Pandurii - CS U Craiova 1-1. Universitatea e matematic în afara playoff-ului

Marcator: Wellington 87/ Măzărache 9

Echipe de start:

• Pandurii: Stanca - Ciucur, Săpunaru, Vasiljevic, Acsinte - Ropotan, Răuţă (Nicoară 71) - Antal (Wellington 60) , Nistor, Răduţ - Hora (Grecu 85)
  • CSU Craiova: Straton - Dumitraş, Acka, Iliev, Vătăjelu - Ivan (Izvoranu 90), Mateiu, Zlatinski, Băluţă (Herghelegiu 63) - Nuno Rocha, Măzărache

19:53 La ce se gândeşte Mogoşanu? Momente greu de explicat la Severin, acolo unde antrenorul Craiovei scoate un atacant şi bagă un fundaş în minutul 90, la 1-1, deşi victoria ar fi ţinut CSU în lupta pentru playoff. În fine, meciul se termină egal, oarecum meritat, pe fondul insistenţei Pandurilor din partea a doua a meciului.

19:45 GOOOOL Pandurii! Wellington apare excelent la finalizare în minutul 87 şi trimite fără speranţe pentru Straton după o centrare excelentă în faţa porţii trimisă de Grecu.

19:43 Hora ratează probabil cea mai mare şansă din această repriză pentru Pandurii şi este imediat schimbat cu Grecu. Evoluţie modestă pentru gogheterul campionatului, însă una motivată probabil de problemele de sănătate pe care le-a avut după meciul de la Tg. Mureş.

19.30 Wellington reclamă zgomotos neacordarea unui penalty, dar sfârşeşte prin a primi cartonaş galben. Nicoară intră în locul lui Răuţă.

19:10 Meciul este foarte, foarte slab în primele minute din repriza secundă. Jucătorii gazdelor se agită în preajma careului, însă Antal nu este deloc inspirat în această seară, iar Răduţ se pierde în driblinguri inutile. Craiova aşteaptă şi încearcă pe contraatac, se bazează pe viteza lui Măzărache, însă gorjenii sunt exacţi în defensivă.

19:04 A început partea a doua a jocului de la Severin.

18:49 Pauză! După ce a marcat golul, CSU Craiova şi-a dozat bine efortul şi s-a concentrat pe a-i ţine pe gorjeni departe de poarta lui Straton. Pandurii a avut iniţiativa în cea mai mare parte a reprizei, însă fără claritate la finalizare, acolo unde Hora este complet ieşit din meci.

18:40 Mihai Răduţ, glezna fină a Pandurilor, a rămas dator vândut către suporterii gorjenilor până acum. Fostul mijlocaş al Stelei pare că joacă singur, alege mereu cea mai complicată soluţie şi îşi frustrează colegii.

18:38 Dacă fotbalul a dispărut de câteva minute de pe terenul de la Severin, măcar ştim că avem parte de spectacol pe cer. Un operator Digi a avut inspiraţia de a surprinde următorul cadru:

18:20 Pandurii dă semne de revenire şi ratează o şansă de a egala. Gorjenii presează poarta lui Straton, iar Mihai Răduţ şi Liviu Antal au ratat două ocazii în ultimele minute.

18:11 GOOOOL Craiova! Măzărache deschide scorul rapid, în minutul 9, după o greşeală a lui Florin Acsinte. Nuno Rocha interceptează, pasează în adâncime, iar Măzărache e rapid şi îl învinge pe Stanca.

18:09 Un început domol de partidă după ce Adrian Ropotan i-a dat emoţii lui Straton cu un şut frumos în primele minute. Cele două echipe nu riscă nimic, mingea este plimbată între compartimente şi este aşteptată greşeala adversarului.

18:03 Pe un stadion destul de puţin populat la Severin, Pandurii vrea să câştige un meci contra lui CSU Craiova, echipă care mai are încă şanse matematice de a merge in playoff.

17:45 Buna ziua! Vom comenta împreuna unul dintre meciurile importante ale acestei etape, jocul dintre Pandurii şi CSU Craiova. Vestea importantă este dată acum de revenirea lui Ioan Hora în primul ”11” al echipei lui Edi Iordănescu după accidentarea din meciul cu ASA Tg. Mure, una care părea foarte serioasă.

Pandurii - CS U Craiova, ora 18:00, este penultima partidă a etapei a 25-a în Liga 1. Gruparea gorjeană ocupă locul 5 în clasament, la egalitate de puncte cu Steaua, însă se confruntă cu serioase probleme administrative. Complexul Energetic Oltenia, care oferea echipei aproximativ 2 milioane de euro pe sezon, nu mai poate contribui la finanţarea echipei, iar situaţia clubului este critică.

De partea cealaltă, CS U Craiova se află pe locul 8, cu 30 de puncte, la şase lungimi în spatele lui CSMS Iaşi, ultima echipă ce prinde play-off-ul în acest moment.

În tur, Craiova şi Pandurii au remizat, scor 0-0.