Păcurar: "L-am refuzat pe Piţurcă pentru 'U'"
Păcurar povesteşte cum a decurs scurta sa experienţă la Steaua, echipă căreia îi dă prima şansă la titlu, chiar dacă spune că nu-l mai interesează ce se întâmplă în Ghencea. Mijlocaşul e fericit că a revenit la "U" Cluj, pentru care a declinat oferta Craiovei.
După şase ani, Alexandru Păcurar va juca din nou în tricoul "şepcilor roşii", la echipa la care a crescut. Spune că nu vede transferul de la Steaua ca pe un regres în carieră, dar că cele întâmplate acolo i-au lăsat un gust amar.
"Simt o bucurie în suflet că m-am întors acasă. Sunt părţi bune şi mai puţin bune, dar nu e un pas înapoi. Nu i-am cerut explicaţii lui Ilie Dumitrescu şi nici el nu a vorbit cu mine. Steaua e un capitol încheiat! Nu mă mai interesează Steaua", afirmă Păcurar, care şi-a dat seama că va părăsi Ghencea imediat după plecarea lui Piţurcă. "Am simţit că noi, cei aduşi de Piţurcă, nu prea mai suntem doriţi. Nu sunt genul de jucător care să stea la o echipă doar ca să-şi ia salariul", spune Alex.
Piţurcă l-a vrut pe mijlocaş la Craiova, la fel şi pe Dorel
Stoica sau Stanca, dar Păcurar nu a acceptat şi spune că a ales cu
inima. "Piţurcă m-a chemat acolo şi mi-a fost greu să-l refuz.
Venise însă propunerea de la «U» Cluj şi n-am stat deloc pe
gânduri", mărturiseşte noul decar al "şepcilor roşii".
"La Steaua e presiune"
Jucătorul plecat în 2004 de la "U" Cluj îşi avertizează succesorii din Ghencea veniţi de la Urziceni că îi aşteaptă un alt nivel. "Urziceniul este totuşi o echipă mică. Nu e aşa presiune cum e la Steaua. Nu le va fi uşor", crede Alex Păcurar, care este de părere că echipa lui Ilie Dumitrescu ar putea suferi din cauza lipsei de omogenitate. "Nu are cum să nu te afecteze, când în trei luni vin şi pleacă atât de mulţi jucători. Depinde mult de caracterul lor şi de cum se vor adapta", spune fotbalistul, care nu-i poartă pică lui Ilie Dumitrescu. "Fiecare persoană are felul ei de a fi. Unii îl percep ca fiind arogant, alţii nu. Eu pot să spun doar că îi doresc succes cum mi-a urat şi el mie", a încheiat Păcurar.
"În funcţie de situaţia din clasament de la finalul turului şi de jucătorii pe care îi putem aduce, am putea trage la cupele europene", Paul Cazan, director sportiv U Cluj.
"Sunt foarte mulţumit că a venit un jucător valoros, un mijlocaş care ne va ajuta mult. Îi mulţumesc că a acceptat", Marian Pană, manager general U Cluj
"Îi aştept pe Florescu şi pe Cociş"
Proaspătul mijlocaş al Universităţii e convins că exemplul său va fi urmat şi de foştii săi colegi de generaţie şi că internaţionalii George Florescu şi Răzvan Cociş vor reveni şi ei la Cluj. "Îmi doresc să joc din nou cu ei. Am vorbit cu amândoi şi cred că, la un moment dat, se vor întoarce şi ei acasă. Ar fi chiar frumos", a spus Păcurar, care a dezvăluit şi un secret din tactica lui Răzvan Lucescu pentru meciul cu Albania. "Din câte mi-a spus, Florescu ar putea să nu înceapă titular. Eu mă bucur şi sunt mândru că au ajuns la naţională", a afirmat jucătorul care a mai evoluat pentru Dinamo, Gloria şi Pandurii.
Îl vor şi pe Pădureţu
Alex Păcurar nu este ultimul transfer gândit de Universitatea. Pe lângă Adrian Piţ, aşteptat zilele acestea la antrenament, clujenii se pregătesc să-l transfere şi pe Romeo Pădureţu (foto) de la Unirea Urziceni. "E greu de spus cât de aproape e de noi. Dacă el doreşte să vină, îl vom transfera", a spus directorul sportiv, Paul Cazan.

"L-am refuzat pe Piţurcă pentru U""



















bai reprezinta si u si cfr numai ca nu va convine ca o sa avem 2 echipe care se vor bate la titlu haide u si cfr restu nu conteaza
Numai U!
...cfr e echipa de franari,scuipati peste tot in tara,inclusiv in Cluj.