Viitorul – Hermannstadt 3-2. Cinci goluri într-o repriză. Reușite splendide ale ambelor echipe: Stoica a înscris cu călcâiul, Ciobanu a trimis în vinclu din lovitură liberă

Redactor:
Andru Nenciu
Viitorul - Hermannstadt 3-2. Cinci goluri într-o repriză. Reușite splendide ale ambelor echipe: Stoica a înscris cu călcâiul, Ciobanu a trimis în vinclu din lovitură liberă

Viitorul – FC Hermannstadt 3-2 (Țîru 51, Eric 63, A. Ciobanu 80 / Yazalde 75, I. Stoica 89)

Echipele de start:

• Viitorul: Tordai – Boboc, Țîru, V. Ghiță, De Nooijer – A. Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu (Houri 50) – Eric, G. Ganea (Drăguș 38), A. Calcan (M. Dulca 73)
  • Rezerve: Căbuz – S. Filip, Mladen, G. Iancu
  • Hermannstadt: Figueiredo – Mățel, O. Viera, I. Stoica, R. Opruț – R. Pires, Buzan   (Yazalde 62)- P. Petrescu, Jo Santos, Caiado   – Debeljuh (Blănaru 62)
  • Rezerve: I. Pop – Tătar, Dandea, Yazalde, A. Vodă, Blănaru, Tsoumou

FINAL de meci. Viitorul se impune cu 3-2 contra lui FC Hermannstadt.

Minutul 89: GOL Hermannstadt! Ionuț Stoica reia cu călcâiul în poarta lui Tordai, după un corner executat din flancul stâng.

Minutul 80: GOL VIITORUL! Andrei Ciobanu înscrie superb dintr-o lovitură liberă executată de la aproximativ 22 de metri. Internaționalul U21 a trimis direct în vinclul porții apărate de Figueiredo.

Captură DigiSport

Minutul 75: GOL HERMANNSTADT! Mățel expediază un trasor de la mare distanță, Tordai respinge greșit șutul care a prins pămânul, iar Yazalde îl lobează pe portarul Viitorului.

Minutul 73: Ultima schimbare la Viitorul. Marco Dulca îl înlocuiește pe Andreas Calcan.

Minutul 69: Yazalde, aproape și el de gol. Portughezul rămâne nemarcat în careul constănțenilor, însă lovitura de cap este imprecisă.

Minutul 67: Blănaru reia periculos, dar Tordai reușește să scape fără gol primit.

Minutul 63: GOL VIITORUL! Calcan îl găsește excelent pe Eric în careu, iar brazilianul își demonstrează din nou calitatea și trimite în poarta lui Hermannstadt printr-o execuție de finețe.

Minutul 62: Dublă schimbare la Hermannstadt. Costel Enache îi întroduce pe Blănaru și Yazalde în locul lui Debeljuh, respectiv Buzan.

Minutul 59: Hermannstadt cere penalty, Viitorul e aproape de 2-0. La o pătrundere în viteză în careul advers a lui Petrișor Petrescu, mijlocașul oaspeților a fos oprit de Bradley De Nooijer, însă Radu Petrescu nu a acordat nimic. La faza imediat următoare, Drăguș a avut șansa de a face 2-0, dar a trimis pe lângă.

Minutul 51: GOL VIITORUL! Bogdan Țîru înscrie la primul șut pe poartă al echipei sale. Eric a centrat excelent din corner, iar fundașul central a reluat cu capul în plasă. Este al treilea gol al lui Țîru în ultimele două meciuri.

Minutul 46: A început repriza secundă de la Ovidiu!

Pauză la Ovidiu. După 45 de minute, FC Viitorul și FC Hermannstadt se află la egalitate, scor 0-0. Niciuna dintre echipe nu a părut să dețină controlul jocului, iar marile ocazii au întârziat să apară la cele două porți.

Minutul 38: Schimbare la Viitorul. Gheorghe Hagi n-a mai așteptat pauza și l-a înlocuit pe George Ganea cu Denis Drăguș. Fiul fostului internațional nu a părut să se afle deloc în joc.

Minutul 36: Galben pentru Buzan. Mijlocașul lui Hermannstadt întrerupe o acțiune promițătoare a lui Tîrcoveanu, iar Radu Petrescu îl penalizează.

Minutul 34: Hermannstadt, aproape să treacă în avantaj. Jo Santos a executat bine o lovitură liberă din apropierea careului, însă Tordai a reușit să respingă.

Minutul 22: Ocazie pentru Viitorul. Andreas Calcan primește bine de la Eric în interiorul careului, dar fotbalistul constănțenilor trimite pe lângă poarta oaspeților.

Minutul 16: Galben pentru Caiado. Mijlocașul lui Hermannstadt are o intervenție dură asupra lui Eric, la mijlocul terenului.

Minutul 10: George Ganea trage primul șut spre poartă. Tânărul atacant de la Viitorul trimite multe peste poarta lui Figueiredo.

Minutul 1: A început meciul de la Constanța!

20:16 Avem echipele de start!

Viitorul are primul meci după eșecul usturător din prima manșă a turului 2 din Europa League cu Gent (scor 3-6). Este de așteptat ca Gică Hagi să facă mai multe schimări în echipa de start și să apeleze la jucătorii care au jucat mai puțin în acest început de sezon, pentru a încerca joi să facă minunea și să întoarcă scorul din competiția europeană. La conferința de presă premergătoare meciului cu sibienii, Hagi a lipsit și  l-a trimis pe colaboratorul său, Cătălin Anghel

• În acest moment, ne preocupă refacerea jucătorilor după meciul din Belgia, pentru a fi în condiții foarte bune de meci duminica. Trebuie să câștigăm. Știm că echipele lui Costel Enache sunt bine organizate și joacă bine. Chiar dacă FC Hermannstadt a pierdut ambele meciuri în Liga 1, a avut o evoluție buna si sa nu uitam ca i-a înscris trei goluri lui FCSB. Cred ca vor fi schimbări în echipa noastră, în condițiile în care jucăm din trei în trei zile. Meciul din Belgia a trecut. Toti ne dau favoriți duminica, dar nu vom avea meci facil. Doar noi ni-l putem face usor

Denis Drăguș a participat și el la conferința de presă:

• Partida va fi destul de dificila. Adversarul nostru e bun, chiar dacă are două înfrângeri. Vom evolua cu ambiție. Trebuie să ne facem jocul si sa castigam. Ma simt bine după accidentare si sper ca usor-usor sa ajung sa pot juca un meci întreg. Imi pare rau ca nu am înscris în Belgia la ocazia avută. Încă un gol ar fi cantarit enorm. Putem face însă un meci bun în retur si sa nu mai repetam greșelile

Hermannstadt pornește cu șansa a doua. A început slab sezonul, două înfrângeri în primele două etape, și pare că și în acest sezon se va lupta pentru evitarea retrogradării.