"Se ştie că orice echipă care vine în Gruia începe de la 0-1!" Mutu, între un discurs foarte dur şi insinuări: "Dacă Dan Petrescu se teme de arbitraj...". Nedelcearu: "Jur oricând că nu a fost henţ"

10 aug 2017 13596 afişări Comentează şi tu Liga 1

Adrian Mutu a preluat discursul lui Cosmin Contra, l-a acuzat pe George Găman pentru penalty-ul controversat acordat în minutul 37 al meciului CFR Cluj - Dinamo, apoi a mers chiar mai departe şi a vorbit despre faptul că echipa lui Dan Petrescu ar fi avantajată constant: "Se ştie că orice echipă vine în Gruia pleacă de la 0-1", a anunţat Mutu.

După ce a urmărit faza în care Nedelcearu ar fi atins mingea cu mâna, Mutu şi-a exprimat părerea, la câteva minute de la finalul meciului, a considerat că Dinamo a fost echipa mai bună, apoi a lansat un atac la adresa rivalilor de la CFR: "Chiar am faza în faţă, am primit-o pe telefon şi e penalty inexistent! M-am interesat ca să nu vorbesc eu...Dacă şi domnul Crăciunescu spune că nu a fost penalty, aşa spun şi eu. Nu e prima dată când Găman face astfel de greşeli în meciurile lui Dinamo. Nici nu ştiu dacă am câştigat vreodată cu el la centru. Orice echipă vine în Gruia pleacă de la 0-1, se ştie! Dacă Dan Petrescu se teme de arbitraj...

Dominarea pe care a avut-o Dinamo în repriza secundă n-am avut-o la niciun meci. Trebuie să fim mai concentraţi. E păcat ca victoria într-un astfel de meci, între două echipe care se luptă pentru campionat, să vină printr-un astfel de gol. Contează orice punct. Vrem continuitate, victoria e victorie, aduce moral bun. Am făcut un joc bun, am ajuns la poartă chiar dacă s-au apărat, practic, cu toată echipa. De Dinamo-s mulţumit, îmi pare rău că am pierdut printr-o greşeală. Tuşierul a confrimat că nu el a dat penalty. Nu ştiu cum ar fi putut să vadă George acel penalty"
, a spus "Briliantul", la Digi Sport.

Nedelcearu se jură că nu a pus mâna pe minge

Protagonistul fazei care a declanşat un adevărat scandal, Ionuţ Nedelcearu a avut şi el un discurs destul de dur: "M-am jurat în faţa lui şi mă pot jura oricând, nu înţeleg de ce a dictat penalty, putea aştepta decizia tuşiereului, nu putea să vadă aşa bine din spate. De câte ori l-am avut la centru, niciodată nu am reuşit să câştigăm şi mereu ne-a dezavantajat, acum sper ca cei de la Ligă să ne înţeleagă.

Cred că am avut ocazii clare de a marca şi ar fi trebuit să marcăm, dar nu mai contează. Ei au urmărit să se închidă bine şi le-a ieşit. Am fost mai buni decât ei şi meritam victoria",
a comentat tânărul fundaş central dinamovist.