LIVE BLOG | România - Lituania 1-0. Nicuşor Stanciu a decis meciul cu un gol superb, dar naţionala a făcut un joc slab. Urmează Spania!

23 mar 2016 34046 afişări Comentează şi tu Nationala
LIVE BLOG | România - Lituania 1-0. Nicuşor Stanciu a decis meciul cu un gol superb, dar naţionala a făcut un joc slab. Urmează Spania! 46 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7952/15136673/2/43-mediafax-foto-catalin-lutu.jpg

România - Lituania 1-0 (N. Stanciu 65)

Echipele de start:

• România: Pantilimon - Măţel, Moţi, Chiricheş, St. Filip (Toşca 86) - Pintilii, Sânmărtean (Hoban 59) - Torje (A. Ivan 58), Rusescu (Keşeru 46), Fl. Tănase (N. Stanciu 46) - B. Stancu (I. Hora 76)
  • Lituania: Zubas - Vaitkunas, Freidgeimas,   Girdvainis, Andriuskevicius - Slivka (Kuklys 68), Zulpa - Petravicius, Cernych, Luksa (Mikoliunas 58) - Spalvis (Matulevicius 69)

21:52 FINAL! Se termină meciul de la Giurgiu. Câştigăm cu 1-0, graţie unui gol superb reuşit de Nicuşor Stanciu, dar jocul nu e deloc grozav. Am tremurat la o lovitură liberă a lui Spalvis respinsă de Pantilimon, ne-am chinuit foarte mult, dar Iordănescu se poate mândri cu încă un meci în care n-a cunoscut gustul înfrângerii. Urmează Spania, pe 27 martie, la Cluj.

21:45 Chemat de urgenţă la naţională, Alin Toşca debutează şi el sub tricolor. Intră în locul lui Steliano Filip, în minutul 86. Mai sunt patru minute şi vom bifa, probabil, o nouă victorie. Jocul, însă, trebuie să ne dea de gândit.

21:40 Mai avem nevoie de 10 minute şi putem spune că rămânem neînvinşi. Greu de crezut la prima vedere, dar n-am mai pierdut de aproape doi ani. În altă ordine de idei, Gibraltar - Liechtenstein e 0-0 în minutul 37. Probabil meciul e la fel de spectaculos ca cel pe care-l urmărim.

21:31 Ajungem în minutul 75, iar golul lui Stanciu nu schimbă cu nimic percepţia despre acest joc, unul foarte slab al echipei naţionale. Dintre jucătorii intraţi pe parcurs, doar Stanciu s-a evidenţiat. Keşeru şi Ivan au fost invizibili, iar Iordănescu îl trimite acum pe gazon pe Hora, în locul lui Bogdan Stancu. Intră şi Matulevicius, atacantul lui Botoşani.

21:25 GOOOOOL ROMÂNIA! Nicuşor Stanciu marchează după doar 20 de minute de la intrarea pe teren şi o face în stilul caracteristic. Şut superb, de la 25 de metri, fără şanse pentru Zubas. 1-0, după 65 de minute chinuite şi o sclipire a celui mai în formă fotbalist român!

21:18 Mai trec 10 minute şi jucăm la fel de slab. Pentru că nu producem nimic, Anghel Iordănescu se gândeşte să-l înlocuiască pe Sânmărtean cu un mijlocaş defensiv - Ovidiu Hoba. Andrei Ivan intră şi el în locul lui Torje, care astăzi îl egalează la numărul de selecţii pe marele Nicolae Dobrin.

21:10 Stanciu are nevoie de doar şase minute pentru a-şi face simţită prezenţa. Ridiculizează un adversar la mijlocul terenului, apoi şutează de la distanţă, dar execuţia sa e deviată de un fundaş advers. Imediat, execută cornerul, iar centrarea sa e reluată de Moţi puţin pe lângă poarta lui Zubas.

21:04 A început repriza a doua. Iordănescu a făcut două schimbări în linia ofensivă inutilă din prima parte. Stanciu şi Keşeru i-au înlocuit pe Florin Tănase şi Rusescu. Pentru decarul Stelei este şi debutul sub tricolor.

20:47 Mai încercăm ceva în finalul reprizei, prin Torje şi Măţel, dar şuturile celor doi nu prind spaţiul porţii lui Zubas. S-au terminat primele 45 de minute. Ei deloc, noi mai nimic.

20:45 Tremurăm. Moţi îl faultează pe Cernych la marginea careului de 16 metri, iar lituanienii beneficiază de o lovitură liberă periculoasă. Spalvis încearcă o execuţie înşelătoare. Profită de gazonul ud, trimite cu pământul, dar Pantilimon respinge. Finalul reprizei le aparţine oaspeţilor.

20:40 Ei sunt slabi, noi jucăm prost şi mai şi plouă. Cam acesta ar fi rezumatul meciului până acum. România nu e capabilă să creeze nimic, Stancu şi Rusescu sunt izolaţi, fundaşii laterali ajută mult prea puţin ofensiva, Sânmărtean nu e în zi bună şi câte ar mai fi de spus. Cu siguranţă Anghel Iordănescu nu e mulţumit.

20:33 Florin Tănase găseşte o pasă superbă, prima a meciului, şi îl lansează pe Bogdan Stancu, dar fostul atacant de la Steaua şi Unirea Urziceni e blocat la timp de Freidgeimas. 34 de minute şi încă aşteptăm ceva din partea României.

20:26 Cu bune, cu rele Torje e cel mai activ jucător al României. Trece superb pe lângă Vaitkunas, apoi e faultat de fundaşul dreapta al oaspeţilor, la fel cum fusese şi cu câteva minute înainte, când Andriuskevicius îl pusese la pământ. Arbitrul Hernandez Corbalan lasă jocul liber, iar lituanienii scapă de fiecare dată de cartonaşul galben. E minutul 27 şi Lituania ajunge în jumătatea noastră, dar lovitura liberă e respinsă de Măţel.

20:22 Noi plimbăm mingea, ei se apără. Cam aşa se desfăşoară lucrurile în primele 22 de minute. Adversarii noştri sunt inofensivi, dar nu e mare diferenţă între ei şi România. Tănase, Torje şi Rusescu, jucătorii care chiar au ceva de demonstrat, iau puţine acţiuni pe cont propriu, nu încearcă să scoată oameni din jo, motiv pentru care mingile ajung greu la Stancu, iar în majioritatea timpului mingea rămâne în posesie la nivelul fundaşilor sau mijlocaşilor.

20:15 Vine şi prima acţiune perpendiculară a elevilor lui Anghel Iordănescu. Sânmărtean verticalizează, Rusescu prelungeşte pentru Bogdan Stancu, atacantul lui Genclerbirligi înscrie, dar de la margine se ridică fanionul. Decizie corectă, "Motanul" se afla într-un ofsaid evident.

20:13 Acelaşi Torje semnează şi prima situaţie relativ periculoasă. Şutează de la 25 de metri, cu dreptul, pe lângă poarta lui Zubas. Lituanienii încep în apărare, motiv pentru care Costel Pantilimon a putut sta liniştit. Va fi un test interesant, în măsura în care vom vedea ce se întâmplă când România are în faţa un adversar defensiv, care nu oferă spaţii.

20:08 De doar şase minute are nevoie Gabi Torje pentru a arăta de ce este rezervă în Turcia, la Osmanlispor. Obţinem o lovitură liberă de pe partea dreaptă, dar mijlocaşul trimite mingea în spatele peluzei atât de frumos amenajate de FRF.

20:00 A început meciul, după un moment de reculegere ţinut în memoria victimelor atentatelor de la Bruxelles.

19:57 Gafă de proporţii a organizatorilor. Deşi Lituania e echipa oaspete, iar imnul balticilor ar fi trebuit să fie primul intonat, de la staţia de amplificare a început să se audă întâi imnul României. Imediat, pentru că şi-au dat seama de gafă, organizatorii l-au oprit, dar nu au făcut decât să-l pună la început. Incidentul ruşinos a fost amplificat şi de reacţia lui Torje, care a început să aplaude înainte ca imnul să ia final, dar şi de faptul că "Deşteaptă-te, române" a fost întrerupt brusc!

19:40 La mulţi ani, Didi Prodan! Fostul fundaş central al naţionalei împlineşte astăzi 44 de ani şi are în spate o carieră strălucitoare: cinci titluri de campion cu Steaua, 53 de meciuri şi un gol la naţională în perioada 1993-2001, dar şi performanţa de a juca toate minutele la Campionatul Mondial din 1994.

19:30 Avem şi echipa de start a Lituaniei. Evident, ne va lua ceva timp să ne obişnuim cu fotbaliştii baltici. Cert e că Cerniauskas, portarul lui Dinamo, şi Matulevicius, atacantul de la FC Botoşani, sunt doar rezerve.

18:45 Avem şi oficializarea echipei de start a României:

ROMÂNIA - LITUANIA, ora 20:00, live la TVR şi Dolce Sport şi liveTEXT pe FRF.ro: http://bit.ly/1MBYb2u #HaiRomania

Posted by Echipa naţională de fotbal a României on Wednesday, March 23, 2016

18:36 Stadionul de la Giurgiu e gata pentru primul meci al naţionalei din scurta sa istorie.

17:11 În sudul României plouă, însă avem încredere în calitatea gazonului de la Giurgiu. Trei ore până la meci!

Mai sunt 3 ore până la ROMÂNIA - LITUANIA, primul meci al ”tricolorilor” la Giurgiu! http://bit.ly/1MBYb2u #HaiRomania

În aşteptarea duelului cu Spania, de duminică, tricolorii au şansa revanşei în faţa Lituaniei, echipă care în 2008 pleca din România cu trei puncte în prelimiariile CM 2010, după un usturător 3-0, într-o partidă jucată la Cluj.

Şansa rezervelor să impresioneze
Meciul cu selecţionata baltică este văzut de Anghel Iordănescu drept prilejul perfect pentru a folosi mai mulţi jucători care nu au reprezentat prezenţe constante la naţională în ultimul timp şi sunt şanse mari ca jucători precum Adrian Ropotan, Nicolae Stanciu sau Andrei Ivan să joace din primul minut, urmând ca titularii obişnuiţi să fie folosiţi în meciul de gală împotriva campioanei europene en-titre, Spania.

În poartă va fi Costel Pantilimon, rezerva obişnuită a lui Ciprian Tătăruşanu, în timp ce în linia defensivă vor apărea Măţel, Moţi, Găman şi Steliano Filip. Ropotan şi Pintilii vor fi cei doi închizători ai României.

Aflat într-o formă excelentă în acest sezon, stelistul Nicolae Stanciu va juca din primul minut în spatele vârfului împins, ce va fi ales dintre Rusescu şi Keşeru, în timp ce Florin Andone ar putea fi titularizat în premieră de Iordănescu, după ce până acum a jucat doar din postură de rezervă la naţională. Atacantul Cordobei ar putea fi folosit în flancul stâng, o zonă a terenului de unde îşi poate pune în valoare viteza. În dreapta, Iordănescu trebuie să se decidă între craioveanul Andrei Ivan şi stelistul Adi Popa.