Timişoara continuă să spere! ACS Poli a învins retrogradata ASA, scor 3-1, şi atacă ultima etapă de pe loc de baraj. Popovici, omul meciului

29 mai 2017 4898 afişări Comentează şi tu Liga 1

Obligată să câştige pentru a spera la evitarea retrogradării, ACS Poli Timişoara a făcut spectacol în meciul cu ASA Târgu Mureş, din penultima etapă a play-out-ului Ligii 1, şi s-a impus clar, scor 3-1.

Retrogradată încă de etapa trecută, echipa lui Ionel Ganea s-a prezentat pe Dan Păltinişanu cu dorinţa de a lăsa o penultimă impresie bună, dar meciul a început cum nu se poate mai prost pentru mureşeni. În minutul trei, Alexandru Popovici a deschis scorul, iar misiunea formaţiei lui Ionuţ Popa s-a simplificat şi mai mult peste doar 14 minute, când acelaşi Popovici a făcut dubla cu o execuţie superbă, din vole, asemănătoare cu cea făcută celebrăp de Marco van Basten în 1988.

Logic, bănăţenii au continuat să preseze, iar ASA nu a găsit replica. La capătul a 59 de minute de joc, Mailat a primit o pasă bună de la Soljic, a şutat puternic, iar Pap a scos mingea din plasă pentru a treia oară. La şase minute distanţă, Bănel Nicoliţă a înscris golul de onoare al mureşenilor.

În urma victoriei, ACS Poli ajunge la 26 de puncte, unul sub Pandurii şi trei peste Concordia Chiajna, şi rămâne pe locul şase din play-out, care duce la baraj, dar lupta finală se va da în ultima rundă.

ACS Poli Timişoara îşi joacă ultima şansă de a evita inclusiv meciul de baraj pentru menţinerea în Liga 1, de la 20:30, în faţa deja retrogradatei ASA Târgu Mureş.

Cu 23 de puncte, bănăţenii au nevoie de o victorie pentru a se apropia la un singur punct de Pandurii, ocupanta primului loc care asigură salvarea directă de la retrogadare. Victoria pentru elevii lui Popa este vitală şi prin prisma faptului că i-ar asigura menţinerea măcar pe locul de baraj.

ACS Poli şi Concordia sunt în acest moment la egalitate de puncte (23), dar timişorenii au avantajul faptului că nu au beneficiat de rotunjirea în plus a punctelor la intrarea în play-out (ACS Poli a avut punctaj par după sezonul regulat - 14 puncte, în timp ce Concordia a terminat prima parte a sezonului cu 25 de puncte).