Astra – CFR Cluj 0-1. Deac își duce echipa pe podium, cel puțin până la meciul dintre Craiova și Dinamo. Gazdele rămân pe ultima poziție a play-off-ului

Astra - CFR Cluj 0-1. Deac își duce echipa pe podium, cel puțin până la meciul dintre Craiova și Dinamo. Gazdele rămân pe ultima poziție a play-off-ului
  • Publicat:
  • Actualizat:
  • CFR s-a impus cu 1-0 la Giurgiu, datorită golului marcat de Ciprian Deac în minutul 51. Pentru clujeni a fost primul gol marcat după trei etape de campionat (0-2 cu Dinamo, 0-0 cu Viitorul și 0-0 cu FCSB), iar echipa lui Miriuță a urcat pe locul trei, cu 33 de puncte, patru sub FCSB și unul sub Viitorul.
  • Astra nu a reușit a doua victorie consecutivă după succesul în fața Craiovei, și ajunge la cinci înfrângeri în cele șapte etape din play-off disputate până în prezent
  • Oaspeții au controlat jocul pe alocuri, fiind mai prezenți în ofensivă decât băieții lui Marius Șumudică. Astra mai rămâne să lupte pentru Cupa României, competiție declarată ca fiind prioritară în acest moment, de către staff-ul și conducerea clubului

Astra – CFR Cluj 0-1 (Deac 51)

• Astra: Iliev – Moise, Oros, Geraldo, Nicoară – Lovin, Boubacar – Ioniță, Florea, Teixeira – Buș
  • CFR Cluj: Mincă – Rus, Larie, Horj, Peteleu –  Al. Păun, Gomelt, Lopes – C. Deac, Roman, Omrani

19:23 Final de partidă la Giurgiu! CFR ajunge la trei meciuri fără înfrângere și urcă temporar pe locul trei. Astra rămâne lanterna roșie a play-off-ului

19:12 Cristi Bud a încercat să marcheze spectaculos dar a trimis mult peste poartă. Sorsa a trecut spectaculos de Oros, după i-a centrat atacantului, care a reluat cu un voleu din cădere. Ar fi fost un gol cu adevărat spectaculos. Am intrat în ultimele cinci minute ale partidei.

19:05 Miriuță epuizează și el schimbările. Golgheterul CFR-ului, Bud, intră în locul lui Omrani.

18:52 Ocazie importantă pentru CFR! Sorsa a șutat din lateral și Lovin a deviat mingea în bară. Iliev nu a putut evita lovitura de colț. În continuare 1-0 pentru oaspeți, am intrat în ultimele 25 de minute ale partidei.

18:45 Ultima schimbare la Astra, Cristi Săpunaru l-a înlocuit pe Teixeira. Schimbă și Miriuță după numai câteva momente, Nascimento a intrat în locul lui Alexandru Păun, jucătorul care a ratat cea mai mare ocazie a partidei. Oaspeții mai au o modificare la dispoziție.

18:40 GOOOL CFR! Ciprian Deac deschide scorul la Giurgiu cu un șut foarte bine plasat la colțul lung. Romario Moise a fost la un pas de a restabili egalitatea la faza imediat următoare! Jucătorul Astrei a încercat să-l lobeze pe Mincă, dar portarul oaspeților a respins în ultimul moment.

18:33 S-a reluat jocul dintre Astra și CFR! La pauză, s-au produs două modificări, câte una în fiecare echipă. La oaspeți a intrat Sorsa în locul lui Roman, iar la gazde a intrat Junior Morais și a ieșit Viorel Nicoară. Sorsa a văzut cartonașul galben, după numai șapte secunde de la intrarea pe teren! Mijlocașul CFR-ului și-a lovit cu cotul un adversar, la prima acțiune a reprizei secunde.

18:19 Pauză la Giurgiu! 0-0 după primele 45 minute, CFR-ul a fost echipa mai periculoasă în prima parte,

18:09 Prima schimbare la Astra, Buș e schimbat cu Seto, în minutul 39. Nu e prima oară când tehnicianul campioanei ia o astfel de decizie în privința atacantului.

18:06 Roman l-a faultat pe Oros în apropierea porții apărate de Iliev, iar centralul nu l-a avertizat pe vârful CFR-ului, decizie care a inflamat spiritele. Marius Șumudică i-a cerut explicații arbitrului, iar Cristi Săpunaru, aflat pe banca de rezerve, a fost avertizat pentru injurii adresate arbitrului.

18:01 Florin Lovin a căzut în careul oaspeților iar jucătorii Astrei cer lovitură de pedeapsă. Centralul nu a fost impresionat de mijlocașul gazdelor, motiv pentru care i-a acordat cartonașul galben. Au mai rămas 15 minute din prima repriză.

17:58 CFR-ul controlează jocul, cel puțin pentru moment. Băieții lui Miriuță nu sunt deloc inspirați la finalizare, iar șansele oaspeților nu se materializează.

17:48 Alexandru Păun a fost la un pas de a marca pentru 1-0! Mijlocașul oaspeților a fost angajat de Gomelt în careul advers dar s-a încurcat în minge iar Iliev a respins în cele din urmă. Ioniță a șutat și el în forță din marginea careului cu câteva momente înainte, dar Mincă nu a avut probleme.

17:42 Început modest de meci între cele două formații. După zece minute nu s-a înregistrat nici măcar un șut spre poartă, sau vreo lovitură de la colț. Oaspeții au fost mai prezenți în jumătatea adversă, dar fără rezultat.

17:32 A început partida de la Giurgiu! Astra a avut lovitura de începere. Gazdele atacă de la dreapta la stânga.

Marius Șumudică a anunțat că nu va folosi titularii în meciul cu CFR Cluj, motivând că dorește să se concentreze pe câștigarea Cupei României, singurul obiectiv rămas în picioare pe acest final de sezon.

Ultima în play-off, cu 26 de puncte (12 mai puține decât liderul FCSB), Astra are șanse foarte mici să prindă chiar și locul al treilea, de care o despart șase puncte, iar parcursul dezastruos din primele șase etape l-a făcut pe Șumudică să-și schimbe din mers prioritățile. Astfel, dacă până acum a spus că și-ar dori să arbitreze lupta la titlu și că nu renunță la obținerea unui loc pe podium, tehnicianul de 46 de ani și-a schimbat prioritățile și e gata să lupte cu toate forțele pentru câștigarea Cupei României.

Nemulțumit de programări (Astra urmează să joace miercuri cu ACS Poli, în turul semifinalelor Cupei), Șumi anunță că va aborda partida cu CFR cu rezervele, odihnindu-și titularii pentru duelul cu ACS Poli: „Nu voi alinia o echipă formată din foarte mulți titulari. va fi o combinație. Vor intra și jucătorii care au evoluat mai puțin. Consider că sezonul ar fi salvat dacă am câștiga Cupa României. Ne concentrăm foarte mult pentru meciul cu Timișoara. Asta este, în partida cu CFR vor intra jucătorii care au jucat mai puțin.

Să vină CFR-ul să ne bată, nu pot risca nimic. Nu pot să-mi bat joc de această competiție. Dacă ajung în finală, am posibilitatea de a juca în turul trei preliminar din Europa League, sunt cap de serie, trebuie să-mi văd și eu interesul”, a spus Șumudică.

Iar anunțul făcut de Șumudică vine să contrazică o altă declarație a antrenorului. Fără șanse la titlu, Șumi își fixase un obiectiv personal, acela de a face viața grea tuturor echipelor din play-off și de a „arbitra” lupta la titlu: „Îmi voi da viața cu toate echipele și mi-aș dori să arbitrez campionatul”, spune Șumudică, la sfârșitul săptămânii trecute.

Octavian Vasilescu / Redactor
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Casa Regală a făcut anunțul. În ce stare se află Kate Middleton, de fapt
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Cea mai frumoasă femeie din România i s-a destăinuit Anamariei Prodan! Cum a reacționat când și-a prins soțul înșelând-o