"Gol Marica", episodul 1. Atacantul a adus a doua victorie a echipei lui Reghecampf în Antalya. Steaua - Sturm Graz 1-0. Hamroun a ratat un penalty

29 ian 2016 25275 afişări Comentează şi tu Liga 1
"Gol Marica", episodul 1. Atacantul a adus a doua victorie a echipei lui Reghecampf în Antalya. Steaua - Sturm Graz 1-0. Hamroun a ratat un penalty 4 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/15008344/2/b1.jpg
  • Steaua a câştigat al doilea meci al cantonamentului din Antalya, 1-0 cu Sturm Graz, după golul marcat de Ciprian Marica în minutul 61.

După o evoluţie convingătoare cu Ujpest Budapesta, Laurenţiu Reghecampf a fost nevoit să schimbe formula de start pentru meciul cu locul patru din Austria. Nicuşor Stanciu şi Adi Popa nu au putut evolua din cauza unor probleme medicale, astfel că Rareş Enceanu şi Cătălin Carp şi-au găsit locul în primul 11, în timp ce Marica a început partida ca titular, înlocuindu-l pe Bawab, vârful folosit în meciul cu maghiarii.

Fără să impresioneze, Steaua şi-a creat primele ocazii, iar întreg jocul ofensiv a gravitat în jurul lui Jugurtha Hamroun, mijlocaşul aflat într-o formă senzaţională. După o primă ocazie ratată în minutul 4, Hamroun a pasat excelent pentru Marica, în minutul 16, vârful de 30 de ani şi-a folosit experienţa căpătată în anii în care a îmbrăcat tricoul lui Schalke şi Stuttgart şi a obţinut un penalty, pe care, însă, mijlocaşul algerian l-a irosit, şutând peste poartă. Până la pauză, Steaua nu a avut probleme pe fază defensivă, iar acelaşi Hamroun a ratat din poziţie foarte bună, în minutul 40, după o centrare excelentă a lui Cornel Râpă.

Primul gol al lui Marica şi plusul adus de Chitoşcă

După 45 de minute şterse, Enceanu a mai fost lăsat pe teren încă un sfert de oră, dar, cum nu a făcut nimic special, a fost înlocuit cu Sebastian Chitoşcă, iar mijlocaşul adus de la Ceahlăul a adus un plus evident în atacul Stelei. La câteva secunde după ce a intrat pe teren, a pasat excelent pe culoar, Marica a şutat din prima, iar portarul advers a scăpat mingea în poartă, ajutându-l pe atacant să înscrie primul gol de la venirea la Steaua. În restul meciului, Cojocaru a intervenit decisiv în poziţie de 1 vs. 1 cu un atacant advers, după o gafă mare a lui Papp, Momcilovic a ratat o ocazie importantă, din centrarea lui Bawab, iar iordanianul adus de la Craiova şi-a adus contribuţia pe plan defensiv în minutul 72, când a scos de pe linia porţii o lovitură de cap periculoasă a unui adversar.

După 1-0 cu Sturm Graz, Steaua se alege cu a doua victorie în două meciuri în stagiul de pregătire din Turcia, dar şi cu semne de întrebare privind împrumutul lui Chitoşcă la Voluntari.

Echipa de start:

• Niţă (Cojocaru 46) - Râpă, Papp, Varela (Bawab 46), Toşca (Momcilovic 46) - Muniru, Pintilii (Tudorie 75), Carp - Enceanu (Chitoşcă 60), Marica (Ştefănescu 75), Hamroun

FINAL: Steaua obţine a doua victorie consecutivă, scor 1-0, după o evoluţie convingătoare.

Minutul 87: Momcilovic îi întoarce serviciul lui Bawab, centrează foarte bine în faţa porţii, dar iordanianul ratează întâlnirea, apoi arbitrul asistent semnalizează ofsaid. Corect, de această dată.

Minutul 77: Are şi Momcilovic o ocazie, dar trimite slab, din faţa porţii, după o centrare foarte bună din corner a lui Bawab.

Minutul 75: Reghecampf face şi ultimele două schimbări. Intră Tudorie şi Ştefănescu, ies Pintilii şi Marica.

Minutul 72: Dacă în atac nu reuşeşte prea multe, Bawab dă o mână de ajutor în defensivă şi respinge de pe linia porţii o lovitură de cap periculoasă a unui adversar.

Minutul 70: Steaua e în continuare la conducerea jocului, chiar dacă are un avantaj de un gol pe tabela de marcaj. Bawab a avut şi el şansa de a marca, din lovitură liberă, dar şutul său a trecut peste poarta austriecilor.

Minutul 61: GOL STEAUA! Marica primeşte o minge foarte bună de la Chitoşcă, în careul de 16 metri, şutează din întoarcere, cu dreptul la colţul lung, iar portarul advers îşi introduce practic mingea în propria poartă. Primul gol în tricoul Stelei, aşadar, pentru fostul atacant de la Schalke şi Stuttgart.

Minutul 60: După o oră de joc în care nu a reuşit absolut nimic, Rareş Enceanu e locuit cu Sebastian Chitoşcă.

Minutul 55: E deja comic ce se întâmplă în Turcia. Mai jos, aveţi un exemplu despre cum se semnalizează o poziţie de ofsaid în Turcia. Dacă aveţi răbdare, vă invităm să recitiţi un material despre obiceiurile arbitrilor la un alt meci al Stelei, tot cu Sturm Graz.

Minutul 47: Papp face o eroare mare, pasează pentru un adversar, dar Cojocaru are prezenţa de spirit necesară pentru a ieşi la timp din poartă şi a-l bloca pe atacantul austriac.

Minutul 46: A început repriza a doua. Cojocaru a intrat în locul lui Niţă, Toşca a fost schimbat cu Momcilovic, iar Bawab l-a schimbat pe Varela. Carp a trecut fundaş central, iar Reghecampf mizează în partea a doua a meciului pe un sistem cu doi atacanţi, Marica şi Bawab.

PAUZĂ: Se termină primele 45 de minute, unele în care improvizaţiile lui Reghecampf au avut efect negativ asupra echipei. E normal, e meci amical, iar anotrenorul Stelei are tot dreptul să încerce să le ofere şanse jucătorilor care au evoluat mai puţin. Carp şi Enceanu au dezamăgit, la fel şi Muniru. Aşteptăm repriza a doua, una în care vor intra şi fotbaliştii aflaţi pe bancă în prima parte a meciului.

Minutul 41: Acelaşi Hamroun are cea mai mare ocazie a reprizei. Râpă centrează excelent de pe partea dreaptă, algerianul se demarcă foarte bine în centrul careului advers, dar lovitura sa de cap trece puţin peste poarta austriecilor. Nu avem cum să nu-l remarcăm pe Hamroun, care e de departe cel mai bun om al Stelei în această iarnă.

Minutul 34: E clar, arbitrii nu sunt din filmul care trebuie. După ce au întârziat 25 de minute şi nu au dat un penalty clar pentru austrieci, s-au făcut din nou de râs la o fază la care asistentul de pe atacul Stelei a arătat ofsaid, deşi mingea ajunsă la Hamroun venea de la un adversar.

Minutul 30: Sturm Graz are prima ocazie a partidei, iar Steaua e ieratată de arbitrul de centru. După o aglomeraţie în careul lui Niţă şi câteva secunde în care niciun fotbalist austriac nu a reuşit să trimită spre poartă, Muniru are o intervenţie de K1, îşi loveşte violent un adversar, dar arbitrul nu dictează penalty pentru austrieci, aşa cum ar fi trebuit. Sturm Graz a echilibrat meciul, iar Steaua are, în continuare, probleme în ofensivă.

Minutul 25: Steaua e la conducerea meciului, dar nu reuşeşte să-şi creeze ocazii importante. Râpă şi Toşca urcă mult, incomparabil mai mult decât în meciul cu Ujpest, dar centrările lor nu-l prea găsesc pe Marica.

Minutul 16: Marica scoate inteligent un penalty, după o pasă superbă a lui Hamroun, dar mijlocaşul algerian ratează lovitura de la 11 metri. Şutează mult peste poartă, iar scorul rămâne 0-0. De apreciat, însă, felul în care cei doi au colaborat înainte ca Marica să-l păcălească pe goalkeeper-ul advers şi să obţină penalty-ul.

Minutul 14: Început mult mai slab în comparaţie cu cel din amicalul precedent, cu Ujpest. Steaua joacă un fel de 4-1-4-1, cu Pintilii aproape de fundaşii centrali şi cu Muniru şi Carp ceva mai avansaţi. Marica a primit foarte puţine mingi, iar Enceanu arată că nu degeaba a fost văzut tot timpul ca o rezervă.

Minutul 5: Steaua are prima ocazie a partidei. Hamroun bate bine o lovitură liberă din partea stângă, dar portarul advers respinge.

Minutul 1: A început meciul, iar Steaua a avut lovitura de începere.

19:20 După 20 de minute arbitrii meciului şi-au făcut apariţia la stadion, astfel că partida poate începe.

19:11 Meciul nu a început încă, deşi au trecut mai bine de 10 minute de la ora de start anunţată, iar motivul e unul incredibil. Brigada de arbitri nu a ajuns încă la stadion, astfel că fotbaliştii celor două echipe continuă să se încălzească în aşteptarea oficialilor meciului.

18:24 Graţie contului oficial de Facebook al Stelei avem echipa de start pentru meciul cu Sturm Graz. Una experimentală, cu trei mijlocaşi la închidere, în care îşi fac loc Enceanu şi Marica. Adi Popa şi Nicuşor Stanciu, marcatorii din partida cu Ujpest, nu se află în lot.

Menajat în meciul cu Ujpest Budapesta, câştigat de Steaua cu 2-0, atacantul Ciprian Marica ar putea reveni în lotul Stelei pentru a juca al doilea său meci în tricoul roş-albastru. Marica a debutat în prima partidă a iernii, cu Young Boys Berna, scor 2-2, când a evoluat 47 de minute pasând decisiv pentru a doua reuşită a campioanei.

Dacă totul decurge conform planului, Marica va evolua cel puţin 45 de minute în această seară, tehnicianul Laurenţiu Reghecampf afirmând după amicalul cu Ujpest că îl va folosi din ce în ce mai mult pe Marica în ultimele partide din cantonament.

În cantonamentul Stelei a ajuns în cursul nopţii şi mijlocaşul german Timo Gebhart, care urmează să semneze un contract până în vară cu echipa lui Gigi Becali. Pentru Gebhart, meciul cu Sturm Graz vine prea devreme, iar mijlocaşul ofensiv nu va fi utilizat.

Diseară nu vor fi pe teren nici ceilalţi jucători din lotul Stelei care revin după accidentări: Alexandru Chipciu, Lucian Filip, Alexandru Bourceanu şi Housseine Kharja.