Pandurii - Viitorul 1-1. Edi Iordănescu a ratat şansa de a trece pe primul loc. Echipa lui Hagi a dominat şi a avut şi un penalty neacordat

12 mar 2016 8997 afişări Comentează şi tu Liga 1

Pandurii au făcut doar egal cu Viitorul, scor 1-1 şi au ratat şansa să treacă pe primul loc în Liga 1. Meciul a fost dominat de echipa lui Gică Hagi, care a avut şi un penalty neacordat.

Cu doar o victorie în cele cinci meciuri jucate în acest an, Gică Hagi avea ca adversar în această etapă una dintre cele mai în formă echipe. Jucătorii Viitorului au intrat însă decişi şi prima repriză le-a aparţinut. Viitorul n-a reuşit însă să deranjeze tabela în prima repriză, spre nemulţumirea lui Gică Hagi.

Începutul reprizei secunde a aparţinut gorjenilor. În primele 10 minute, jucătorii lui Edi Iordănescu şi-au dominat adversarul şi au reuşit să înscrie, prin Nicoară, în minutul 46. După 10 minute, s-au stins însă. Totul a culminat cu accidentarea lui Săpunaru, în minutul 60. Din acel moment, Viitorul a dominat clar.

Echipa lui Gică Hagi a avut un penalty neacordat, dar până la urmă a reuşit să egaleze prin Rusu, în minutul 72. Viitorul putea face 2-0, dar şutul lui Filip a lovit vara.

• PANDURII: Stanca - Unguruşan, Vasco, Săpunaru, Grecu - Ropotan, Mrzljak - Ciucur, Nistor, Nicoară - Hora
  • VIITORUL: Pecanha - Benzar, Goulon, Boli, Ganea - De Lucas, Filip, Marin - Nicoliţă, Tănase, Ianis Hagi

Viitorul va încerca să obţină la Târgu Jiu prima victorie din play-off. Echipa lui Gică Hagi are un început slab de an, cu doar un singur succes în 2016, contra Petrolului. În cazul unei victorii, Pandurii ar trece pe primul loc, cel puţin până la meciul Steaua - Astra.

Pandurii au şanse reale la titlu în acest sezon, însă gorjenii sunt chinuiţi de alte probleme. Complexul Energetic Oltenia, principalalul sponsor al echipei, a anunţat că-şi retrage sprijinul de două milioane de euro pe sezon. Este o veste care a produs îngrijorare în vestiarul lui Edi Iordănescu. Antrenorul Pandurilor este acum pus în situaţia de a motiva un lot de jucători neplătiţi şi care nu ştiu când îşi vor primi banii.

Probleme sunt şi la Viitorul, dar nu de natură financiară. Iarna pare să-i fi dat peste cap pe jucătorii lui Gică Hagi, care au reuşit o primă parte de sezon peste aşteptări. Viitorul are o singură victorie în 2016, 2-1 cu Petrolul şi niciuna în play-off. Dacă la finalul anului trecut Hagi anunţa că se gândeşte la titlu, acum este mult mai realist.

Echipele probabile:

• PANDURII: Stanca - Unguruşan, Vasco Fernandes, Săpunaru, Grecu - Mrzljak, Ropotan - Răduţ, Nistor, Nicoară - Hora
  • VIITORUL: Pecanha - Nicoliţă, Goulon, Boli, Ganea - R. Marin, Nedelcu, de Lucas - A. Chiţu, I. Hagi, Fl. Tănase