Un Achim te scapă de chin! Steaua - Concordia 1-0, după un meci decis de primul gol al mijlocaşului în tricoul vicecampioanei

6 aug 2016 21730 afişări Comentează şi tu Liga 1
Un Achim te scapă de chin! Steaua - Concordia 1-0, după un meci decis de primul gol al mijlocaşului în tricoul vicecampioanei 23 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/15552501/4/steaua.jpg
  • Steaua a câştigat, 1-0 cu Concordia Chiajna, meciul din etapa a treia a Ligii 1 şi continuă seria victoriilor în faţa ilfovenilor.

2.000 de oameni. Atât a reuşit să strângă vicecampioana la trei zile după ce 37.000 de spectatori luau cu asalt Arena Naţională la meciul cu Sparta. Sigur, Feussi nu e Konate, iar un meci obişnuit în Liga 1 nu se poate compara cu mirajul calificării în play-off-ul Ligii Campionilor. Scuzabil, din acest punct de vedere.

O scuză bună, duelul cu City de pe 16 august, ar fi avut şi Laurenţiu Reghecampf dacă nu ar fi trimis pe teren cea mai bună formulă. Dar Steaua nu vrea să repete greşelile din sezonul regulat trecut, când a sacrificat unele puncte, iar antrenorul Stelei a introdus pe teren tot ce a avut mai bun. La fel ca în Cupa Ligii, Săndoi a încercat să se apere şi să lovească pe contraatac, iar posesia i-a aparţinut Stelei. Doar că prima repriză a venit ca un recul faţă de meciul entuziasmant cu Sparta, iar Golubovic (5), Hamroun (36) şi Achim (37) au ratat singurele mari ocazii.

Emoţii cu Pintilii şi primul gol al lui Achim în roşu şi albastru

În minutul 30, Reghecampf a fost încercat de mari emoţii. Pintilii a şutat spre poarta lui Bălgrădean, apoi s-a ţinut de picior şi s-a uitat pe bancă. O întindere la inghinali, care l-a lăsat să reintre pe teren doar pentru a-i preda banderola lui Stanciu. Căpitanul a ieşit pentru precauţie, iar locul său a fost luat de Muniru.

În partea a doua, tot Steaua a dominat. Stanciu a condus şarjele ofensive, a căutat de multe ori poarta, în speranţa că mai poate găsi execuţii asemănătoare cu cele din meciul cu cehii, dar nu a reuşit mare lucru. Meciul a fost decis de Vlad Achim, cel care a înscris, în minutul 77, primul gol în tricoul vicecampioanei, suficient pentru ca Steaua să ajungă la 10 victorii în 11 meciuri jucate în istorie contra Concordiei.

Steaua face şase puncte din şase în Liga 1, în timp ce Concordia rămâne fără niciun punct în trei etape.

Steaua - Concordia Chiajna 1-0 (Achim 77)

• Steaua: Cojocaru - G. Enache, Tamaş, Toşca, Momcilovic - Pintilii (Muniru 34), Vl. Achim - Ad. Popa, N. Stanciu, Hamroun (Mihalcea 82) - Golubovic (Tudorie 56)
  • Concordia: Bălgrădean - Feussi, Albu, Mamele, Melinte, Bucurică - Buleică (Serediuc 79), Madeira (M. Constantinescu 84), Neluţ Roşu - Răsdan (R. Răducanu 79), -Pena

23:21 Steaua - Concordia Chiajna 1-0. Tudor fluieră sfârşitul meciului, imediat după un nou şut imprecis al lui Stanciu din lovitură liberă. Steaua a obţinut o victorie meritată, după ce a controlat meciul de la un capăt la altul. Ofensiva roş-albastră a hărţuit în permanenţă defensiva ilfoveveană, iar echipa lui Reghecampf şi-a asigurat cele trei puncte, după golul din minutul 77 al lui Vlad Achim.

23:18 Tot Steaua este în atac în minutele de prelungire ale partidei. Tamaş îl lansează pe Tudorie, dar atacantul intrat în locul lui Golubovic este bolcat de Bălgrădean în momentul şutului.

23:16 Enache este şi el avertizat cu cartonaş galben, după ce a oprit prin fault un contraatac al oaspeţilor.

23:03 GOL Steaua! Achim prinde un şut frumos de la marginea careului, la colţul lung, execuţie la care Bălgrădean nu a mai putut interveni. Mingea a ajuns la mijlocaşul Stelei din respingerea fundaşului Concordiei. Ilfovenii prind curaj şi se aruncă în atac.

23:01 Ocazie mare pentru Concordia. Marius Pena a şutat la colţul lung, puţin pe lângă poarta lui Cojocaru, fază la care defensiva roş-albastră a fost prinsă pe picior greşit.

22:53 Cojocaru respinge mingea în faţă, după centrarea lui Roşu, dar Bucurică ratează cu mult ţinta, în condiţiile în care se afla la 11 metri de poarta gazdelor. Ocazia atacanţilor Concordiei a mai oferit un moment de respiro defensivei.

22:46 Concordia mai taie puţin din elanul Stelei, prin câteva ieşiri pe contraatac. Ilfovenii par mulţumiţi cu un rezultat de egalitate în faţa vicecampionilor. Defensiva lui Emil Săndoi a rezistat eroic timp de 60 de minute.

22:42 Adi Popa este avertizat cu cartonaşul galben de centralul partidei pentru o ţinere prelungită asupra lui Neluţ Roşu. Imediat după fluierul arbitrului, Golubovic este schimbat cu Tudorie în atacul Stelei. Bosniacul a reacţionat nervos odată ajuns pe banca de rezerve, vizibil nemulţumit.

22:35 Hamroun, unul dintre cei mai activi stelişti de pe teren, a fost faultat dur de Madeira, iar fotbalistul Concordiei a fost sancţionat cu cartonaş galben de Alexandru Tudor. Stanciu şi-a încercat norocul şi de această dată din lovitura liberă, de la 25 de metri, dar a fost din nou imprecis.

22:31 Tudor a fluierat începutul reprizei secunde. Steaua a avut lovitura de start şi revine repede în atac. Echipa lui Laurenţiu Reghecampf a obţinut o lovitură liberă de la 25 de metri, dar centrarea lui Stanciu nu a fost nici de această precisă. Cel puţin la fazele fixe, echipa antrenată de Emil Săndoi şi-a făcut foarte bine temele până în acest moment.

22:17 Se termină prima repriză. Steaua a dominat destul de clar cele 45 de minute, dar Bălgrădean a reuşit, cumva, să scape cu faţa curată. Revedem cam acelaşi meci din finala Cupei Ligii, cu echipa lui Săndoi stând la cutie şi aşteptând să lovească pe contraatac. Revenim în 15 minute, când va începe partea a doua.

22:07 Steaua asediază careul Concordiei. "Roş-albaştrii" au avut două ocazii la mai puţin de un minut distanţă. Mai întâi, echipa lui Reghecampf a fost periculoasă la o lovitură liberă executată de Stanciu, ca mai apoi Achim să fie ţinut în joc de Feussi. Mijlocaşul Stelei a încercat o execuţie printre piciorele lui Bălgrădean, dar portarul ilfovenilor a reuşit să respingă mingea în corner.

22:05 Muniru îi ia locul pe teren lui Pintilii, care nu mai poate continua meciul. Reghecampf este nevoit să facă prima schimbare destul de devreme.

22:00 Pintilii îi dă emoţii lui Reghecampf. Mijlocaşul Stelei acuză o durere la inghinali, după ce încercat un şut spre poarta lui Bălgrădean.

21:53 Adi Popa a avut cea mai mare ocazie a meciului. Mijlocaşul vicecampionilor şutează de la 30 de metri, dar mingea loveşte stâlpul porţii lui Bălgrădean. Portarul Concordiei nu a avut reacţie la şutul stelistului, iar Steaua o bagă pe Concordia în propriul careu. Ilfovenii respiră doar prin incursiunile lui Feussi.

21:49 Steaua este formaţia mai activă în startul partidei. "Roş-albaştrii" îşi intensifică acţiunile de atac în jumătatea ilfovenilor.

21:41 Concordia ripostează prin N. Roşu. Mijlocaşul reia cu capul peste poarta lui Cojocaru, după o fază promiţătoare de atac. Steaua revine în ofensivă, dar centrarea lui Stanciu este respinsă de defensiva ilfoveană.

21:35 Steaua începe partida cu o ocazie în minutul cinci al partidei. Golubovic l-a încercat pe Bălgrădean cu un şut din careu, după ce a câştigat duelul fizic cu Mamele. Până în acest moment, echipa din Chiajna acceptă dominarea formaţiei pregătite de Laurenţiu Reghecampf.

21:30 A început meciul dintre Steaua şi Concordia Chiajna. În tribunele Arenei Naţionale sunt prezenţi aproximativ 2000 de suporteri. "Roş-albaştrii" încep meciul cu un moral bun, după calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.

21:10 Suporterii nu s-au îngrămădit la meci. În tribunele Arenei Naţionale sunt aşteptaţi puţin peste 2000 de spectatori.

20:45 Trei sferturi de oră până la Steaua - Concordia Chiajna, al doilea meci al zilei din Liga 1. Reghecampff nu glumeşte şi trimite pe teren ce are mai bun, în timp ce Emil Săndoi se confruntă cu unele probleme de lot. Mai sus puteţi vedea echipele probabile.

Steaua va juca în etapa a treia a Ligii 1 în compania celor de la Concordia Chiajna, într-un meci programat la ora 21:30. Cele două formaţii s-au mai întâlnit în acest debut de sezon, în finala Cupei Ligii. Steliştii s-au impus cu greu, după reprizele de prelungiri.

Echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf vine după succesul entuziasmant cu Sparta Praga, care i-a adus calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor, iar finanţatorul Stelei a declarat că nu e prea interesat de meciurile din Liga 1. Totuşi, Reghecampf şi Nicuşor Stanciu sunt de altă părere, decarul roş-albaştrilor trăgând atenţia asupra unor practici care au afectat Steaua în stagiunea trecută:  "Ne-au pus ceva probleme, a fost şi primul meci al sezonului şi a fost mai greu venind din cantonament. Ne dorim să câştigăm, să nu mai facem greşelile de campionatul trecut, să pierdem atât de uşor puncte", a spus Stanciu, la conferinţa de presă de dinaintea meciului.

Chiar dacă meciul cu City e obiectivul principal pentru următoarea perioadă, Reghecampf va alinia cu Chiajna o echipă aproape de cea standard, urmând să facă patru schimbări, dintre care una se ştie deja. Cojocaru va intra în poartă în locul lui Niţă, Muniru va juca în locul lui Pintilii, iar Hamroun şi Golubovic vor fi ceilalţi doi titulari menajaţi, urmând să fie înlocuiţi de Aganovic şi Tudorie.

De cealaltă parte, Concordia a arătat bine în finala Cupei Ligii, însă în primele două etape de campionat echipa lui Săndoi a pierdut fără a marca vreun gol: 0-2 cu CFR Cluj şi 0-4 cu FC Voluntari. după meciuri în care ilfovenii au acuzat greşelile de arbitraj comise în defavoarea lor.