Oltenii au defilat în faţa unei echipe care a jucat o repriză întreagă în 9 oameni: CS U Craiova - FC Voluntari 3-0!

6 mar 2016 9719 afişări Comentează şi tu Liga 1

Start nebun de play-out în Bănie, Craiova şi Voluntariul nu s-au tatonat şi au trecut direct la ocazii. Măzărache le-a irosit pe primele două în debut, speriindu-se de Balauru. Atacantul a greşit reluarea cu capul la centrarea lui Ivan şi a nimerit portarul advers la o lansare perfectă pentru deschiderea scorului. Ilfovenii au ripostat temeinic, cu o bară de la 25 de metri a lui Alcenat, haitianul jucând mijlocaş la debutul pentru Voluntari. N-a fost timp de respiro şi Ivan a străpuns defensiva adversă pe centru, dar n-a prins poarta de la marginea careului mare. Straton a intrat şi el în joc, respingând de sub bară diagonala periculoasă a lui Kone. Seria ratărilor a încheiat-o Ivan, cu o execuţie care-i mai aşează o bilă albă pentru Euro 2016: preluare, răsucire şi şut de la 20 de metri în dreapta lui Balauru.

Cea mai spectaculoasă repriză a Craiovei de la meciul cu Dinamo s-a încheiat cu bara lui Nuno Rocha, într-un moment în care Voluntariul avea dublă inferioritate. Filipov a primit roşu direct după o intrare cu talpa ridicată la Vătăjelu, iar Alcenat a recepţionat al doilea galben după ce l-a îmbrăţişat pe Ivan, care se lansase într-o cursă teribilă către poarta lui Balauru.

Aşa cum era firesc, repriza secundă s-a jucat doar în jumătatea Voluntariului. Ivan şi-a continuat show-ul şi după pauză, speculând serviciul ideal al lui Măzărache pe 6 metri pentru 2-0. Craiova a continuat să preseze, dar Măzărache a ratat mingea centrată prin faţa porţii goale. Ivan şi-a trecut în cont şi un assist, deviind spectaculos peste linia defensivă a oaspeţilor pentru reluarea directă, cu stângul, a lui Nuno Rocha, care a făcut 3-0. Cu liniştea asigurată, oltenii au forţat debutul altor doi jucători din generaţia lui Ivan, Robert Petre şi Cosmin Ciocoteală primind cadou, la 18 ani, primele minute pentru prima echipă a Craiovei.

Min. 90+3 Final de meci! CS U Craiova câştigă la scor de neprezentare în faţa unei formaţii care a jucat repriza a doua în nouă oameni.

Min. 84 Ciocoteală intră în locul lui Ivan.

Min. 80 Novac intră în locul lui Kone

Min. 74 ii Kay este avertizat.

Min. 70 Robert Petre debutează în Liga 1! L-a înlocuit pe Bancu.

Min. 68 GOL Craiova! Nuno Rocha majorează diferenţa şi ajunge la cota 6 în acest sezon.

Min. 65 Herghelegiu intră în locul lui Măzărache.

Min. 59 Măzărache îşi trece în cont a treia mare ratare din acest meci.

Min. 58 Enceanu intră în locul lui Iorga.

Min. 58 ii Dumitraş este avertizat.

Min. 53 ii Bancu primeşte un cartonaş galben.

Min. 51 Chitoşcă intră în locul lui Voduţ.

Min. 50 GOL Craiova! Ivan reuşeşte dubla!

Min. 46 A început repriza a doua!

Min. 45+1 Final de repriză!

Min. 45+1 Nuno Rocha trimite în bară!

Min. 44 ii Alcenat primeşte al doilea cartonaş galben şi este eliminat.

Min. 37 ii Filipov este eliminat direct pentru o intrare la Vătăjelu.

Min. 36 ii Ivan este şi el avertizat.

Min. 34 ii Alcenat este avertizat.

Min. 29 GOL Craiova! Andrei Ivan trage puternic din 25 de metri şi deschide scorul cu un şut pe colţul scurt.

Min. 20 Straton intervine salvator la şut plasat sub bară al lui Kone.

Min. 9 Voluntari răspunde printr-un şut al lui Alcenat care loveşte transversala.

Min. 8 Ivan trage pe lângă poartă de la 25 de metri.

Min. 7 Măzărache este lăsat singur de Novakovic cu Balauru, dar jucătorul Craiovei ratează incredibil.

Min. 1 A început meciul! Măzărache reia slab, cu capul, din 11 metri-central, centrarea lui Ivan. Ocazie încă din primele secunde ale partidei.

Echipele de start:

• CS U Craiova: Straton - Dumitraş, Acka, Da Graca, Vătăjelu - Zlatinski, Madson, Bancu - Ivan, Nuno Rocha, Măzărache
  • Rezerve: Popescu, Achim, Izvoranu, Herghelegiu, Petre, Popov

• FC Voluntari: Balauru - Filipov, Novakovic, Ţîru, Barna - Moke Abro - Alcenat, Kone, Rus, Iorga - Voduţ
  • Rezerve: Calancea, Enceanu, Mitache, Maftei, Chitoşcă, Novac

CS U Craiova şi FC Voluntari deschid ziua de fotbal în Liga 1. Dacă Dinamo şi Steaua luptă pentru supremaţie în play-off (ora 20:30), Craiova şi Voluntari se duelează în play-out în încercarea a aduna cât mai multe puncte şi de scăpa de grijile retrogradării.

Sub comanda lui Ganea, Voluntari nu a pierdut niciun meci, ilfovenii reuşind trei victorii în ultimele runde ale sezonului regulat. De partea cealaltă, Craiova nu traversează o perioadă prea bună, oltenii izbutind să câştige un singur meci din ultimele cinci partide.

În sezonul regulat, cele două formaţii şi-au împărţit punctele. Craiova a câştigat cu 2-1 în "Ştefan cel Mare", iar Voluntari s-a impus cu acelaşi scor în Bănie.