Zi mare pentru Timișoara! ACS Poli a ajuns de la -14 la -11 puncte după un meci cu cinci goluri, trei penalty-uri și o reușită decisivă venită în prelungiri. ACS Poli – CS U Craiova 3-2

Redactor:
Andru Nenciu
Zi mare pentru Timișoara! ACS Poli a ajuns de la -14 la -11 puncte după un meci cu cinci goluri, trei penalty-uri și o reușită decisivă venită în prelungiri. ACS Poli - CS U Craiova 3-2

ACS Poli Timișoara a câștigat, luni, scor 3-2, meciul disputat pe teren propriu cu CS U Craiova, partida contând pentru etapa a cincea din Liga 1.

Au marcat: Artean 45+1′, 82′ (ambele din penalty), Bărbuț 90+1′ / Zlatinski 61′, Rocha 68′.

• ACS Poli Timișoara: Curileac – Scutaru, Cinu, Șeroni, Vădrariu – Artean, Poparadu (Roșu 87′) – Sorescu (Mailat 74′), Croitoru, Cârstocea (Popovici 62′) – Bărbuț. Antrenor: Ionuț Popa.
  • CS U Craiova: Calancea – Popov, Acka, Kay, Vătăjelu – Zlatinski – Ivan, Nuno Rocha, Bancu (Măzărache 58′), Băluță – Rambe (Gustavo 46′). Antrenor: Gheorghe Mulțescu.

Cartonașe galbene: Cânu 23′, Croitoru 70′, Șeroni 72′, Scutaru 86′, Curileac 90+2′ / Vătăjelu 12′, Zlatinski 44′, Popov 82′.

Arbitri: Dumitru Robert George (Sfântu Gheorghe), Artene Ovidiu (Vaslui), Bârjac Gabriel (Zalău); rezervă: Haidiner Denis (Hunedoara).

Observatori: Sajtos Laszlo (Sibiu); Vasc Cristian (Târgu Lăpuș).

Stadion: „Dan Păltinișanu”, Timișoara.

Minutul 90+1: GOOOL ACS POLI! Bărbuț pleacă din propria jumătate, intră în careu, șutează din unghi și-l învinge pe Calancea.

Minutul 82: GOL ACS POLI! Artean transformă al treilea penalty al meciului, dictat după un fault al lui Apostol Popov la Alexandru Popovici.

Minutul 68: GOL CS U CRAIOVA! Rocha scapă singur cu Curileac, driblează și înscrie cu un șut din unghi.

Minutul 61: GOL CS U CRAIOVA! Șeroni îl faultează în careu pe Andrei Ivan, Robert Dumitru arată din nou punctul de la 11 metri, iar Zlatinski înscrie fără probleme.

Minutul 45: GOOOL ACS POLI! Acka îl faultează pe Bărbuț în afara careului, Robert Dumitru dictează penalty și Artean transformă calm.

ACS Poli Timișoara primește vizita lui CS U Craiova, acasă, în etapa a cincea a Ligii I, cu startul de la 21:00. Tot Banatu-i fruncea nu se mai aplică în cazul echipei antrenate de Ionuț Popa, care a înțepenit la -14 puncte, în urma penalizării de la startul campionatului. Gazdele din această seară au pierdut primele patru meciuri ale noii ediții de campionat și au -10 în dreptul golaverajului. Cea mai drastică înfrângere a bănățenilor a avut loc pe 18 august, într-un meci restanță din prima etapă, în fața lui FC Botoșani, scor 0-5.

„E greu să ai conferință seara și a doua zi din nou și să-ți fie rușine să apari după o asemenea înfrângere. Când pierzi un meci vina este a antrenorului, tot el trebuie să apere în acel moment jucătorii. La meciul cu Craiova voi încerca să bag alți jucători, să vină cu forțe proaspete, dacă se îndreaptă evoluția atunci vom ști ce se întâmplă. Dacă randamentul e același înseamnă că e vorba de altceva, că nu se poate”, a declarat tehnicianul timișorenilor, Ionuț Popa.

De cealaltă parte, oltenii vin cu gândul la fotoliul de lider al campionatului.  În cazul unei victorii în această seară, CS U Craiova va acumula 12 puncte și va devansa Dinamo, actualul lider, la diferență de un punct.

Deși au pornit cu stângul în actualul sezon al Ligii I, scor 1-2 în fața pandurilor din Târgu Jiu, oltenii au câștigat următoarele trei meciuri marcând de fiecare dată de câte două ori. „Trebuie să jucăm la victorie toate meciurile. Succesul clar al Botoșaniului ne obligă. Dar este un meci periculos, pentru că adversarii nu au ce să piardă. Noi trebuie să ne respectăm forma și blazonul și să câștigăm„, a declarat antrenorul lui CS U Craiova, Gheorghe Mulțescu.