Giuleștenii speră în continuare. Rapid – Concordia 1-0. Chiajna arată rău fără Șumudică. Pandurii – U Cluj 0-1. Viveiros a adus victoria oaspeților

Giuleștenii speră în continuare. Rapid - Concordia 1-0. Chiajna arată rău fără Șumudică. Pandurii - U Cluj 0-1. Viveiros a adus victoria oaspeților
  • Pandurii – U Cluj 0-1 (Viveiros 70)
  • Rapid – Chiajna 1-0 (Gecov 30)

22:24 Fluier final, Bergodi obține prima victorie de la revenirea în România. Este o victorie foarte importantă pentru Rapid, care se află la 4 puncte de primul loc care asigură salvarea de la retrogradare. A fost un succes pentru care giuleștenii au muncit mult, imaginea cu Gecov – marcatorul golului – de la final fiind sugestivă. De partea cealaltă, Chiajna pare că s-a pripit când l-a dat afară pe Șumudică

22:17 Încă o ocazie periculoasă pentru Rapid. Oriol primește în dreapta, intră în careu, are trei variante în centru, dar preferă un dribling în plus. Daniel Pancu a avut o izbucnire nervoasă la adresa colegului său, deoarece s-a complicat

22:14 Fază extrem de periculoasă ratată de rapidiști. Daniel Niculae scapă din nou într-o poziție foarte bună, pe contraatac, pasează în gura porții pentru Oriol, dar Râmniceanu scoate din picioarele adversarului

22:12 Rapid recuperează în apărare și pleacă pe un contraatac tăios. Mingea ajunge la Daniel Niculae, care scapă singur spre poartă, publicul este în picioare. Tușierul semnalizează însă off-side la Daniel Niculae, dar reluările lasă loc de interpretări

22:03 Purece bate o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, trage însă slab, pe centru, iar Buchta este lipsit de orice emoție

21:52 Minutul 62. Rapid a făcut pasul înapoi și a cedat mingea Chiajnei, în speranța că va lovi pe contraatac. Este atitudinea potrivită? Ilfovenii sunt tot mai periculoși și au avut până acum mai multe ocazii de a înscrie. Una peste alta, arbitrul Alexandru Tudor a primit o minge în cap, la o tentativă a lui Florea de a trage la poartă. Șutul a fost însă un dezastru

21:45 Cea mai mare ocazie a Chiajnei. Purece a intrat bine în centru și a tras de la peste 20 de metri, Buchta a scos cu greu de lângă bară

21:41 Chiajna a început cu mai mult curaj această repriză. Ilfovenii au urcat în atac în primele 51 de minute de mai multe ori decât au făcut-o în prima repriză. Rapidul este însă periculoasă pe contraatac

21:36 Suporterii Rapidului sunt împărțiți, dar scopul este același

21:35 A început repriza a doua. N-a fost nicio schimbare la pauză. Rapid a dominat în prima repriză, a reușit să înscrie, iar Chiajna este nevoită să încerce să atace  mai des poarta adversă

21:18 Se termină prima parte, dar Maftei se enervează pe decizia luată de Alexandru Tudor, deoarece echipa sa urma să pornească un nou atac. Fundașul Chiajnei a șutat mingea spre arbitru și a văzut cartonașul galben. În altă ordine de idei, au fost primele 45 de minute reușite pentru Cristiano Bergodi, de la revenirea în România

21:10 Gecov a ajuns la golul 3 marcat pentru Rapid, iar colegul Adi Costeiu a observat o coincidență fericită pentru giuleșteni. Un lucru e clar: Chiajna este mult mai puțin periculoasă decât pe vremea lui Șumudică

21:02 Minutul 30. GOOOL RAPID!!! Gecov deschide scorul. A fost o centrare din lovitură liberă, Daniel Niculae joacă din nou rolul de pivot și scoate în fața careului, de această dată destinatar este Gecov, care marchează cu un șut din apropiere

20:59 O nouă situație foarte bună pentru Rapid. Centare în careu pentru Daniel Niculae, fostul atacant al lui Auxerre retrimite în fața porții pentru Ricardo Alves, care nu reușește însă să ajungă la mine

20:55 Minutul 22. Ștefan Grigorie s-a accidentat și Florin Lovin revine în Giulești după celebrul episod „Bricheta”. Cine ghicește cum au reacționat rapidiștii în momentul în care s-a realizat schimbarea?

20:52 Minutul 19. Momentul în care Chiajna ne arată că are și jucători pentru ofensivă. Purece trece de Săpunaru și centrează peroculos, Sapina respinge însă

20:48 Am trecut de primul sfert de oră. O nouă situație foarte bună pentru Rapid, tot pe partea stângă. Același Meulens a pătruns în careu, a scos în centru, însă Oriol a reluat pe lângă poartă. Giuleștenii apasă tot mai mult pedala

20:46 Ocazie foarte mare pentru Rapid. Meulens pătrunde bine în careu, intră în unghi și încearcă pasa laterală, dar jucătorii Chiajnei reușesc să respingă

20:45 Meciul este echilibrat, așa cum a remarcat și colegul Adi Costeiu. Frica retrogradării le bântuie pe ambele echipe

20:42 A doua ocazie importantă a Rapidului, tot Daniel Niculae este autorul. Atacantul grupării din Giulești a tras puțin peste poartă din buza careului mare, după un atac purtat în viteză

20:40 Cristiano Bergodi a revenit în România și în Giulești, dar de această dată se bate pentru partea de jos a clasamentului

20:36 Chiar dacă nu au umplut stadionul, suporterii Rapidului sunt din nou la înălțime

20:34 Un nou antrenor în Giulești, optimismul continuă.

20:33 O imagine cu care rapidiștii erau obișnuiți în urmă cu câțiva ani. De această dată, Săpunaru și Maftei se întâlnesc din postura de adversari. A început meciul, Rapid atacă în această repriză la poarta din dreapta

20:12 Rapidiștii de mici fani Oțelul

Steaua – Otelul 1-2, singurul rezultat din etapa intampinat cu aplauze de fanii Rapidului. #rapidchiajna

20:10 Adi Costeiu a găsit prima asemănare dintre Rapid și Concordia:

20:00 Avem echipele de start:

19:55: Primele impresii de pe Giulești sunt oferite de colegul Adi Costeiu

Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă, luni, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de formația Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XXVII-a a Ligii I, în care gazdele au ratat un penalti prin Mihai Roman.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Nuno Viveiros, în minutul 70.

În minutul 53, Pandurii Târgu Jiu a ratat un penalti prin Mihai Roman, după ce Bambara a comis henț în careu.

0-1: Morar a fost lansat în banda stângă, a centrat în careu și Nuno Viveiros a înscris cu latul din 7 metri.

Echipele de start:

Pandurii: Gliwa – Ungurușan, Cordoș, Vasiljevic, Momcilovic – Anton, Pintilii, Răduț, Nistor – Nicoară, Roman

Rezerve: Mingote, Șandru, Grecu, Elton, Buleică, Mrzljak, Eric

U Cluj: Veselovsky – Ciupe, Munteanu, Skvorvc, Bambara – Costin – Viveiros, Cristocea, Neag, Morar – Lemnaru

Rezerve: Dolha, Van Den Broek, Jovanovic, Achim, Calcan, Martins, Kovacs

Pandurii – U Cluj și Rapid – Concordia sunt ultimele partide ale rundei a 27-a din Liga 1. Echipa condusă de Edi Iordănescu nu a mai pierdut în ultimele trei runde, acumulând șapte puncte și ocupă un loc onorabil în clasamentul returului: poziția a cincea.

De partea cealaltă, Universitatea Cluj se află pe locul al 14-lea, cu 26 de puncte și în eventualitatea unui succes poate ieși din grupul echipelor care se luptă pentru evitarea retrogradării. În retur, U Cluj a reușit să câștige doar două partide (1-0 cu Rapid și 1-0 cu CFR Cluj). În tur, U Cluj s-a impus cu 2-0 prin golurile reușite de Cristocea și Kovacs.

Rapid abordează partida contra Concordiei cu un nou antrenor, în persoana lui Cristiano Bergodi, și speră ca prin aducerea unui nou tehnician să realizeze obiectivul acestui sezon: salvarea de la retrogradare. Giuleștenii se află pe poziția a 16-a, cu 22 de puncte, și mai are nevoie de șase puncte în acest moment pentru a ieși din subsolul clasamentului.

Concordia este pe locul 11, cu 30 de puncte, însă are doar patru puncte avans față de Gaz Metan – echipa aflată pe primul loc retrogradabil. În tur, Concordia și Rapid au terminat la egalitate, scor 0-0, într-un meci în care s-au acordat nu mai puțin de 10 cartonașe galbene.