VIDEO | FCSB – Oostende 0-2, în cea mai slabă prestație a fotbaliștilor lui Dică din cantonamentul olandez: Pintilii a fost eliminat, Alibec, aproape de o nouă accidentare

VIDEO | FCSB - Oostende 0-2, în cea mai slabă prestație a fotbaliștilor lui Dică din cantonamentul olandez: Pintilii a fost eliminat, Alibec, aproape de o nouă accidentare

FCSB – Oostende 0-2

Două victorii, o remiză și o înfrângere a înregistrat FCSB în cantonamentul din Olanda. Ambele goluri ale meciului au fost marcate de Oostende în repriza secundă.

Elevii lui Dică au avut cea mai slabă prestație din cantonamentul olandez, nu și-au creat foarte multe ocazii de poartă la fel cum au făcut-o în meciurile precdente și au fost aproape de a-l pierde pe Alibec, după ce un adversar a avut o intervenție mai tare la șeptarul vicecampioanei.

Pintilii a fost eliminat în prima repriză pentru o intervenție dură la un adversar.

20:43 GOOOL Oostende!

20:41 Ies Budescu și Morais, intră De Amorim și Grecu.

20:40 Alibec a fost lansat de Niță pe contraatac, atacantul driblează portarul, iar un adversar vine tare din spate și are o intrare pe genunchiul drept al șeptarului. Alibec a petrecut câteva zeci de secunde bune pe gazon, dar s-a ridicat în cele din urmă.

20:34 Fotbaliștii FCSB-ului combină greu incomodați și de agresivitatea belgienilor. Tot adversarii sunt cei care amenință poarta, dar șutul unui adversar trece mult peste țintă.

20:27 Iese Man, intră Pleașcă.

20:23 GOOOL Oostende! Niță gafează, iar belgienii deschid scorul.

20:20 Budescu execută periculos o lovitură liberă, dar mingea este scoasă de la semi-înălțime de portarul advers.

20:16 Dică îi oferă lui Alibec primele minute în cantonamentul din Olanda. Șeptarul îi ia locul lui Gnohere pe teren.

Minutul 46 A ieșit Tănase, a intrat Teixeira.

Minutul 45: Pauză în Olanda. Budescu a fost aproape de un gol fantastic, dar mingea s-a dus peste poartă. Execuția a fost asemănătoare cu cea din meciul cu Beveren, atunci când a lobat portarul, dar mingea a ratat ținta.

Minutul 33: ROȘU PINTILII! Închizătorul FCSB-ului a avut o intrare tare la mijlocul terenului, prin alunecare, și a fost trimis mai repede la vestiare.

Minutul 26: Budescu bate bine un corner din dreapta, Bălașa reia cu capul din centrul careuului, dar mingea e respinsă din nou în corner.

Minutul 25: Prima ocazie pentru FCSB! Enache primește o pasă de la Man, trage la colțul scurt, dar portarul belgienilor respinge în corner.

Minutul 21: Fundașii FCSB-ului greșesc într-o poziție favorabilă adversarilor, dar Niță iese la timp din poartă și repară situația.

Minutul 13: Belgienii au prima ocazie, dar un șut la colțul lung nu-i dă emoții lui Niță.

Minutul 6: Sperietură! Florin Tănase a fost lovit în plex la o lovitură liberă a lui Budescu, a rămas întins pe gazon și staff-ul medical al FCSB-ului a intervenit imediat pentru a-i oferi primele îngrijiri. Decarul roș-albaștrilor și-a revenit, însă, destul de repede.

Minutul 4: Prima ocazie vine de la Gnohere, care reia din careu o pasă a lui Budescu, dar atacantu lfrancez nu nimerește poarta.

Minutul 1: A început partida.

UPDATE | Dică pare că a trimis în teren, la amicalul cu Oostende, primul „11” pe care-l va folosi și în prima etapă cu FC Voluntari. Pe postul jucătorului U21 a fost ales Dennis Man, în timp ce Gnohere a fost preferat în atac, în condițiile în care Alibec nu a prins niciun minut în amicalele din Olanda, fiind ținut departe de teren de o pubalgie. Totuși, fotbalistul de „10 milioane de euro” s-a întors și va fi doar pe bancă la amicalul cu echipa din Belgia.

FCSB joacă, de la ora 19:00, ultimul meci amical din cantonamentul olandez. Echipa antrenată de Nicolae Dică îi va întâlni pe belgienii de la Oostende.

După două victorii (7-0 cu Regio Arnherm și 3-0 cu Beveren) și un egal (1-1 cu Oleksandria), FCSB va da ultima reprezentație înainte de startul Ligii 1, iar Nicolae Dică e gata să testeze o echipă cât mai apropiată de cea standard, tehnicianul avându-l în premieră la dispoziție și pe Denis Alibec.

Accidentat înaintea meciurilor cu Polonia și Chile, căpitanul FCSB-ului s-a recuperat destul de greu, dar spune că e gata pentru primul meci sub comanda noului antrenor. Cel mai probabil, Alibec nu va juca foarte mult, urmând să primească aproximativ 20 de minute care să-l ajute să reintre în ritm.