Viitorul - CSM Poli Iaşi 5-2. Ţucudean, one man show în cel mai spectaculos meci al sezonului! Campioana trece peste Dinamo în clasament

30 sep 2017 6489 afişări Comentează şi tu Liga 1

FC Viitorul, campioana en-titre, a câştigat, sâmbătă, scor 5-2, meciul jucat pe teren propriu cu CSM Politehnica Iaşi, în etapa a 13-a din Liga 1. În urma acestui rezultat, FC Viitorul acumulează 17 puncte şi urcă, temporar, pe locul 7, în timp ce CSM Poli Iaşi rămâne pe locul 10, cu 15 puncte.

• 1-0: Ţucudean înscrie cu un şut din apropiere, după o centrare a lui Ganea! Atacantul arădean a ratat şanse importante înaintea reuşite prin care a deschis scorul.
  • 1-1: Platini aduce egalarea după doar 3 minute, în urma unei erori a lui Bogdan Ţîru, căpitanul Viitorului.
  • 2-1: Ţucudean face dubla, după ce i-a dat mingea printre picioare unui adversar. A înscris cu un şut din unghi, din careul de 16 metri.
  • 3-1: George Ţucudean reuşeşte hat-trick-ul!
  • 4-1: Chiţu intră în careu, driblează toţi adversarii şi reuşeşte să înscrie!
  • 5-1: Eric îi pasează bine lui Ţucudean, peste apărare, iar acesta scapă singur şi îl lobează pe Kelava!
  • 5-2: Servit excelent de Kizito, Jo înscrie simplu, pe lângă Rîmniceanu, şi reduce din diferenţă.

FC Viitorul: Rîmniceanu - Lopez, Ţîru, Horj (Hodorogea 75'), Ganea - Cicâldău, Mladen (Băluţă 62'), Vînă - Eric, Ţucudean (Dumitrescu 62'), Chiţu. Manager tehnic: Gheorghe Hagi.

CSM Poli Iaşi: Kelava - Bosoi, Moisi, Bădic, Sin - Qaka (Vremea 46'), Mendes (Panţîru 83') - Kizito, Platini, Jo - Cisse (Ştefănescu 46'). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Ţîru 13', Mladen 59' / -.

Cartonaşe roşii:-.

Arbitri: George Rădulescu (Bucureşti) - central, Vasile Marinescu (Bucureşti) şi Dragoş Iliescu (Craiova) - asistenţi, Iulian Dima (Bucureşti) - rezervă.

Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti/FRF), Constantin Stătescu (Bucureşti/LPF).

Stadion: Central, Ovidiu.

FC Viitorul - CSM Poli Iaşi 5-2 (Ţucudean 15, 40, 43, 50, Chiţu 44 / Platini 18, Jo 70)

• FC Viitorul: Rîmniceanu - Lopez, Ţîru, Horj, Ganea - Cicâldău, Mladen, Vînă - Eric, Ţucudean, Chiţu
  • Rezerve: Buzbuchi - De Nooijer, Măţan, Hodorogea, Drăguş, Dumitrescu, Băluţă
  • CSM Poli Iaşi: Kelava - Bosoi, Moisi, Bădic, Sin - Qaka, Mendes - Kizito, Platini, Jo - Cisse
  • Rezerve: Koselev - Panţîru, Vremea, Ştefănescu, Moldovan, Spătaru, Chelaru

Minutul 90+3: FInal

Minutul 70: Servit excelent de Kizito, Jo înscrie simplu, pe lângă Rîmniceanu, şi reduce din diferenţă.

Minutul 50: Eric îi pasează bine lui Ţucudean, peste apărare, iar acesta scapă singur şi îl lobează pe Kelava!

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 44: Chiţu intră în careu, driblează toţi adversarii şi reuşeşte să înscrie!

Minutul 43: George Ţucudean reuşeşte hat-trick-ul!

Minutul 40: Ţucudean face dubla, după ce i-a dat mingea printre picioare unui adversar. A înscris cu un şut din unghi, din careul de 16 metri.

Minutul 18: Platini aduce egalarea după doar 3 minute, în urma unei erori a lui Bogdan Ţîru, căpitanul Viitorului.

Minutul 15: Ţucudean înscrie cu un şut din apropiere, după o centrare a lui Ganea! Atacantul arădean a ratat şanse importante înaintea reuşite prin care a deschis scorul.

Minutul 1: A început meciul.

Viitorul - CSM Poli Iaşi, ora 18:00, este meciul care deschide ziua de fotbal în Liga 1. Echipa campioană vine după eşecul înregistrat pe terenul celeilalte echipe din Moldova, FC Botoşani, însă o victorie cu Iaşi i-ar duce pe elevii lui Hagi pe prima poziţie din play-out. Cel puţin până la meciul celor de la Dinamo cu Astra.

CSM Poli Iaşi, pe de altă parte, are înaintea confruntării directe cu doar un punct mai mult decât Viitorul, astfel că un succes i-ar ajuta pe moldoveni s-o egaleze pe ACS Poli Timişoara, ultima echipă din play-off.

Stoican are însă probleme de lot şi nu se va putea baza pe patru jucători importanţi. Andrei Cristea, Frăsinescu, Cioinac şi Tiago sunt indisponibili pentru partida cu Viitorul.