Liga I, etapa a 6-a | Ceahlăul – Chiajna 2-0, Achim a marcat ambele goluri. Gaz Metan – Pandurii 0-2. Gorjenii au bifat prima victorie în noul sezon

Liga I, etapa a 6-a | Ceahlăul - Chiajna 2-0, Achim a marcat ambele goluri. Gaz Metan - Pandurii 0-2. Gorjenii au bifat prima victorie în noul sezon

FINAL DE MECI LA PIATRA NEAMȚ! Ceahlăul învingea Concordia Chiajna cu 2-0 și urcă pe locul 5 în Liga I. Ilfovenii rămân pe poziția a 14-a, retrogradabilă.

Cu numai cinci minute rămase de jucat, ilfovenii caută măcar golul de onoare. Alexandru Stan îl pune la încercare pe Jovic, fără succes. La fel o face și Maftei.

GOOOOOOOL CEAHLĂ‚UL! Același Achim majorează diferența din penalty. Bucurică l-a trântit în careu pe Cîrjan, iar arbitrul Robert Dumitru nu a avut niciun dubiu în a arăta punctul de la 11 metri. Chiajna este în genunchi.

GOOOOOOOL CEAHLĂ‚UL! La niciun minut de la ocazia lui Mîndrușcă, același atacant nemțean recentrează cu capul în fața porții pentru Vlad Achim, care îl învinge pe Rîmniceanu cu un șut imparabil, sub transversală. Ceahlăul – Concordia 1-0.

În minutul 70, Mîndrușcă trece pe lângă un gol în stilul lui Zlatan Ibrahimovic. Mingea s-a dus peste.

Începe repriza a doua a meciului de la Piatra Neamț. Cei doi antrenori nu au operat nicio schimbare la pauză.

Pauză la Piatra Neamț. Din păcate, așa cum anticipam, au fost 45 de minute extrem de anoste, care au depășit din punct de vedere al plictiselii primele 45 de minute ale jocului dintre Gaz Metan și Pandurii. Măcar la Mediaș am avut un gol în prima repriză. Să sperăm că jucătorii Ceahlăului și ai Concordiei se vor revanșa în a doua parte.

Cu două minute înaintea pauzei, Gheorghiu poate da lovitura pentru Ceahlăul, dar Rîmniceanu este imperial. Așa ocazie irosită mai rar.

Alexandru Stan intervine excelent în fața lui Chitoșcă. Încă două faze similare și cota fundașului de la Concordia Chiajna va crește simțitor.

Se joacă pe contre la Piatra Neamț, dar fără finalizări care să anime lumea puțină aflată în tribunele stadionului moldav. Meciul promite, însă, multe șuturi imprecise de la distanță.

A început meciul de la poalele Pietricicăi. Să sperăm că va fi mai interesant decât cel abia încheiat, dintre Gaz Metan și Pandurii (0-2).

Ne îndreptăm acum atenția către Piatra Neamț, acolo unde se vor confrunta Ceahlăul și Concordia Chiajna, de la ora 21:00. Iată echipele de start:

Ceahlăul: Jovic – Dumitraș, Marc, Ichim, Vaidas – Gheorghiu, Achim, Lucas Garcia, Clonin, Chitoșcă – Pavel

Antrenor: Florin Marin

Concordia: Rîmniceanu – Stan, Bagarici, Maftei, Ricardo, Bucurică – Dodo, Lovin, Roșu – Serediuc, Pena

Antrenor: Marius Șumudică

FINAL DE MECI LA MEDIAȘ! După 4 minute de prelungiri, arbitrul Marcel Bârsan pune capăt meciului. Jucătorii gorjeni se bucură ca după câștigarea unui titlu pentru prima victorie a sezonului. Gaz Metan – Pandurii 0-2, goluri Buleică și Matulevicius.

Gol Pandurii, iar Grigoraș răsuflă liniștit: echipa lui va obține prima victorie a sezonului. Matulevicius a marcat din penalty, după ce tot el provocase hențul unui fundaș al Mediașului. Gaz Metan – Pandurii 0-2 și totul este cam decis în Ardeal.

Minutul 84 putea aduce egalarea pentru medieșeni. Din păcate pentru ei, lovitura de cap a atacantului s-a dus pe lângă poarta lui Stanca. Vârful ardelenilor mai trebuie să își regleze tirul, dar timpul nu este de partea lui…

Vești proaste pentru Petre Grigoraș. Dincolo de faptul că echipa sa conduce la Mediaș, tehnicianul Pandurilor a trebuit să-i înlocuiască pe Paul Anton și Mihai Roman, accidentați.

Florin Dan arată pentru prima dată de ce a fost introdus în teren de Dulca, dar șutul lui este reținut de Stanca. Anterior fazei, Mihai Roman nu a dat gol, dar a luat un galben.

Mihai Roman primește o pasă excelentă de la Anton, dar reluarea sa trece milimetric pe lângă poarta lui Pleșca. O fază frumoasă a gorjenilor, dar care îi putea albi complet părul lui Cristi Dulca.

Se reia jocul. În debutul reprizei a doua, Dulca l-a scos pe Ciprian Petre și l-a introdus în teren pe Florin Dan, o mutare oarecum ofensivă. Iar comentatorul și-a recunoscut greșeala din prima repriză, preluată de mai multe site-uri: „Buleică a marcat golul pentru Pandurii, mea culpa”.

Golul pică în cele din urmă, dar contra cursului jocului, în minutul 35. Buleică o aduce pe Pandurii în avantaj, după o cursă senzațională, terminată cu un șut în diagonală. Comentatorul partidei l-a credit, însă, pe Mihai Roman cu golul. Și a insistat pe această idee.

Buziuc pare cel mai periculos om al Gazului. Atacantul a primit o nouă centrare excelentă de la Romeo, dar reluarea sa cu capul a trecut milimetric pe deasupra transversalei. Pandurii joacă riscant la Mediaș, golul plutește în aer.

Răduț ia în minutul 23 primul galben al meciului, după o ținere de tricou la Todea. Nicoară a fost solidar cu coechipierul său și a primit și el avertisment imediat. Pentru proteste.

În minutul 21 vine și prima ocazie a meciului Gaz Metan – Pandurii. După o centrare din partea dreaptă, Buziuc reia din foarfecă laterală, milimetric pe lângă poarta lui Stanca. Portarul Pandurilor era cam spectator, medieșenii au ratat o șansă uriașă de a deschide scorul și a de a avea un candidat la „golul etapei”.

A început partida de la Mediaș. Spectatori puțin, dar vreme bună pentru fotbal.

Etapa a 6-a a Ligii I debutează vineri cu două meciuri: Gaz Metan Mediaș – Pandurii și Ceahlăul – Concordia.

Pandurii nu a reușit să câștige niciun meci de la startul actualului sezon, dar echipa lui Petre Grigoraș speră să spargă gheața în deplasarea de la Mediaș. Gorjenii au adunat doar trei puncte până acum, „performanță” care îi plasează pe locul 16, retrogradabil. De cealaltă parte, Gaz Metan a început ceva mai bine sezonul, dar forma oscilantă a ardelenilor lasă meciul cu Pandurii deschis oricărui rezultat.

Echipele de start:

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Trtovac, Mujdragic, Szilagyi – Tahar, Todea – Roberto, Figliomenii, Petre – Buziuc

Rezerve: Greab, Buzean, Simone, Llullaku, Dan, Enescu, Roman

Antrenor: Cristian Dulca

VEZI AICI COMENTARIUL PARTIDEI ÎN FORMAT LIVE TEXT!

Pandurii: Răzvan Stanca – Ungurușan, Elton Da Silva, Paraskevas, Momcilovic – Anton, Dan Nistor – Buleică, Răduț, Nicoară – Roman

Rezerve: Gliwa, Pleașcă, Negrescu, Predescu, Matulevicius, Șendroiu

Antrenor: Petre Grigoraș

În celălalt meci al zilei, cel dintre Ceahlăul și Concordia, se vor întâlni două formații despărțite de numai trei puncte. Ilfovenii ocupă ultima poziție retrogradabilă, 13, cu patru puncte, în timp ce moldovenii sunt pe 9, cu o zestre de numai 7 puncte.

Este incredibil ce le-a spus Mirel părinților săi! Au ieșit înmărmuriți după dialogul cu fiul lor
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Trecutul întunecat al lui Mirel, criminalul Andreei: şi-a agresat şi fostele iubite. Reacţia mamei sale, în vizită la puşcărie
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Să-i fie ţărâna uşoară! Vedeta mutilată cu ciocanul de soţul ei, mesaj şocant despre tatăl celor două fete ale sale!
Imaginile durerii! Mama Andreei a clacat la înmormântarea fetiței sale. Scene îngrozitor de dureroase pe ultimul drum al tinerei
CARNEA DE PUI din magazine. Anunțul venit de la cel mai înalt nivel: Să fie foarte clar
Imagini tulburătoare de la înmormântarea Andreei! Tânăra ucisă Mirel Dragomir va fi condusă astăzi pe ultimul drum