3 pentru -3. CFR a debutat cu victorie în noul sezon și scapă de 3 dintre punctele cu minus. CFR Cluj – Concordia Chiajna 2-0

3 pentru -3. CFR a debutat cu victorie în noul sezon și scapă de 3 dintre punctele cu minus. CFR Cluj - Concordia Chiajna 2-0
  • Guima a marcat primul gol, la 11 luni de la cea mai gravă accidentare din carieră.
  • Jakolis a fost co-autor la ambele goluri ale clujenilor și a salvat seara redebutului pentru Miriuță.
  • Concordia putea să primească un penalty în prima repriză, după un henț al lui Thiago Lopez.

A fost liniște la debutul CFR-ului în noul sezon. Lumea nu s-a înghesuit, ca și cum ar fi rulat la cinema un film nou, dar cu scenariu mult prea cunoscut. Entuziasmul suporterilor s-a pierdut la Cluj și e greu să mai găsești emoția începutului când finalul nu poate aduce participări europene, iar startul înseamnă -6 puncte. Atmosfera adormită din tribune s-a răspândit și în teren, în prima parte. CFR a avut posesia șansele de gol, dar nu și ocaziile importante. Totul s-a derulat într-un ritm lent, cu puține „artificii”. Clujenii s-au apropiat de poartă prin Larie, cu o foarfecă spectaculoasă dar nu eficientă (11) sau prin Bud, care n-a nimerit ținta, cu capul (13). În ciuda acțiunilor de atac, chinuite, ale clujenilor, Concordia a avut ocazia reprizei. Neluț Roșu, jucătorul crescut de CFR, s-a văzut singur cu Marc, după un contraatac, dar a lovit bara (26). Ocazia mare a Chiajnei i-a bulversat pe clujeni, dar și pe Sebastian Colțescu. Centralul n-a dictat penalty, după hențul evident în careu al lui Thiago Lopez (36), iar repriza s-a terminat fără gol.

„Energizantul” Jakolis
Letargia părea să caracterizeze și repriza a doua. Doar șuturile de la distanță ale lui Petrucci și respinse de Bălgrădean (63) au mai agitat puțin atmosfera. Asta până când Jakolis a devenit „energizantul” CFR-ului. Și totul în doar două minute. Mai întâi a inițiat faza din care Cristian Lopez a marcat și i-a adus liniștea lui Miriuță (66), pentru ca apoi să centreze pentru reușita lui Guima (68). Portughezul a marcat la 11 luni de la accidentare suferită și a transformat total meciul pentru clujeni.
Finalul partidei a fost la fel de liniștit ca și începutul. Un altfel de liniște însă pentru clujeni. Liniștea victoriei asigurate, chiar și după un meci fără un istoric bogat, iar CFR mai are nevoie de 3 puncte pentru a scăpat de minusul din clasament.

CFR Cluj și Concordia Chiajna închid, duminică seară de la ora 21:00, prima etapă a Ligii 1, în meciul în care se întâlnesc pierzătoarea din Supercupă și învinsa din finala Cupei Ligii.

Echipele de start:

• CFR Cluj: T. Marc – Tiago Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora – Jakolis, Petrucci, Juan Carlos, Păun – Cristian Lopez, Bud
  • Concordia Chiajna: Bălgrădean – Feussi, Tincu, Mamele, Bucurică – Melinte, Bruno Madeira – Grădinaru, M. Cristescu, N. Roșu – Pena

Minutul 69: GOOOOOL CFR! Tiago Lopes centrează din dreapta, Bălgrădean iese prost și Guima înscrie cu capul

Minutul 67: GOOOOL CFR! Jakolis pătrunde în careu, saltă mingea pentru Cristian Lopez, iar atacantul marchează cu o reluare simplă din apropiere

Ambele echipe se află la al doilea meci oficial în acest sezon. Clujenii au jucat Supercupa României cu Astra, pierdută cu 1-0, chiar la Cluj, în timp ce ilfovenii au cedat după prelungiri, 1-2 cu Steaua, în finala Cupei Ligii. Chiar dacă primele partide nu s-au terminat așa cum și-ar fi dorit, cei doi antrenori nu vor schimba prea mult echipele de start. În fapt, Emil Săndoi e așteptat să înceapă cu aceeași formulă cu care a abordat și meciul cu Steaua, în timp ce Vasile Miriuță va renunța la Sergiu Negruț, pe care-l va înlocui cu Cristian Lopez, golgheterul din sezonul trecut.

De-a lungul timpului, cele două echipe s-au întâlnit de doar 13 ori. CFR a câștigat de patru ori, Chiajna a obținut trei victorii, iar cinci meciuri s-au terminat la egalitate. În sezonul trecut, CFR și Concordia au jucat patru meciuri, două în sezonul regulat și două în play-off. Ilfovenii au câștigat cu 2-1 ambele meciuri de pe teren propriu, un meci s-a terminat la egalitate, 0-0, iar CFR-ul a câștigat un meci, la Cluj, scor 2-0.

Licențiat în jurnalism, Vlad Măcicășan a început să colaboreze cu ProSport încă din anii de facultate. Scrie fără întrerupere pentru ProSport de 17 ani, când a și început cariera de jurnalist sportiv. Jurnalist de presă scrisă și tv, Vlad Măcicășan moderează și emisiuni ... citește mai mult
Casa Regală a făcut anunțul. În ce stare se află Kate Middleton, de fapt
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Cea mai frumoasă femeie din România i s-a destăinuit Anamariei Prodan! Cum a reacționat când și-a prins soțul înșelând-o