LIVE TEXT | Sepsi – Dinamo 0-3. Nemec, Nedelcearu și Salomao au marcat golurile unei victorii lejere. „Câinii” lui Miriuță, aproape de play-off

Redactor:
Dan Mirea
LIVE TEXT | Sepsi - Dinamo 0-3. Nemec, Nedelcearu și Salomao au marcat golurile unei victorii lejere.

Sepsi – Dinamo 0-3 (Nemec 8, Nedelcearu 32, Salomao 79)

Sepsi : Fejer – M. Burlacu, Ursu, C. Dima, Dumbravă – Petrovikj, Thiaw – Huiban (Astafei 56), Cl. Herea (Nikolic 43), P. Petre (C. Grecu 68) – Hadnagy (cpt)
Rezerve: Niczuly – Nikolic, R. Damian, Mitra, Astafei, Veress, Grecu.

Dinamo: Penedo – Romera (Corbu 82), Nedelcearu, Katsikas, M. Oliva (Dudea 46) – P. Anton (cpt), St. Filip – Hanca, Rivaldinho (Bokila 74), Salomao – Nemec
Rezerve: Brănescu – Corbu, Maric, Dudea, Nascimento, Bokila, Moldoveanu

22:39: Final de meci! Dinamo bate cu 3-0 la Brașov și se apropie la doar un punct de ultimul loc de play-off, ocupat de Astra.

Minutul 79: GOL DINAMO! Hanca centrează, Salomao preia și șutează, execuția e deviată și Fejer nu mai are replică!

Minutul 68: Patrick Petre e schimbat de Ionuț Neagoe, după o evoluție decentă. Intră Grecu, un alt fost dinamovist.

Minutul 52: Hadnagy scapă printre fundașii centrali ai lui Dinamo, dar Romera apare din spate și intervine în ultimul moment.

Minutul 46: A început repriza a doua, iar Miriuță s-a săturat de gafele argentinianului Oliva și l-a înlocuit cu Alin Dudea.

21:35 Pauză la Brașov, după 45 de minute în care atacul lui Dinamo a funcționat, dar apărarea a lăsat mult de dorit.

Minutul 43: Gata cu răbdarea lui Neagoe. Cu două minute înaintea pauzei, olteanul de pe banca lui Sepsi îl schimbă pe Claudiu Herea cu Stefan Nikolic, nemulțumit de evoluția fratelui lui Ovidiu Herea.

Minutul 38: Ocazie pentru Patrick Petre! Oliva și Katsikas greșesc în propriul careu, fiul lui Florentin Petre e atent și ajunge în poziție bună, dar șutul său se duce o palmă pe lângă bara din dreapta.

Minutul 35: Claudiu Herea scapă singur cu Penedo, încearcă să-l dribleze pe portarul lui Dinamo, dar panamezul e atent, se întinde și scoate mingea din picioarele mijlocașului gazdelor.

Minutul 31: GOL DINAMO! După intervenția lui Fejer, Dinamo a mai avut un corner, portarul gazdelor a respins din nou peste poartă și așa a ieșit a doua reușită, Hanca a bătut de pe partea stângă, Nedelcearu a apărut bine la câțiva metri, a fost lovit de respingerea lui Dima și mingea a intrat în poartă. 2-0 pentru echipa lui Miiruță, un scor perfect meritat.

Minutul 29: Salomao, ca Budescu. Mijlocașul spaniol bate direct pe poartă o lovitură de colț din partea dreaptă, dar Fejer face un efort considerabil și respinge la timp, cu prețul unei accidentări ușoare.

Minutul 23: Prima ocazie a lui Sepsi! Patrick Petre centrează pefect din dreapta, Thiau vine nemarcat și reia cu capul din  poziție foarte bună, dar Penedo are noroc și execuția mijlocașului se duce pe lângă poartă.

Minutul 8: GOOOL DINAMO! Hadnagy are o mare ocazie, apoi dinamoviștii pleacă pe contraatac și reușesc o acțiune superbă. Degajează Romera, preia Rivaldinho, care-l găsește apoi pe Hanca, mingea pleacă spre Nemec, care țâșnește pe un culoar liber și înscrie din postură de 1 vs. 1 cu Fejer!

Minutul 2: Herea greșește la mijlocul terenului, Filip recuperează imediat, nu stă mult pe gânduri și șutează de la distanță, dar execuția sa, cu stângul, trece puțin pe lângă poarta lui Fejer.

20:45 A început meciul de la Brașov. Arbitru e Marcel Bârsan, iar spectatorii nu s-au înghesuit să-i vadă la lucru pe Nemec și Hanca.

19:49 Avem cele două echipe de start. Miriuță l-a trimis din nou pe Steliano Filip la mijlocul terenului și mizează pe cei mai buni oameni ofensivi pe care-i are la dispoziție. De partea cealaltă, Neagoe începe cu Patrick Petre titular.

Sepsi și Dinamo închid etapa cu numărul 20 din Liga 1 pe stadionul din Brașov, iar presiunea e de ambele părți. Cu un nou antrenor, Eugen Neagoe, Sepsi înearcă să se îndepărteze de zona periculoasă din clasament, fiind pe locul 12, cu 12 puncte, la 10 puncte în spatele lui FC Voluntari. Deși au avut un start bun de sezon, gazdele din această seară au pierdut ritmul pe parcurs, iar cel sacrificat a fost fostul antrenor, Valentin Suciu.

De cealaltă parte, situația e mult mai tensionată. Dinamo riscă să piardă play-off, iar orice pas greșit până pe 19 decembrie îi poate fi fatal lui Vasile Miriuță. Dacă va duce echipa în play-off, antrenorul își va păstra postul pe banca tehnică.

Casa Regală a făcut anunțul. În ce stare se află Kate Middleton, de fapt
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Cea mai frumoasă femeie din România i s-a destăinuit Anamariei Prodan! Cum a reacționat când și-a prins soțul înșelând-o