VIDEO REZUMAT! 7 goluri, răsturnări de scor şi o schimbare de MILIOANE! Reghe câştigă cel mai NEBUN meci al startului de sezon: Astra - Steaua 3-4!

28 iul 2012 95860 afişări Comentează şi tu Liga 1

Astra şi Steaua au oferit unul din cele mai frumoase meciuri pe care România le-a vâzut în ultimii ani, cel puţin prin evoluţia incredibilă a scorului. Ambele au trecut de la agonie la extaz şi invers, iar la final Steaua s-a impus, scor 4-3, după un meci care a ridicat pulsul fanilor celor două echipe la cote ce te duc cu gândul mai mult la un apel la 112 decât la o seară liniştită de sâmbătă.

Astra a deschis scorul prin Gabriel Enache ('11), însă Steaua a revenit imediat prin tabelă prin Tănase ('19) şi a preluat conducerea 4 minute mai târziu, când Martinovic s-a aflat la capătul unei centrări perfecte a lui Bourceanu şi l-a învins pe Lung cu o lovitură de cap plasată. Cu 6 minute înainte de finalul primei reprize, Gabi Enache a ieşit din nou la rampă şi a făcut "dubla" cu toată opoziţia lui Tătăruşanu. Mijlocaşul dreapta al gazdelor a fost servit excelent de Morais şi a stabilit scorul primei reprize.

Cei doi fotbalişti ai Astrei au schimbat rolurile în startul reprizei secunde. Enache a scăpat în banda dreaptă, a centrat în careu, iar Junior Morais şi-a adus din nou echipa în avantaj ('47).

Reghe a câştigat meciul

Reghecampf a reacţionat imediat, l-a scos pe Martinovic şi l-a introdus pe Rocha, iar Steaua s-a năpustit în atac. Şi asta s-a simţit şi pe tabelă. Rusescu a restabilit egalitate în minutul 63, după o acţiune solitară în care a driblat un adversar, a intrat în careu şi l-a "plasat" pe Silviu Lung. Victoria a fost adusă de "renegatul" Adi Rocha, care fusese lăsat pe banca de rezerve după meciul slab făcut în prima etapă. Brazilianul a combinat cu Tănase în careul advers, a rămas singur cu Lung şi nu a iertat ('68).

După ce a revenit în avantaj pe tabelă, Reghe a sunat retragerea şi i-a ieşit. Gazdele n-au mai avut decât o ocazie pe final, iar Steaua câştigă din nou pe terenul unde nu se mai impusese din 2002.

Astra - Steaua 3-4 (Enache '11, '38, Morais '47 / Tănase '19, Martinovic '22, Rusescu '63, Rocha '68)

Echipele de start:
Astra: Lung - Bărboianu, Găman, Ben Yousef, Ben Djemia - Enache, Seto, Mureşan Andrei - Junior Morais, Fatai, Mirko Ivanovski
Rezerve: Dinu Moldovan, Seidu Yahaya, Budescu, Di Stefano, Melinte, Măţel

Steaua: Tătăruşanu - Martinovic, Gardoş, Chiricheş, Lupu - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu, Tănase - Nikolic
Rezerve: Stanca, Filip, Dumitraş, Fl. Costea, M. Costea, Tibi Bălan, Rocha