filip și Nedelcu.

19:44 Ce gol! Denis Alibec a reușit execuția meciului, fără îndoială. După o pasă primită excelent din flancul stâng, acesta a șutat fără preluare, peste portarul georgienilor, iar mingea s-a scurs, lin, în poartă. Alibec arată încă odată că are o tehnică deosebită.

19:30 După o jumătate de oră anostă, cei de la Torpedo Kutaisi dau primele semne de viață. Atacantul georgienilor a trans puternic din marginea careului nostru, dar mingea a trecut pe lângă stâlpul din dreapta porții apărate de Silviu Lung jr.

19:23 După începutul furibund de partidă, tricolorii au luat piciorul de pe accelerație la adăpostul scorului de pe tabelă. N-a mai fost nicio ocazie concretă, iar georgienii par că fac doar act de prezență. Cel puțin până în momentul de față.

19:07 Gabi Enache deschide scorul rapid. După o fază în marginea careului celor de la Torpedo Kutaisi, Ivan i-a pasat lui Enache, iar acesta a șutat puternic, iar mingea a intrat în poartă. La doar un minut după golul lui Enache, același Ivan scapă singur spre poartă și îl execută pe portar cu un șut pe lângă acesta.

19:00 A început meciul! Cristi Săpunaru este căpitanul selecționatei divizionare.

captură foto: DigiSport

Selecționata divizionară a României va disputa în această seară, de la 19:00 primul meci de pregătire programat în cantonamentul din Antalya, în compania formației Torpedo Kutaisi din Georgia.

Partida va avea loc pe terenul de joc al complexului Maxx Royal din Belek, fiind transmisă în direct de Digi Sport.

Cei 21 de jucători pe care Anghel Iordănescu îi are sub comandă în Antalya au efectuat un antrenament inclusiv în această dimineață, însă nu au rămas decât 30 de minute pe teren. În partida de diseară, Iordănescu va rula foarte probabil întreg lotul avut la dispoziție.

Echipa probabilă a României

• Silviu Lung – Săpunaru, Găman, Hodorogea, Filip – Mateiu, Ropotan – Enache, Răduț, Tănase – Alibec

Lotul avut la dispoziție de Iordănescu în Turcia

• Portari: Silviu Lung (Astra), Dragoș Balauru (Voluntari), Alexandru Buzbuchi (FC Viitorul)
  • Fundași: Cristian Săpunaru (Pandurii), Valerică Găman (Astra), Robert Hodorogea (FC Viitorul), Steliano Filip (Dinamo), Bogdan Vătăjelu (CSU Craiova), Ionuț Nedelcearu (Dinamo)
  • Mijlocași: Dragoș Nedelcu (Viitorul), Gabriel Enache (Astra), Alexandru Mateiu (CSU Craiova), Adrian Ropotan (Pandurii), Romario Benzar (FC Viitorul), Mihai Răduț (Pandurii), Florin Tănase (FC Viitorul)
  • Atacanți: Andrei Ivan (CSU Craiova), Alexandru Păun (CFR Cluj), Dorin Rotariu (Dinamo), Ioan Hora (Pandurii), Denis Alibec (Astra Giurgiu)

Urmează partide cu Zimbru Chișinău și Beroe Stara Zagora

Tricolorii mai au programate două meciuri în cantonamentul din această iarnă, urmând să întâlnească tot echipe de club. Pe 2 februarie, de la ora 18:00, România va înfrunta Zimbru Chișinău (Moldova – locul 3), în timp ce pe 6 februarie elevii lui Iordănescu vor întâlni formația Beroe Stara Zagora (Bulgaria – locul 3), de la ora 17:00.