Ai o problemă de ordin tehnic?
Scrie-ne la

Ai o propunere?
Scrie-ne la
Liga 1 | Danciulescu a plecat în toamnă, dupa Steaua - Dinamo, Alexe s-a "născut" la meciul retur
Trimite pe:
Twitter
Yahoo! Mess

Schimbarea la faţă! Alexe, discipolul lui 'Danciu'

Dinamo şi-a redescoperit numărul 10, la aproape şase luni după despărţirea de Ionel Dănciulescu şi tot în urma unui derby cu Steaua. "Născut şi crescut" în curtea clubului "roş-alb", Marius Alexe a fost cel mai bun om de pe teren în partida cu marea rivală şi, la doar 20 de ani, pare imposibil de scos din prima echipă.

Anunţat de Cristi Borcea drept o mare speranţă, atacantul a fost împrumutat la începutul sezonului la Astra Ploieşti şi a fost chemat înapoi la "matcă" chiar după partida tur cu trupa din Ghencea, imediat după ce "Danciu" semnase cu Hercules Alicante. Golurile înscrise de Alexe în etapa a 5-a în poarta Rapidului (Astra - Rapid 3-1) i-au convins atunci pe oficialii câinilor că e gata să facă pasul spre prima echipă. A primit numărul 10, lăsat vacant de Dănciulescu şi a promis că va încerca să fie un urmaş demn pentru acesta. Acum, după 2-0 cu Steaua, a dovedit că are de gând să se ţină de cuvânt.

"Sper să-i calc pe urme lui Dănciulescu, ar fi ceva extraordinar. Deşi Ionel este un jucător mare, a făcut multe lucruri pentru Dinamo, nu va fi uşor. El este un model de urmat pentru mine. Ar fi minunat să am aceleaşi performanţe ca el.

Cred că semăn un pic ca stil de joc cu el. Pot juca şi lateral, şi în centrul atacului, avem caracteristici asemănătoare. Ar fi extraordinar să ajung la nivelul lui, să fiu la fel de respectat",
spunea acesta când a aflat că va purta numărul 10.

Nimeni nu se aştepta ca vârful să reuşească să se impună în faţa mult mai consacraţilor Niculescu, Niculae, Zicu sau Andrei Cristea, însă curajul lui Dario Bonetti şi polivalenţa jucătorului au făcut ca acesta să prindă echipa aproape meci de meci.

Fie ca a jucat în atac sau în flancul stâng al lineie mediene, Marius nu a dezamăgit, iar la finalul sezonului de toamnă "omul venit să completeze lotul" avea deja cinci meciuri în cupele europene pentru Dinamo, din totalul de şase în care ar fi putut evolua.

Dorit de Arsenal şi Fiorentina

Venit încă de la vârsta de 10 ani la Dinamo, Alexe şi-a aşteptat răbdător locul în prima echipă, iar şansa i-a surâs în acest sezon. Puştiul de 19 ani a izbutit să aibă evoluţii constant bune în această stagiune, vârful de formă fiind atins în cel mai prielnic moment: derby-ul cu Steaua.

Antrenorul care l-a format şi căruia Alexe i-a dedicat reuşita din partida cu Steaua, Ianis Guda, a dezvăluit că mijlocaşul dinamovist deţinea calităţile necesare pentru a ajunge un fotbalist valoros încă din perioada junioratului.

"A făcut parte dintr- o grupă specială, a juniorilor născuţi în 1990, care a participat la multe turnee peste hotare şi care a învins formaţii ca Real Madrid, Galata sau Espanyol. A avut oferte de la echipe din străinătate, dar l-am sfătuit să rămână la Dinamo, pentru că era prea mic, avea 16 ani. Printre cluburile interesate de el s-au numărat Glasgow Rangers, Arsenal sau Fiorentina. Marius a fost un copil cuminte şi serios. Se trage dintr-o familie modestă, părinţii săi sunt oameni simpli, iar el nu a fost răsfăţat. A venit la 10 ani la Dinamo. Era un copil slab, longilin, cu un cap mare şi mă întrebam ce mă fac cu el. Dar a pus piciorul pe minge, a început să croşeteze adversarii şi mi-am dat seama că are stofă. L-am pregătit mult pentru viteză şi pentru tehnică. Visul oricărui antrenor e ca un fotbalist crescut de el să marcheze contra rivalilor", a declarat Guda pentru Libertatea.

A "simţit" golul din derby

Utilizat de Cornel Ţălnar în flancul stâng, Marius a fost principalul pericol pentru poarta lui Zapata. A exploatat excelent spaţiile create de Niculae şi Cristea şi în cele din urmă l-a învins pe columbian cu o lovitură de cap bine plasată. "După primele ocazii eram sigur că voi marca, dar mi-am spus că degeaba înscriu dacă nu câştigă echipa", a spus Alexe, care a dedicat reuşita tehnicianului care l-a pregătit de când s-a apucat de fotbal, până a făcut pasul spre seniori: "Victoria este pentru antrenorul care m-a ajutat de la 10 până la 20 de ani, domnul Guda".

4 goluri a înscris Alexe în acest sezon al Ligii I

5 meciuri a jucat atacantul în grupele Europa League

Fii primul care află ultimele ştiri din sport direct pe telefonul tău mobil! m.prosport.ro

Aboneaza-te la:
Email
RSS
Trimite pe:
Twitter
Yahoo! Mess
Comentarii / 10 comentarii
Comentează
  • gata ba cu atatea laude.i se urca si lu` asta la cap dupa aia

  • Foarte tare articolul, nu ma mira deloc, e exact in tonul celora cu care m'am obisnuit de cativa ani de cand citesc ProSport. Domnilor ziaristi, spuneti'mi va rog, cum puteti sa il comparati pe Alexe cu Danciulescu? Cum puteti sa il slaviti pe acest jucator, mediocru pentru mine, daca nu, chiar slab?
    Liviu Ganea e cu 10 clase peste Alexe, oricand. A dat si ciumpalacul asta un gol contra Stelei, ca vezi doamne, a ramas singur in fata portii, si a ajuns mare vedeta.
    Maine veti scrie ca Alexe e nou Ibrahimovic.
    Niste ziaristi de duzina.

  • Alexe e un Gay , doar face parte din cele 150 de cupluri din Groapa de gunoi.

    Cine Suntem ? Miau Miau Miau !!!!!


    Popa de la Caldarusani !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • asta cu popa de l caldarusani esti atat d complexat incat nu iti pui un nume si tu macar asa d complezenta..a si..steluta ta e varzasmile)

  • un blog cu si despre ciobann... un blog controversat cu filmulete si articole despre cacareaza imaprat ...
    un blog despre steaua , anti-ciobanisme ...
    un blog unde poti sa te joci luand ciobanul la bataie, alegandu-ti metoda preferata...

  • Cine Suntem ?
    Popa de la Caldarusani !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    , un Gay
    Miau Miau Miau !!!!! cine e caine alearga pisici? sau strig hai a.u. ca sa sara pe mine baietii?

  • Sper ca atacul lui Dinamo de sez. viitor sa fie: Andrei Cristea , Liviu Ganea si Alexe plus Georgian Paun rezerva.
    Referitor la oile de mai jos tur steaua - DINAMO 0-1; retur DINAMO - steaua 2-0 , v-am ciuruit ! 'behehe behehe' smile

  • Incredibil cat de ignorante sunt 0lLE astea de comenteaza pe articole despre Dinamo! Maturizati-va! Si sa revin la articol, Bravo Alexe ne-ai facut fericiti miercuri, tine-o tot asa!

  • @s,
    "miau miau miau ,mai vreau"facea mamica ta cand se spavaduia la preotul acela si spune-i ca nu-i frumos sa vorbeasca cu g.ura plina! smile

  • NU trebuie sa vinzi si nu trebuie sa investesti ! Vrei sa castigi niste bani stand in fata calculatorului doar 3 minute pe zi ? `Acum ai ocazia,te inscrii si primesti 1$ pt. fiecare click din sectiunea View Ads ;cand faci suma minima,dai request payout.
    Acceseaza linkul: http://www.grandptc.com/index.php?ref=alexandar

Comentează articolul

Redactorii Prosport.ro isi rezerva dreptul de a modera comentariile. Sustine-ti echipa si punctul de vedere, dar nu ca pe stadion. Si in limita a 1.000 de caractere.

Campurile marcate cu rosu nu sunt valide!

Comentariul a fost adaugat!

NOU! Ai un gravatar? Scrie în formular adresa de email asociată, şi comentariul tău va ieşi în evidenţă.
(adresa de email nu va fi făcută publică)
suporter al echipei:
Stiri comentate in ultimele 24H
608
153
151
112
77
BusinessMagazin.ro
Cele zece slujbe care nu vor dispărea niciodată - GALERIE FOTOCele zece slujbe care nu vor dispărea niciodată - GALERIE FOTO

Unele meserii vor dispărea în următorii zece ani, dar tehnologia pare să nu îi afecteze pe cei cu studii în...

Cele mai neobişnuite ceasuri din lume - GALERIE FOTO
52 de lucruri utile pe care trebuie neapărat să le ştii - GALERIE FOTO
CSID.ro
Ce să mănânci ca să scapi de durerile menstruale (21:00)Ce să mănânci ca să scapi de durerile menstruale (21:00)

Regimul alimentar trebuie să excludă carbohidraţii rafinaţi: zahăr alb sau brun, produsele de cofetărie şi...

Pentru 7 din 10 români sexul bun înseamnă sănătate (21:00)
Ai probleme cu inima? Înainte de medicamente, alege să-ţi schimbi...
Apropo.ro
Ce s-a ales de predicţiile din 1900 (Partea a II-a)Ce s-a ales de predicţiile din 1900 (Partea a II-a)

Iată continuarea predicţiilor prezentate ieri, scrise acum 100 de ani de un fost inginer al Căilor Ferate...

Se linge de jos în sus, până ajungi la Iisus! (Poze)
Cum să faci un avion propulsat de... muşte!
ProTVMagazin.ro
Pe plaja, vedetele arată şi mai sexy goale!Pe plaja, vedetele arată şi mai sexy goale!

Pe alte meleaguri, vedetele stau în continuare dezbrăcate la soare. Una dintre ele este fiica Ornellei Mutti,...

Filmuleţ XXX Silvina Luna: “N-am avut orgasm când am făcut sex în...
Cele mai scandaloase poze “scurse” ale unui supermodel
Sexgen.ro
Ai da bani să faci sex cu o prostituată grasă?Ai da bani să faci sex cu o prostituată grasă?

Seara începuse promiţător. Băutură era destulă. Voia bună a descălecat la întâlnirea cu tineretul. La...

Cum comunică femeile, cum comunică bărbaţii – partea I
Imbunatateste-ti abilitatile de a face cunnilingus! – partea 1
Showbiz.ro
Pentru un weekend sănătos!Pentru un weekend sănătos!

Cea mai aşteptată zi a săptămânii a sosit. Hai să ne bucurăm de un sfârşit de săptămână de vis!

Are 29 de ani şi este virgină!
Pe timp de ploaie!
Descopera.ro

				
				Ce fel de femei preferă bărbaţii?				
			Ce fel de femei preferă bărbaţii?

Când vine vorba de găsirea unor partenere, bărbaţii nu apreciază neapărat farmecul...

Misterul materialului organic de pe meteoriţii marţieni a...
Secretele fierbinţi ale apariţiei vieţii pe Terra
Tare.ro

				
				Clienta fara chiloti pe ea (01:00)				
			Clienta fara chiloti pe ea (01:00)

 O surpriza "placuta" pentru baiatul care livreaza pizza

Esti un tip al naibii de norocos (02:37)
Daca a vrut sa testeze portbagaju, a ajuns sa testeze si...
Travel.Descopera.ro
O oră pe TamisaO oră pe Tamisa

Între Big Ben şi Turnul Londrei, Tamisa taie malurile într-un unghi larg, cotind dreapta chiar...

Lungul drum spre Lhasa. Ultimul episod: mititel, înfăşăţel
Stuttgart – domeniul Mercedes
OneMagazine.ro


Topul celor mai "hot" femei din lume
Topul celor mai "hot" femei din lume

Fotomodelul Bar Rafaeli, fosta iubită a actorului american Leonardo DiCaprio, ocupă prima poziţie în topul...

Topul celor mai elegante decenii
Valul feminin din cinematografie