Concordia – FCSB 0-0. Prestație lamentabilă a vicecampioanei, iar elevii lui Teja ratează șansa de a se apropia la un punct de CFR. Man a irosit cele mai mari ocazii

Redactor:
Andrei Pal
Concordia - FCSB 0-0. Prestație lamentabilă a vicecampioanei, iar elevii lui Teja ratează șansa de a se apropia la un punct de CFR. Man a irosit cele mai mari ocazii

Concordia – FCSB 0-0

• Concordia: Caparco – Meira   , Marc  , Cadamuro, A. Radu – Gorobsov, Ropotan  – Grădinaru, Bawab, Nivaldo (Iloki 60) – M. Alexe (M. Cristescu 75)
  • Rezerve: Greab, Bărboianu, Ivanovici, Albu, Fota
  • FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planic, Filip, Morais – Pintilii (Nedelcu 70), Matei (Moruțan 46) – Man, Tănase, Coman – Gnohere (I. Hora 66)
  • Rezerve: A. Vlad, Momcilovic, Rusescu, M. Roman

Minutul 90+5: Final de meci la Chiajna! Surpriză: FCSB obține doar un punct în deplasare și ratează șansa de a lăsa o diferență de doar un punct între ea și CFR.

Minutul 81: Man, la un pas să răzbune ocazia Chiajnei! Nedelcul l-a lansat în dreapta pe Benzar, acesta a pus o centrare marcă înregistrată în careu, de unde Man a reluat cu capul spre poarta lui Caparco, însă italianul a reușit să scoată de sub bară.

Minutul 80: Ce șansă irosește Concordia! Jules Iloki, intrat în teren de puțin timp, scapă singur în diagonală spre poarta lui Bălgrădean, se apropie prea mult de „Pufi” și trage slab, iar goalkeeperul FCSB a reușit să respingă în corner. Din lovitura de la colț, Cristescu a trimis cu capul puțin pe lângă poarta roș-albaștrilor.

Minutul 75: Ocazie mare de tot pentru FCSB! Man combină cu Tănase în fața careului lui Caparco, decarul FCSB deschide în stânga pentru Junior Morais, brazilianul intra în careu și trage puternic, dar niciunul dintre fotbaliștii lui Mihai Teja aflați în careu nu reușesc să introducă mingea în plasă.

Minutul 69: Mare ocazie pentru FCSB! Dennis Man l-a lansat excelent pe Florinel Coman în adâncime, ultimul l-a întors pe Meira și a tras spre poarta lui Caparco, dar balonul a trecut pe lângă poarta lui Caparco.

Minutul 61: Ocazie FCSB! Florinel Coman trimite tare, cu efect, un corner în careu, apărărea Chiajnei respinge, iar „Bizonul” Gnohere încearcă o execuție acrobatică, din foarfecă, pe spate, care trece mult peste poarta lui Caparco.

Minutul 54: Ocazie pentru FCSB! Florin Tănase ia o acțiune pe cont propriu, ajunge în marginea careului lui Caparco, pasează la Moruțan, care e la un pas să piardă mingea, dar profită de un carambol și balonul îi rămâne în posesie, își face mingea pe șut și trage, dar în blocajul apărării Concordiei.

Minutul 46: Repriza a doua începe cu o schimbare la FCSB. Teja l-a scos pe Florentin Matei și l-a trimis în teren pe Olimpiu Moruțan.

Minutul 45+3: Pauză la Chiajna!

Minutul 45+2: FCSB mișcă din nou în atac. Pintilii bate scurt o lovitură liberă, mingea trece pe la Junior Morais și Filip, apoi ajunge la Florentin Matei, care trage slab la poartă, cu stângul. Mingea trece mult pe lângă stâlpul din stânga porții lui Caparco.

Minutul 37: Ocazie pentru Chiajna! După o combinație în marginea careului, în stânga, Bawab a scos excelent pentru Alexe, în careu, acesta a prelungit mai departe pentru Ropotan, care a venit lanșat pe șut, dar a trimis mult pe lângă poarta lui Cristi Bălgrădean.

Minutul 36: Benzar trimite în careu o lovitură liberă, dar fără pericol pentru poarta lui Caparco. Apărarea Chiajnei respins, iar Junior Morais a trimis un șut de la marginea careului, mult pe lângă poarta goalkeeperului italian.

Minutul 28: Ocazie pentru Concordia! Gorobsov a trimis bine o minge în careu, din lovitură liberă, iar Ropotan a șters balonul cu capul, dar Bălgrădean nu a avut probleme să rețină!

Minutul 25: Jocul a intrat într-o perioadă în care niciuna dintre echipe nu se mai apropie periculos de poarta adversă. Lupta se dă la mijlocul terenului și se greșește mult la construcție, de ambele părți.

Minutul 8: Dennis Man ratează din nou! „Wonderkid-ul” FCSB, față în față cu Caparco, a tras cu exteriorul pe lângă poarta Concordiei.

Minutul 6: Ce ocazie pentru FCSB! Vicecampioana a primit o lovitură liberă periculoas, în preajma careului lui Caparco, în lateral, iar Dennis Man a tras direct pe spațiul porții, dar goalkeeperul italian a reușit să respingă.

Minutul 1 A început partida de pe sinteticul de la Chiajna! Mihai Teja încearcă să lege două victorii de la preluarea vicecampioanei României.

17:45: Avem echipa de start a vicecampioanei! Gnohere va începe pentru prima oară din postura de titular de când Mihai Teja a preluat banca tehnică a echipei. Florentin Matei este, în continuare, în primul 11, chiar dacă patronul a declarat la finalul partidei cu Hermannstadt că a fost dezamăgit de prestațiile mijlocașului. În spatele „Bizonului” e „tripleta de aur” a patronului, Man – Tănase – Coman.

FCSB poate profita de pasul greșit făcut de liderul CFR Cluj pe teren propriu, scor 1-1 împotriva celor de la Astra Giurgiu, și se pot apropia la un singur punct de primul loc din Liga 1 Betano. Echipa lui Mihai Teja se deplasează la Chiajna, unde se va duela cu Concordia, echipă care vine după o înfrângere dramatică pe terenul Dunării Călărași, scor 2-1 cu un gol marcat de formația lui Dan Alexa în ultimele minute ale partidei. Echipa lui Falub este ultima în clasament, după ce FC Voluntari a remizat cu Dunărea, scor 0-0. Echipa lui Bergodi a urcat pe locul 13 datorită golaverajului. De partea cealaltă, vicecampioana vine după un succes clar împotriva lui Hermannstadt, pe Arena Națională, scor 3-0.

În tur, ilfovenii s-au impus în fața celor de la FCSB cu scorul de 1-0, pe vremea când Nicolae Dică era antrenorul principal al vicecampioanei, iar Dorinel Munteanu era pe banca Concordiei: „A fost o înfrîngere în fața Chiajnei și este normal să vrei mai mult acum, să mergi să câștigi acest meci. Trebuie să te ambiționeze acest lucru pentru că ai pierdut în fața lor și trebuie să îți iei revanșa”, a spus Teja la conferința de presă.

„Toate meciurile sunt importante, noi ne dorim să devenim mai puternici, echipa să joace un fotbal mai bun de la meci la meci, asta este cel mai important lucru. Prima dată trebuie să ne uităm la noi în curte, după care să analizăm restul echipelor.

Rezultatul celorlalte ne interesează mai puțin. E momentul să câștigăm fiecare meci pentru că dacă îți dorești să fii sus, pe primul loc în clasament, să câștigi campionatul, trebuie să câștigi fiecare meci. Și Craiova ca și celelalte echipe se vor bate pentru fiecare partidfă, fiecare punct pentru ca este în joc și participarea în cupele europene, un obiectiv îndrăzneț.

E o echip bună (n.red. – Universitatea Craiova), la fel ca și CFR Cluj, ca Dinamo, echipe puternice. Cred că și Botoșani este într-o formă bună. Astra a dovedit un joc destul de bun și consistență și continuitate. A avut rezultate”, a mai afirmat Teja.

Este incredibil ce le-a spus Mirel părinților săi! Au ieșit înmărmuriți după dialogul cu fiul lor
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Trecutul întunecat al lui Mirel, criminalul Andreei: şi-a agresat şi fostele iubite. Reacţia mamei sale, în vizită la puşcărie
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Să-i fie ţărâna uşoară! Vedeta mutilată cu ciocanul de soţul ei, mesaj şocant despre tatăl celor două fete ale sale!
Imaginile durerii! Mama Andreei a clacat la înmormântarea fetiței sale. Scene îngrozitor de dureroase pe ultimul drum al tinerei
Anunțul care O DĂRÂMĂ pe Simona Halep. Sportiva NU SCAPĂ nici acum: Dopajul a existat
Imagini tulburătoare de la înmormântarea Andreei! Tânăra ucisă Mirel Dragomir va fi condusă astăzi pe ultimul drum